Aktuality

Chybějící hotovost na koupi auta nahradí správně zvolená půjčka

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Kromě toho, že musíte zvládnout vybrat vhodný vůz, musíte mít i dostatek peněz. Nemáte-li potřebnou sumu naspořenou bokem, čeká vás výběr půjčky na auto. Volba správné půjčky je přitom stejně důležitá, jako výběr značky a typu auta.

Při výběru půjčky máte na výběr mezi čtyřmi typy úvěrů:

 • účelová půjčka na auto
 • spotřebitelský úvěr
 • finanční a operativní leasing

Jak se jednotlivé produkty liší, a který z nich je nejvýhodnější?

Neúčelová půjčka versus účelová půjčka na auto

Běžný spotřebitelský úvěr patří do kategorie neúčelových půjček a můžete jej využít na cokoliv, tedy i nákup auta. Účelovou půjčku lze použít jen na konkrétní účel, v tomto případě koupi auta. 

Omezené využití půjčky ale bývá vynahrazeno výhodnějšími podmínkami, například nižší úrokovou sazbou. Ne každá banka či nebankovní poskytovatel však účelový úvěr na nové auto nabízí.

Výhody a nevýhody půjčky na auto

 • podpisem smlouvy a uhrazením ceny se stáváte vlastníkem auta
 • půjčka může vycházet levněji než leasing
 • možnost vybrat si půjčku a jejího poskytovatele dle vlastního uvážení
 • auto můžete kdykoliv prodat

 

 • nižší dostupnost půjček kvůli vyšším nárokům na žadatele
 • podmínkou jsou dostatečně vysoké příjmy
 • podrobná kontrola schopnosti splácet úvěr
 • nevhodné pro zájemce s nižšími příjmy

Finanční versus operativní leasing na auto

Kromě půjčky se při koupi vozidel využívá speciální úvěrový produkt - leasing. Poskytují jej leasingové společnosti a zjednodušeně řečeno se jedná o dlouhodobý pronájem vozidla, který končí buď změnou vlastníka nebo výměnou auta za nové.

Finanční leasing

Po dobu splácení zůstává majitelem společnost poskytující leasing a kupující je uveden jako provozovatel. Vlastníkem se stanete v momentě uhrazení poslední splátky. Finanční leasing je vhodný i pro osoby s nižšími příjmy.

Operativní leasing

V podstatě jde o pronájem vozidla na určitou dobu. Po uplynutí lhůty nájemce obdrží vozidlo nové nebo mu je nabídnuta možnost odkoupení. Leasingová společnost zajišťuje vše včetně servisu i každoroční výměny pneumatik. Tento způsob je sice bezstarostný, ale z finančního hlediska se vyplatí nejméně.

Výhody a nevýhody auta na leasing

 • jednoduché a rychlé vyřízení financování nového auta
 • dostupné také pro osoby s nižšími příjmy a horší bonitou
 • jelikož nejste vlastníkem, nemusíte se starat o povinnosti spojenými s autem

 

 • vlastníkem auta je po dobu splácení leasingová společnost
 • poplatek za sjednání leasingu
 • první splátka (akontace) činí až 30 % z pořizovací ceny
 • nelze uplatnit bonus za bezeškodní průběh

Povinné HAV a autorizovaný servis

U auta na finanční leasing je třeba počítat s tím, že kromě zákonného pojištění odpovědnosti neboli povinného ručení budete muset uzavřít také havarijní pojištění.

Mezi další podmínky patří povinnost veškeré závady, škody a opravy řešit v autorizovaném servisu pro danou značku. Platí to i pro pravidelné servisní prohlídky. Pro některé kupující je to nevýhoda, protože by své auto raději svěřili svému ověřenému servisu.

Je výhodnější vzít si půjčku nebo požádat o leasing?

Získat klasickou půjčku bývá těžší. Poskytovatele půjčky se zajímají nejen o vaše současné příjmy, ale i platební minulost. Stačí jeden negativní záznam v registru dlužníků a máte po půjčce. S nižšími příjmy na kvalitní a výhodnou půjčku většinou nedosáhnete.

Leasing bonitu nesleduje tak přísně. Však také leasingovka zůstává až do poslední splátky vlastníkem auta. Nevýhody představuje poplatek za poskytnutí leasingu a vysoká akontace. Na leasing bez akontace je možné narazit, ale bývá o dost dražší.

Nelze tedy jednoznačně říci, že by půjčka byla lepší než leasing. Záleží na aktuální finanční situaci a nabídkách.

Nejprve doporučujeme si půjčku pořádně promyslet a následně porovnat konkrétní nabídky mazi sebou. Pokud si nebudete jistí, rádi vám s výběrem půjčky na auto poradíme na naší stránce.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality