Aktuality

Banky bojují o klienty: Nabízí jim předschválené úvěry a snižují úroky u půjček

Chtě nechtě si české banky musí přiznat, že je ohrožuje konkurence v podobě nejen nebankovních společností, ale také stále více se šířících tzv. P2P půjček. Kromě toho, že snižují úroky u půjček, svým klientům doslova strkají peníze pod nos. Hitem jsou předschválené úvěry, na které klienti dosáhnou bez velkých debat.

Stačí vstoupit do internetového bankovnictví a klienty hned vítá blikající nabídka na výhodnou předschválenou půjčku. Stačí doslova lusknout prsty a klient získá půjčku okamžitě. A nejedná se o zrovna drobné částky. Banky tímto způsobem svým klientům nabízí i stovky tisíc korun. Tlak na klienty přináší úspěchy. Během prvního pololetí si Češi půjčili více než 51 miliard korun, což je nejvyšší částka v historii.

Předschválené úvěry znamenají pro banky zajímavý zisk

Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů neustále klesají. Předschválené úvěry tak pro banky představují jednu z nových možností, jak vydělat. „Banky poslední dobou s předschválenými limity u spotřebitelských úvěrů pracují velmi aktivně. Pro většinu bank je tento segment z byznysového pohledu výrazně zajímavější než hypotéky, proto se snaží spotřebitelské úvěry co nejvíce zatraktivnit, k čemuž patří i vyšší půjčkové stropy,“ vyjádřila se k tomuto trendu Lucie Drásalová, analytička Partners.

A banky to potvrzují. „Můžeme potvrdit, že výše předschválených půjček roste,“ uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. „Zvyšuje se průměrná částka nabízená klientům i výše úvěru, který si od banky půjčí,“ řekl také Pavel Zúbek z Komerční banky. Bankéři si mnou ruce, ale konkrétní informace sdělovat odmítají. Orientační průzkumy ukazují, že banky klientům nabízí i několikanásobně vyšší půjčky než činili v loňském roce.

Nebankovní půjčky konkurují bankovním půjčkám nižšími úroky

Nebankovní půjčky se lišily od bankovních půjček především svou širší dostupností. Díky mírnějším podmínkám na ně dosáhli i rizikovější klienti s nižšími příjmy a horší platební morálkou. Jejich hlavní nevýhodou však byly vysoké úroky a ještě nevýhodnější vysoké sankce při porušení podmínek. To se začíná pomalu měnit.

Například jeden z nejznámějších poskytovatelů nebankovních půjček nejen na českém trhu Provident od základů mění svou dosavadní obchodní strategii. Nově chce bojovat i o bankovní klienty, a proto se uchýlil k radikálnímu snížení úrokových sazeb. “Základem naší nabídky zůstává půjčka se službou obchodního zástupce. K té nyní přibývají rychlé půjčky přes účet, naše úroková sazba bude nyní začínat na 6,9 procenta, čímž jsme vykročili vstříc segmentu bankovních půjček,“ sdělil Petr Šaštinský, generální ředitel českého Providentu.

A důvod? Podle slov generálního ředitele jde pouze o přirozenou reakci na činnosti bank. Ty stále častěji loví nové klienty tam, kde ještě před pár lety působily primárně nebankovní společnosti. Provident jde tak daleko, že ještě během letošního roku zažádá Českou národní banku o licenci potřebnou pro poskytování půjček dle nového zákona o spotřebitelském úvěru.

Nové tradiční banky ohrožují “fintech” firmy

Slovo “fintech” vám nic neříká? Nová a dosud nepříliš používána zkratka vznikla spojením slov finance a technologie a označuje například online platformy peer-to-peer půjček (tzn. půjčky mezi lidmi) nebo robotičtí investiční poradci. Fintech firmy jsou úspěšné zejména v Spojených státech amerických, kde peer-to-peer půjčky využívá 17 % klientů a v Itálii dokonce 25 %.

Pro banky tyto služby znamenají nemalé nebezpečí ohrožující jejich dosud bezproblémovou existenci. „S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat. Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ uvedl Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku.

Štítky: bankovní půjčky | nebankovní půjčky | nižší úroková sazba | peer-to-peer půjčky | poskytovatelé půjček | srovnání půjček

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Zobrazit

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Půjčte si 10 až 250 tis. Kč na cokoliv a splácejte svobodně víc nebo míň, jak sami zrovna chcete. Stačí když pošlete alespoň minimální splátku. Splacené peníze můžete navíc opakovaně využívat. Bez oznamování.

bubble side banner

Vše vyřídíte kompletně ONLINE do 15 minut na webu a peníze máte na účtu nejpozději 2. den po podpisu. Vyřízení, vedení i doplacení flexibilní půjčky je zcela zdarma. Stačí vyplnit nezávaznou žádost a ihned se dozvíte výsledek.

Mám zájem