Aktuality

Banky bojují o klienty: Nabízí jim předschválené úvěry a snižují úroky u půjček

Chtě nechtě si české banky musí přiznat, že je ohrožuje konkurence v podobě nejen nebankovních společností, ale také stále více se šířících tzv. P2P půjček. Kromě toho, že snižují úroky u půjček, svým klientům doslova strkají peníze pod nos. Hitem jsou předschválené úvěry, na které klienti dosáhnou bez velkých debat.

Stačí vstoupit do internetového bankovnictví a klienty hned vítá blikající nabídka na výhodnou předschválenou půjčku. Stačí doslova lusknout prsty a klient získá půjčku okamžitě. A nejedná se o zrovna drobné částky. Banky tímto způsobem svým klientům nabízí i stovky tisíc korun. Tlak na klienty přináší úspěchy. Během prvního pololetí si Češi půjčili více než 51 miliard korun, což je nejvyšší částka v historii.

Předschválené úvěry znamenají pro banky zajímavý zisk

Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů neustále klesají. Předschválené úvěry tak pro banky představují jednu z nových možností, jak vydělat. „Banky poslední dobou s předschválenými limity u spotřebitelských úvěrů pracují velmi aktivně. Pro většinu bank je tento segment z byznysového pohledu výrazně zajímavější než hypotéky, proto se snaží spotřebitelské úvěry co nejvíce zatraktivnit, k čemuž patří i vyšší půjčkové stropy,“ vyjádřila se k tomuto trendu Lucie Drásalová, analytička Partners.

A banky to potvrzují. „Můžeme potvrdit, že výše předschválených půjček roste,“ uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. „Zvyšuje se průměrná částka nabízená klientům i výše úvěru, který si od banky půjčí,“ řekl také Pavel Zúbek z Komerční banky. Bankéři si mnou ruce, ale konkrétní informace sdělovat odmítají. Orientační průzkumy ukazují, že banky klientům nabízí i několikanásobně vyšší půjčky než činili v loňském roce.

Nebankovní půjčky konkurují bankovním půjčkám nižšími úroky

Nebankovní půjčky se lišily od bankovních půjček především svou širší dostupností. Díky mírnějším podmínkám na ně dosáhli i rizikovější klienti s nižšími příjmy a horší platební morálkou. Jejich hlavní nevýhodou však byly vysoké úroky a ještě nevýhodnější vysoké sankce při porušení podmínek. To se začíná pomalu měnit.

Například jeden z nejznámějších poskytovatelů nebankovních půjček nejen na českém trhu Provident od základů mění svou dosavadní obchodní strategii. Nově chce bojovat i o bankovní klienty, a proto se uchýlil k radikálnímu snížení úrokových sazeb. “Základem naší nabídky zůstává půjčka se službou obchodního zástupce. K té nyní přibývají rychlé půjčky přes účet, naše úroková sazba bude nyní začínat na 6,9 procenta, čímž jsme vykročili vstříc segmentu bankovních půjček,“ sdělil Petr Šaštinský, generální ředitel českého Providentu.

A důvod? Podle slov generálního ředitele jde pouze o přirozenou reakci na činnosti bank. Ty stále častěji loví nové klienty tam, kde ještě před pár lety působily primárně nebankovní společnosti. Provident jde tak daleko, že ještě během letošního roku zažádá Českou národní banku o licenci potřebnou pro poskytování půjček dle nového zákona o spotřebitelském úvěru.

Nové tradiční banky ohrožují “fintech” firmy

Slovo “fintech” vám nic neříká? Nová a dosud nepříliš používána zkratka vznikla spojením slov finance a technologie a označuje například online platformy peer-to-peer půjček (tzn. půjčky mezi lidmi) nebo robotičtí investiční poradci. Fintech firmy jsou úspěšné zejména v Spojených státech amerických, kde peer-to-peer půjčky využívá 17 % klientů a v Itálii dokonce 25 %.

Pro banky tyto služby znamenají nemalé nebezpečí ohrožující jejich dosud bezproblémovou existenci. „S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat. Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ uvedl Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku.

Štítky: bankovní půjčky | nebankovní půjčky | nižší úroková sazba | peer-to-peer půjčky | poskytovatelé půjček | srovnání půjček

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality