Aktuality

Češi nechtějí být na půjčku sami. Nejčastěji o půjčku žádají se svým partnerem

Úvěrová společnost Cofidis zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplynulo, že dvě třetiny Čechů preferují půjčku s blízkou osobou, a pouze 15 procent by o půjčku žádalo jedině samostatně. Spolužadatelství je oblíbené zejména v případě párů, kteří společnými silami řeší sjednání půjčky, správu i splácení.

Průzkumu se účastnilo celkem 525 párů a týkal se jejich vztahu k půjčkám. Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou zodpovědnější a snaží se vyvarovat situací, které by vedly k možnému nesplácení půjčky. Proto stále více Čechů žádá o půjčku společně s další osobou. Nejčastěji se jedná o životního partnera, rodiče či jinou blízkou osobu.

Co se týče účelu půjčky, mají české páry jasno. Více než 60 procent by si vzalo půjčku na koupi nemovitosti, 55 procent na rekonstrukci a 28 procent by si půjčilo na nové auto. Dalších 20 procent by přemýšlelo nad půjčkou za účelem vybavení domácnosti a 15 procent by půjčku využilo na vzdělání svých dětí.

Půjčky nejlépe s životním partnerem

Situace, kdy o půjčce rozhoduje pouze jeden z páru, se mezi českými partnery příliš nenosí. Ve většině zásadních partnerských záležitostí se naopak rozhodují společně, což platí zejména v případě financí. Podle výsledků průzkumu se otázkou půjčky zabývá téměř 85 procent párů. Pouze 16 procent se nachází v natolik dobré finanční situaci, že půjčky neřeší vůbec, přičemž se převážně jedná o mladé lidi do 26 let a páry starší 50 let. Páry mezi lety 26 až 50 let se otázkou nějaké půjčky zabývá v 87 až 95 procentech.

Ve chvíli, kdy ve vztahu vznikne potřeba půjčky, tak o možnostech diskutuje pár společně a finální rozhodnutí je téměř vždy výsledkem vzájemné dohody mezi partnery. To platí zejména u vysokoškolsky vzdělaných párů (přes 70 procent). Zhruba v případě 20 procent párů je běžnější, že o půjčce či jiném úvěru rozhoduje pouze jeden z páru a to zpravidla žena. Tato praxe je běžnější u lidí se základním vzděláním.

O půjčce české páry uvažují komplexně. To znamená, že nejde pouze o podpis smlouvy o půjčce, ale také o následnou správu a způsob splácení. Je stále častější, že české páry o půjčku žádají společně jako spolužadatelé (59 procent respondentů). „Trend sdílení je patrný také v oblasti financování půjček. Páry si berou společný úvěr a podílejí se i na jeho splácení. Tento způsob je pro páry totiž výhodnější. Díky sdílení půjčky dosáhnou ve dvou na nižší úrok a můžou si společně půjčit více peněz,“ vysvětluje Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel ve společnosti Cofidis. Společně se také podílejí na splácení půjčky. Pouze u 30 procent párů platí, že o způsobu splácení půjček rozhoduje pouze jeden z páru.

Vyšší úvěr, menší riziko a výhodnější podmínky

Ve prospěch spolužadatelství hovoří tři zásadní kritéria. Páry nebo jiné blízké osoby mají výrazně vyšší šanci půjčit si více peněz a to díky sloučení dvou příjmů. Hlavní důvody, proč si však lidé berou půjčky společně, je nižší riziko a lepší podmínky. „Pokud se člověk rozhodne vzít si půjčku, zajímají ho dvě věci - minimální riziko a co nejvýhodnější podmínky. Přesně tomuto trendu jde naproti nová kategorie tzv. partnerských půjček,“ potvrzuje Cyril Křůpala.

Rozložení rizika je důležité pro pětinu lidí. Také finanční společnosti přiznávají, že jsou pro ně partnerské půjčky výhodnější. Dokonce natolik, že jsou ochotné jim poskytnout zajímavější podmínky. „Pro finanční společnost jsou partnerské půjčky výhodné, protože díky dvěma žadatelům snižuje riziko, že klienti nebudou schopni splácet. Společnost tak ušetří na případných nákladech spojených s vymáháním pohledávek a může nabídnout lepší podmínky, mezi které patří právě vyšší půjčená částka nebo nižší úroková sazba,“ vysvětluje Cyril Křůpala.

TIP: Uvažujete o půjčce? Porovnejte si bankovní a nebankovní půjčky od ověřených poskytovatelů na Půjčky.cz a vyberte si nejvýhodnější půjčku na trhu!

Štítky: manželské půjčky | partnerské půjčky | porovnání půjček | poskytovatelé půjček | půjčky | spolužadatelství

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality