Aktuality

Blíží se akce “Milostivé léto”: O co se jedná a jak pomůže dlužníkům v exekuci?

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Letos v červenci vláda schválila návrh na mimořádnou akci, která dlužníkům umožní uhradit všechny dluhy bez úroků a administrativních poplatků. Jedná se o jedinečnou nabídku začít žít normální život bez dluhů, která se nejspíše nebude jen tak opakovat.

„Milostivé léto je unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh,“ uvedl Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni v rozhovoru pro 168 hodin.

Milostivé léto má lidem vynahradit špatné zákony

Dlouhá léta se kritizují zákony, které jsou považovány za příčinu neúměrného navyšování i velmi malých pohledávek. Například dluh ve výši 1 500 Kč se během pár let vyšplhal až na těžko uvěřitelnou částku 60 000 Kč i více.

Kvůli nesplatitelným částkám se tisíce exekucí nevymáhaly celé roky a prostě jen tak “stály”. Reálné náklady tam tedy vůbec nevznikaly. Výše dluhu však dál rostla. Většině exekutorům se akce nezamlouvá a s možností uhradit jistinu a nízký poplatek nesouhlasí.

Existují tisíce dlužníků, jejichž počáteční dluh tvořilo několik stovek či tisíc korun, a který nyní po letech činí až několik set tisíc korun. Toto je šance skoncovat s dluhy z minulých dob, kdy byl v Česku rozjetý velmi výnosný dluhový byznys. 

Dlužník zaplatí pouze jistinu a poplatek 908 korun 

Akce Milostivé léto bude probíhat od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Šanci splatit pouze čistý dluh bez úroků a nesmyslných poplatků mohou dlužníci využít po dobu tří měsíců. Jak to bude vypadat?

Dlužník, který uvízl v dluhové pasti na základě dluhu či dluhů vůči státním institucím, v této lhůtě může uhradit dlužnou částku v původní výši. Veškeré úroky a administrativní poplatky mu budou odpuštěny. Navíc zaplatí pouze poplatek ve výši 908 Kč exekutorovi, který bude využit k ukončení exekučního řízení.

Pro koho je Milostivé léto určené

Splatit dluh v rámci Milostivého léta mohou všichni dlužníci, jejichž věřitelem je veřejnoprávní subjekt a dluh vymáhá soudní exekutor. To znamená subjekty, které spadají pdod stát.

Nejčastěji půjde o staré dluhy vůči: 

  • dopravním podnikům (zejména neuhrazené pokuty v MHD),
  • české správě sociálního zabezpečení,
  • zdravotním pojišťovnám,
  • obcím (např. dluh na nájemném v obecním či městském bytě),
  • ČEZ (nedoplatky za elektřinu),
  • Českému rozhlasu nebo České televizi
  • nemocnicím za nezaplacené služby,
  • technickým službám obcí.

Na jaké dluhy se Milostivé léto nevztahuje a na co dát pozor

Pozor by si dlužníci měly dát na tři věci. Za prvé Milostivé léto není možné využít na daňové a správní exekuce, kde jsou využíváni převážně soukromí exekutoři. Dlužník se také nesmí nacházet v insolvenčním řízení.

Za druhé musí dlužník při platbě výslovně uvést, že využívá institut Milostivého léta a vyzývá tím exekutora k postupu dle příslušného zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25.

Za třetí v zájmu dlužníka je pohledávku uhradit pouze ve vyhrazeném období. Veškeré dříve uhrazené platby, i kdyby šlo o platbu ke dni 27. října, budou s největší pravděpodobností použité na úhradů poplatků a úroků, nikoliv jistiny.

 

Štítky: dluhy | exekuce | exekutor | finance | oddlužení

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality