Aktuality

Banky bojují o klienty: Nabízí jim předschválené úvěry a snižují úroky u půjček

Chtě nechtě si české banky musí přiznat, že je ohrožuje konkurence v podobě nejen nebankovních společností, ale také stále více se šířících tzv. P2P půjček. Kromě toho, že snižují úroky u půjček, svým klientům doslova strkají peníze pod nos. Hitem jsou předschválené úvěry, na které klienti dosáhnou bez velkých debat.

Stačí vstoupit do internetového bankovnictví a klienty hned vítá blikající nabídka na výhodnou předschválenou půjčku. Stačí doslova lusknout prsty a klient získá půjčku okamžitě. A nejedná se o zrovna drobné částky. Banky tímto způsobem svým klientům nabízí i stovky tisíc korun. Tlak na klienty přináší úspěchy. Během prvního pololetí si Češi půjčili více než 51 miliard korun, což je nejvyšší částka v historii.

Předschválené úvěry znamenají pro banky zajímavý zisk

Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů neustále klesají. Předschválené úvěry tak pro banky představují jednu z nových možností, jak vydělat. „Banky poslední dobou s předschválenými limity u spotřebitelských úvěrů pracují velmi aktivně. Pro většinu bank je tento segment z byznysového pohledu výrazně zajímavější než hypotéky, proto se snaží spotřebitelské úvěry co nejvíce zatraktivnit, k čemuž patří i vyšší půjčkové stropy,“ vyjádřila se k tomuto trendu Lucie Drásalová, analytička Partners.

A banky to potvrzují. „Můžeme potvrdit, že výše předschválených půjček roste,“ uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. „Zvyšuje se průměrná částka nabízená klientům i výše úvěru, který si od banky půjčí,“ řekl také Pavel Zúbek z Komerční banky. Bankéři si mnou ruce, ale konkrétní informace sdělovat odmítají. Orientační průzkumy ukazují, že banky klientům nabízí i několikanásobně vyšší půjčky než činili v loňském roce.

Nebankovní půjčky konkurují bankovním půjčkám nižšími úroky

Nebankovní půjčky se lišily od bankovních půjček především svou širší dostupností. Díky mírnějším podmínkám na ně dosáhli i rizikovější klienti s nižšími příjmy a horší platební morálkou. Jejich hlavní nevýhodou však byly vysoké úroky a ještě nevýhodnější vysoké sankce při porušení podmínek. To se začíná pomalu měnit.

Například jeden z nejznámějších poskytovatelů nebankovních půjček nejen na českém trhu Provident od základů mění svou dosavadní obchodní strategii. Nově chce bojovat i o bankovní klienty, a proto se uchýlil k radikálnímu snížení úrokových sazeb. “Základem naší nabídky zůstává půjčka se službou obchodního zástupce. K té nyní přibývají rychlé půjčky přes účet, naše úroková sazba bude nyní začínat na 6,9 procenta, čímž jsme vykročili vstříc segmentu bankovních půjček,“ sdělil Petr Šaštinský, generální ředitel českého Providentu.

A důvod? Podle slov generálního ředitele jde pouze o přirozenou reakci na činnosti bank. Ty stále častěji loví nové klienty tam, kde ještě před pár lety působily primárně nebankovní společnosti. Provident jde tak daleko, že ještě během letošního roku zažádá Českou národní banku o licenci potřebnou pro poskytování půjček dle nového zákona o spotřebitelském úvěru.

Nové tradiční banky ohrožují “fintech” firmy

Slovo “fintech” vám nic neříká? Nová a dosud nepříliš používána zkratka vznikla spojením slov finance a technologie a označuje například online platformy peer-to-peer půjček (tzn. půjčky mezi lidmi) nebo robotičtí investiční poradci. Fintech firmy jsou úspěšné zejména v Spojených státech amerických, kde peer-to-peer půjčky využívá 17 % klientů a v Itálii dokonce 25 %.

Pro banky tyto služby znamenají nemalé nebezpečí ohrožující jejich dosud bezproblémovou existenci. „S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat. Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ uvedl Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku.

Štítky: bankovní půjčky | nebankovní půjčky | nižší úroková sazba | peer-to-peer půjčky | poskytovatelé půjček | srovnání půjček

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality