Aktuality

Blíží se akce “Milostivé léto”: O co se jedná a jak pomůže dlužníkům v exekuci?

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Letos v červenci vláda schválila návrh na mimořádnou akci, která dlužníkům umožní uhradit všechny dluhy bez úroků a administrativních poplatků. Jedná se o jedinečnou nabídku začít žít normální život bez dluhů, která se nejspíše nebude jen tak opakovat.

„Milostivé léto je unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh,“ uvedl Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni v rozhovoru pro 168 hodin.

Milostivé léto má lidem vynahradit špatné zákony

Dlouhá léta se kritizují zákony, které jsou považovány za příčinu neúměrného navyšování i velmi malých pohledávek. Například dluh ve výši 1 500 Kč se během pár let vyšplhal až na těžko uvěřitelnou částku 60 000 Kč i více.

Kvůli nesplatitelným částkám se tisíce exekucí nevymáhaly celé roky a prostě jen tak “stály”. Reálné náklady tam tedy vůbec nevznikaly. Výše dluhu však dál rostla. Většině exekutorům se akce nezamlouvá a s možností uhradit jistinu a nízký poplatek nesouhlasí.

Existují tisíce dlužníků, jejichž počáteční dluh tvořilo několik stovek či tisíc korun, a který nyní po letech činí až několik set tisíc korun. Toto je šance skoncovat s dluhy z minulých dob, kdy byl v Česku rozjetý velmi výnosný dluhový byznys. 

Dlužník zaplatí pouze jistinu a poplatek 908 korun 

Akce Milostivé léto bude probíhat od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Šanci splatit pouze čistý dluh bez úroků a nesmyslných poplatků mohou dlužníci využít po dobu tří měsíců. Jak to bude vypadat?

Dlužník, který uvízl v dluhové pasti na základě dluhu či dluhů vůči státním institucím, v této lhůtě může uhradit dlužnou částku v původní výši. Veškeré úroky a administrativní poplatky mu budou odpuštěny. Navíc zaplatí pouze poplatek ve výši 908 Kč exekutorovi, který bude využit k ukončení exekučního řízení.

Pro koho je Milostivé léto určené

Splatit dluh v rámci Milostivého léta mohou všichni dlužníci, jejichž věřitelem je veřejnoprávní subjekt a dluh vymáhá soudní exekutor. To znamená subjekty, které spadají pdod stát.

Nejčastěji půjde o staré dluhy vůči: 

  • dopravním podnikům (zejména neuhrazené pokuty v MHD),
  • české správě sociálního zabezpečení,
  • zdravotním pojišťovnám,
  • obcím (např. dluh na nájemném v obecním či městském bytě),
  • ČEZ (nedoplatky za elektřinu),
  • Českému rozhlasu nebo České televizi
  • nemocnicím za nezaplacené služby,
  • technickým službám obcí.

Na jaké dluhy se Milostivé léto nevztahuje a na co dát pozor

Pozor by si dlužníci měly dát na tři věci. Za prvé Milostivé léto není možné využít na daňové a správní exekuce, kde jsou využíváni převážně soukromí exekutoři. Dlužník se také nesmí nacházet v insolvenčním řízení.

Za druhé musí dlužník při platbě výslovně uvést, že využívá institut Milostivého léta a vyzývá tím exekutora k postupu dle příslušného zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25.

Za třetí v zájmu dlužníka je pohledávku uhradit pouze ve vyhrazeném období. Veškeré dříve uhrazené platby, i kdyby šlo o platbu ke dni 27. října, budou s největší pravděpodobností použité na úhradů poplatků a úroků, nikoliv jistiny.

 

Štítky: dluhy | exekuce | exekutor | finance | oddlužení

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Rychlá půjčka na cokoliv

×

Soutěž s Pojištěnou půjčkou o Škodu Kamiq

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání.

bubble side banner

Půjčku vyřídíte i z pohodlí domova a až 150 000 Kč můžete mít na účtu do 24 hodin. Navíc nyní můžete vyhrát Škodu Kamiq.

Mám zájem

×