Aktuality

Chybějící hotovost na koupi auta nahradí správně zvolená půjčka

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Kromě toho, že musíte zvládnout vybrat vhodný vůz, musíte mít i dostatek peněz. Nemáte-li potřebnou sumu naspořenou bokem, čeká vás výběr půjčky na auto. Volba správné půjčky je přitom stejně důležitá, jako výběr značky a typu auta.

Při výběru půjčky máte na výběr mezi čtyřmi typy úvěrů:

 • účelová půjčka na auto
 • spotřebitelský úvěr
 • finanční a operativní leasing

Jak se jednotlivé produkty liší, a který z nich je nejvýhodnější?

Neúčelová půjčka versus účelová půjčka na auto

Běžný spotřebitelský úvěr patří do kategorie neúčelových půjček a můžete jej využít na cokoliv, tedy i nákup auta. Účelovou půjčku lze použít jen na konkrétní účel, v tomto případě koupi auta. 

Omezené využití půjčky ale bývá vynahrazeno výhodnějšími podmínkami, například nižší úrokovou sazbou. Ne každá banka či nebankovní poskytovatel však účelový úvěr na nové auto nabízí.

Výhody a nevýhody půjčky na auto

 • podpisem smlouvy a uhrazením ceny se stáváte vlastníkem auta
 • půjčka může vycházet levněji než leasing
 • možnost vybrat si půjčku a jejího poskytovatele dle vlastního uvážení
 • auto můžete kdykoliv prodat

 

 • nižší dostupnost půjček kvůli vyšším nárokům na žadatele
 • podmínkou jsou dostatečně vysoké příjmy
 • podrobná kontrola schopnosti splácet úvěr
 • nevhodné pro zájemce s nižšími příjmy

Finanční versus operativní leasing na auto

Kromě půjčky se při koupi vozidel využívá speciální úvěrový produkt - leasing. Poskytují jej leasingové společnosti a zjednodušeně řečeno se jedná o dlouhodobý pronájem vozidla, který končí buď změnou vlastníka nebo výměnou auta za nové.

Finanční leasing

Po dobu splácení zůstává majitelem společnost poskytující leasing a kupující je uveden jako provozovatel. Vlastníkem se stanete v momentě uhrazení poslední splátky. Finanční leasing je vhodný i pro osoby s nižšími příjmy.

Operativní leasing

V podstatě jde o pronájem vozidla na určitou dobu. Po uplynutí lhůty nájemce obdrží vozidlo nové nebo mu je nabídnuta možnost odkoupení. Leasingová společnost zajišťuje vše včetně servisu i každoroční výměny pneumatik. Tento způsob je sice bezstarostný, ale z finančního hlediska se vyplatí nejméně.

Výhody a nevýhody auta na leasing

 • jednoduché a rychlé vyřízení financování nového auta
 • dostupné také pro osoby s nižšími příjmy a horší bonitou
 • jelikož nejste vlastníkem, nemusíte se starat o povinnosti spojenými s autem

 

 • vlastníkem auta je po dobu splácení leasingová společnost
 • poplatek za sjednání leasingu
 • první splátka (akontace) činí až 30 % z pořizovací ceny
 • nelze uplatnit bonus za bezeškodní průběh

Povinné HAV a autorizovaný servis

U auta na finanční leasing je třeba počítat s tím, že kromě zákonného pojištění odpovědnosti neboli povinného ručení budete muset uzavřít také havarijní pojištění.

Mezi další podmínky patří povinnost veškeré závady, škody a opravy řešit v autorizovaném servisu pro danou značku. Platí to i pro pravidelné servisní prohlídky. Pro některé kupující je to nevýhoda, protože by své auto raději svěřili svému ověřenému servisu.

Je výhodnější vzít si půjčku nebo požádat o leasing?

Získat klasickou půjčku bývá těžší. Poskytovatele půjčky se zajímají nejen o vaše současné příjmy, ale i platební minulost. Stačí jeden negativní záznam v registru dlužníků a máte po půjčce. S nižšími příjmy na kvalitní a výhodnou půjčku většinou nedosáhnete.

Leasing bonitu nesleduje tak přísně. Však také leasingovka zůstává až do poslední splátky vlastníkem auta. Nevýhody představuje poplatek za poskytnutí leasingu a vysoká akontace. Na leasing bez akontace je možné narazit, ale bývá o dost dražší.

Nelze tedy jednoznačně říci, že by půjčka byla lepší než leasing. Záleží na aktuální finanční situaci a nabídkách.

Nejprve doporučujeme si půjčku pořádně promyslet a následně porovnat konkrétní nabídky mazi sebou. Pokud si nebudete jistí, rádi vám s výběrem půjčky na auto poradíme na naší stránce.

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality