Aktuality

Češi nechtějí být na půjčku sami. Nejčastěji o půjčku žádají se svým partnerem

Úvěrová společnost Cofidis zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplynulo, že dvě třetiny Čechů preferují půjčku s blízkou osobou, a pouze 15 procent by o půjčku žádalo jedině samostatně. Spolužadatelství je oblíbené zejména v případě párů, kteří společnými silami řeší sjednání půjčky, správu i splácení.

Průzkumu se účastnilo celkem 525 párů a týkal se jejich vztahu k půjčkám. Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou zodpovědnější a snaží se vyvarovat situací, které by vedly k možnému nesplácení půjčky. Proto stále více Čechů žádá o půjčku společně s další osobou. Nejčastěji se jedná o životního partnera, rodiče či jinou blízkou osobu.

Co se týče účelu půjčky, mají české páry jasno. Více než 60 procent by si vzalo půjčku na koupi nemovitosti, 55 procent na rekonstrukci a 28 procent by si půjčilo na nové auto. Dalších 20 procent by přemýšlelo nad půjčkou za účelem vybavení domácnosti a 15 procent by půjčku využilo na vzdělání svých dětí.

Půjčky nejlépe s životním partnerem

Situace, kdy o půjčce rozhoduje pouze jeden z páru, se mezi českými partnery příliš nenosí. Ve většině zásadních partnerských záležitostí se naopak rozhodují společně, což platí zejména v případě financí. Podle výsledků průzkumu se otázkou půjčky zabývá téměř 85 procent párů. Pouze 16 procent se nachází v natolik dobré finanční situaci, že půjčky neřeší vůbec, přičemž se převážně jedná o mladé lidi do 26 let a páry starší 50 let. Páry mezi lety 26 až 50 let se otázkou nějaké půjčky zabývá v 87 až 95 procentech.

Ve chvíli, kdy ve vztahu vznikne potřeba půjčky, tak o možnostech diskutuje pár společně a finální rozhodnutí je téměř vždy výsledkem vzájemné dohody mezi partnery. To platí zejména u vysokoškolsky vzdělaných párů (přes 70 procent). Zhruba v případě 20 procent párů je běžnější, že o půjčce či jiném úvěru rozhoduje pouze jeden z páru a to zpravidla žena. Tato praxe je běžnější u lidí se základním vzděláním.

O půjčce české páry uvažují komplexně. To znamená, že nejde pouze o podpis smlouvy o půjčce, ale také o následnou správu a způsob splácení. Je stále častější, že české páry o půjčku žádají společně jako spolužadatelé (59 procent respondentů). „Trend sdílení je patrný také v oblasti financování půjček. Páry si berou společný úvěr a podílejí se i na jeho splácení. Tento způsob je pro páry totiž výhodnější. Díky sdílení půjčky dosáhnou ve dvou na nižší úrok a můžou si společně půjčit více peněz,“ vysvětluje Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel ve společnosti Cofidis. Společně se také podílejí na splácení půjčky. Pouze u 30 procent párů platí, že o způsobu splácení půjček rozhoduje pouze jeden z páru.

Vyšší úvěr, menší riziko a výhodnější podmínky

Ve prospěch spolužadatelství hovoří tři zásadní kritéria. Páry nebo jiné blízké osoby mají výrazně vyšší šanci půjčit si více peněz a to díky sloučení dvou příjmů. Hlavní důvody, proč si však lidé berou půjčky společně, je nižší riziko a lepší podmínky. „Pokud se člověk rozhodne vzít si půjčku, zajímají ho dvě věci - minimální riziko a co nejvýhodnější podmínky. Přesně tomuto trendu jde naproti nová kategorie tzv. partnerských půjček,“ potvrzuje Cyril Křůpala.

Rozložení rizika je důležité pro pětinu lidí. Také finanční společnosti přiznávají, že jsou pro ně partnerské půjčky výhodnější. Dokonce natolik, že jsou ochotné jim poskytnout zajímavější podmínky. „Pro finanční společnost jsou partnerské půjčky výhodné, protože díky dvěma žadatelům snižuje riziko, že klienti nebudou schopni splácet. Společnost tak ušetří na případných nákladech spojených s vymáháním pohledávek a může nabídnout lepší podmínky, mezi které patří právě vyšší půjčená částka nebo nižší úroková sazba,“ vysvětluje Cyril Křůpala.

TIP: Uvažujete o půjčce? Porovnejte si bankovní a nebankovní půjčky od ověřených poskytovatelů na Půjčky.cz a vyberte si nejvýhodnější půjčku na trhu!

Štítky: manželské půjčky | partnerské půjčky | porovnání půjček | poskytovatelé půjček | půjčky | spolužadatelství

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality