Aktuality

Bezpečné půjčky versus lichváři. Koho si vyberete vy?

Česko je zavalené nejrůznějšími společnostmi poskytujícími půjčky. Rozdělit je můžeme pouze na dvě skupiny. Do první náleží seriózní a féroví poskytovatelé bezpečných půjček. Druhou skupinu tvoří tzv. úvěroví predátoři a lichváři, jejichž cílem je snadný zisk. Žádná střední cesta neexistuje.

Strach z ekonomické krize pominul. Naopak v posledních letech došlo ke zlepšení ekonomické situace většiny obyvatel. Češi se nebojí utrácet a nebojí se ani půjček. Bohužel se však zadlužují nejen ti, kteří si to mohou se svými příjmy dovolit. Ne zrovna malý počet lidí nezvládá své dluhy dlouhodobě splácet a potýkají se závažnými finančními potížemi. Řešením by mohl být nový zákon o spotřebitelském úvěru, jehož cílem je posílení práv dlužníků a likvidace lichvářských firem.

“I přesto, že celkové objemy půjček rostou, mnozí dlužníci už jsou opatrnější. Mají větší přehled o tom, jaké parametry ve smlouvě sledovat a na co si dávat pozor. Jsou ale také lidé, kteří by si půjčku vůbec brát neměli, protože je jasné, že ji nedokážou ufinancovat. Přitom si ale chtějí půjčit peníze za každou cenu, takže jim o podmínky a bezpečnost úvěru vůbec nejde. Tihle lidé se nedají vzdělat. Dál budou reagovat na inzeráty lichvářů, nalepené na lampách a autobusových zastávkách,” hodnotí stávající situaci na českém trhu Zdeněk Soudný, mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Navigátor bezpečného úvěru. O co se jedná?

Tento projekt probíhá ve spolupráci Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP již pátým rokem. Mezi jeho činnosti patří sledování a mapování českého trhu se spotřebitelskými půjčkami, hodnocení jednotlivých poskytovatelů a možnost jejich porovnání. Hlavním cílem je zvýšení finanční gramotnosti a pomoci najít lidem bezpečnou půjčku a zároveň varovat před lichváři a jejich praktikami.

„Chceme do džungle spotřebitelských půjček přinést nástroj, který lidem umožní rychle a jednoduše zjistit, kde si opravdu nepůjčovat, a naopak jim pomůže zorientovat se mezi důvěryhodnými institucemi. Zájemci o půjčku potřebují srozumitelný žebříček sestavený právě na základě nejdůležitějších kritérií, která by měli sami zkoumat,“ uvedl garant projektu profesor Michal Mejstřík.

Za bezpečnou půjčku Navigátor považuje úvěr se srozumitelnými parametry, kde na jedné straně stojí zodpovědný poskytovatel a na straně druhé zájemce, který se s vybranou půjčkou důkladně seznámil, ověřil si kvality poskytovatele a parametry půjčky, a zároveň si je vědom možných důsledků splácení i nesplácení půjčky.

Když už si musíte půjčit, půjčte si rozumně

Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Pokud už si však půjčku vzít musíte nebo prostě jen chcete, přemýšlejte. Existují samozřejmě půjčky potřebné až nezbytné, jako jsou například půjčky na bydlení, na auto či studium. Bohužel si však lidé stále častěji půjčují na věci, které nejsou nezbytné ani potřebné, ale lze je označit za zcela zbytečné.

Lidé se nebojí půjčit si na drahé vánoční dárky či na exotickou dovolenou. Nadšení a nové zážitky jsou však pryč za pár dnů, ale dluh vydrží až několik měsíců. Tito dlužníci však bývají nepoučitelní. Jediné, co jim může pomoci, jsou dobré zákony a postihování úvěrových podvodníků a lichvářů.

Mikropůjčky je třeba brát vážně

Velkou oblibu si získali tzv. mikropůjčky neboli rychlé půjčky do 5 000 korun. Zájem o ně za poslední pár let prudce vzrostl. “Mikropůjčky mají budoucnost. Stačí se podívat do západní Evropy. Produkt jako takový to není špatný, problém je ale v tom, že lidé půjčku do 5 000 korun neberou vážně a nejsou při jejím sjednávání opatrní. Mylně myslí, že sankce, které se vypočítávají z takhle malé částky, budou směšné. Pak jsou překvapeni, když nalétnou a za měsíc zaplatí na úrocích a poplatcích víc, než je samotná výše půjčky,” poukazuje na problém drobných půjček Zdeněk Soudný a dodává, že na trhu působí nejvýše tři společnosti, v jejichž  nabídce narazíme na mikropůjčky s rozumnými podmínkami.
 
Zbývající společnosti využívají nebo spíše zneužívají českých zákonů ve svůj prospěch. Současný zákon o spotřebitelském úvěru se na mikropůjčky do 5 000 korun nevztahuje. Jejich klienti končí s velkými dluhy či dokonce v exekučním řízení. Pomoci by mohla novela zákona. „Některé subjekty, ať už úmyslně, či nevhodně nastaveným obchodním modelem přivádějí desítky procent svých klientů do exekuce. V některých zemích mohou dokonce peníze půjčovat pouze banky, popřípadě velmi omezený okruh prověřených věřitelů. Nevidím důvod, proč v Česku by to měly být stovky či tisíce obskurních společností,“ myslí si Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Jak poznáte férového poskytovatele půjček od lichváře? Sledujte Půjčky.cz. Zde si snadno porovnáte bezpečné půjčky a ještě se v zajímavých článcích dočtete vše o tom, jak si půjčku správně vybrat.

Štítky: lichva | lichváři | mikropůjčky online | Navigátor bezpečného úvěru | půjčky do 5000 Kč | půjčky na bydlení | půjčky na vánoční dárky | zákon o spotřebitelském úvěru

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality