Aktuality

Blíží se akce “Milostivé léto”: O co se jedná a jak pomůže dlužníkům v exekuci?

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Letos v červenci vláda schválila návrh na mimořádnou akci, která dlužníkům umožní uhradit všechny dluhy bez úroků a administrativních poplatků. Jedná se o jedinečnou nabídku začít žít normální život bez dluhů, která se nejspíše nebude jen tak opakovat.

„Milostivé léto je unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh,“ uvedl Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni v rozhovoru pro 168 hodin.

Milostivé léto má lidem vynahradit špatné zákony

Dlouhá léta se kritizují zákony, které jsou považovány za příčinu neúměrného navyšování i velmi malých pohledávek. Například dluh ve výši 1 500 Kč se během pár let vyšplhal až na těžko uvěřitelnou částku 60 000 Kč i více.

Kvůli nesplatitelným částkám se tisíce exekucí nevymáhaly celé roky a prostě jen tak “stály”. Reálné náklady tam tedy vůbec nevznikaly. Výše dluhu však dál rostla. Většině exekutorům se akce nezamlouvá a s možností uhradit jistinu a nízký poplatek nesouhlasí.

Existují tisíce dlužníků, jejichž počáteční dluh tvořilo několik stovek či tisíc korun, a který nyní po letech činí až několik set tisíc korun. Toto je šance skoncovat s dluhy z minulých dob, kdy byl v Česku rozjetý velmi výnosný dluhový byznys. 

Dlužník zaplatí pouze jistinu a poplatek 908 korun 

Akce Milostivé léto bude probíhat od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Šanci splatit pouze čistý dluh bez úroků a nesmyslných poplatků mohou dlužníci využít po dobu tří měsíců. Jak to bude vypadat?

Dlužník, který uvízl v dluhové pasti na základě dluhu či dluhů vůči státním institucím, v této lhůtě může uhradit dlužnou částku v původní výši. Veškeré úroky a administrativní poplatky mu budou odpuštěny. Navíc zaplatí pouze poplatek ve výši 908 Kč exekutorovi, který bude využit k ukončení exekučního řízení.

Pro koho je Milostivé léto určené

Splatit dluh v rámci Milostivého léta mohou všichni dlužníci, jejichž věřitelem je veřejnoprávní subjekt a dluh vymáhá soudní exekutor. To znamená subjekty, které spadají pdod stát.

Nejčastěji půjde o staré dluhy vůči: 

  • dopravním podnikům (zejména neuhrazené pokuty v MHD),
  • české správě sociálního zabezpečení,
  • zdravotním pojišťovnám,
  • obcím (např. dluh na nájemném v obecním či městském bytě),
  • ČEZ (nedoplatky za elektřinu),
  • Českému rozhlasu nebo České televizi
  • nemocnicím za nezaplacené služby,
  • technickým službám obcí.

Na jaké dluhy se Milostivé léto nevztahuje a na co dát pozor

Pozor by si dlužníci měly dát na tři věci. Za prvé Milostivé léto není možné využít na daňové a správní exekuce, kde jsou využíváni převážně soukromí exekutoři. Dlužník se také nesmí nacházet v insolvenčním řízení.

Za druhé musí dlužník při platbě výslovně uvést, že využívá institut Milostivého léta a vyzývá tím exekutora k postupu dle příslušného zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25.

Za třetí v zájmu dlužníka je pohledávku uhradit pouze ve vyhrazeném období. Veškeré dříve uhrazené platby, i kdyby šlo o platbu ke dni 27. října, budou s největší pravděpodobností použité na úhradů poplatků a úroků, nikoliv jistiny.

 

Štítky: dluhy | exekuce | exekutor | finance | oddlužení

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem