Aktuality

Chcete si vzít půjčku? Seznamte se s pojmy, které byste měli znát

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Při výběru půjčky oceníte alespoň základní znalost finančních pojmů. Nepřekvapí vás žádné záludnosti a usnadní vám výběr nejvhodnějšho produktu. Rovněž vás ochrání před nekalými praktikami některých finančních společností, které by z vás jinak vytáhly poslední korunu.

Bankovní versus nebankovní půjčka

Půjčky poskytují banky a nebankovní společnosti. V minulosti byly bankovní a nebankovní půjčky hodně rozdílné. Dnes tyto rozdíly postupně smazává nový zákon o spotřebitelském úvěru, který od 1. prosince 2016 postihuje celý úvěrový trh bez výjimky, a navíc zpřísnil podmínky pro poskytovatele. Činnost obou subjektů kontroluje Česká národní banka. V zásadě však platí, že nebankovní půjčky mívají vyšší RPSN, ovšem získat je snazší.

Úroková sazba versus RPSN

Je logické, že lidé chtějí získat hodně a zaplatit méně. Za poskytnutí půjčky zaplatí vždy, otázkou je kolik. Při výběru vhodné půjčky není ani tak důležitá úroková sazba jako RPSN. Úroková sazba je totiž pouze jeden jediný údaj - jedno číslo. RPSN neboli roční procentní sazba nákladů naproti tomu zohledňuje veškeré náklady související s poskytováním půjčky. Při výběru půjčky sledujte RPSN. Čím je nižší, tím je půjčka výhodnější.

Bonita a registr dlužníků

I zde narazíme na dopad novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta všem poskytovatelům půjček důrazně nařizuje, aby zkoumali bonitu každého zájemce o půjčku. O co se jedná? Jednoduše řečeno bonita je schopnost klienta splácet. K posouzení bonity poskytovatelé vyžadují znát příjmy, výdaje, ale i pohlaví, věk, vzdělání, zaměstnání či rodinný stav. Při ověřování bonity poskytovatelé využívají registry dlužníků, které shromažďují informace o všech dlužnících. Bankám a nebankovním společnostem poskytují důležité informace o tom, jak žadatel své závazky splácí. Je logické, že zadlužené osobě půjčku zamítnou.

Jistina a úrok

Půjčka se skládá z různých částí. Jistina je přitom část, kterou si klient půjčí bez započítání úroků. Navíc zaplatí úrok a případně další poplatky související s poskytnutím, vyřízením a vedením půjčky. Jistina je pevně daná v smlouvě o půjčce a nelze ji měnit.

Půjčka, kontokorent a kreditní karta

Finanční společnosti nabízí různé úvěrové produkty. Půjčka je jednorázová záležitost, kterou využijete a poté ji splácíte dle smluvních podmínek. Kontokorent je nabízený k běžnému bankovnímu účtu jako možnost využívat peníze do mínusu v rámci smluveného úvěrového rámce. Kontokorent lze opakovaně splácet a čerpat. Za přečerpání úvěru se však platí a ne zrovna málo. Kreditní karta je podobný úvěrový produkt, který umožňuje klientovi čerpat prostředky poskytovatele. Není však vázán na bankovní účet. Poté je opakovaně splácí a čerpá. U kreditních karet se vyplácí využívat bezúročné období dlouhé až 70 dní, během kterého za čerpané prostředky klient neplatí ani korunu.

 

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality