Aktuality

ČMZRB podnikatelům v krizi nabízí výhodnou bezúročnou půjčku COVID

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

S nabídkou na výhodnou bezúročnou půjčku přichází Českomoravská záruční banka a to až do výše 15 milionů Kč. Tato půjčka je určená menším a středním podnikům na udržení jejich podnikatelské činnosti v základním provozu po dobu probíhajících karanténních opatření až do odvolání.

Kde se vzala Českomoravská záruční a rozvojová banka?

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) je národní rozvojová banka ČR. Založena byla v roce 1992 a jejím akcionářem je Česká republika, kterou zde zastupuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj. Hlavní náplní činnosti české národní rozvojové banky je primárně podpora malého a středního podnikání také ve zcela výjimečných a vážných situacích, jako je právě epidemie koronaviru.

Půjčka COVID pomůže podnikatelům udržet se nad vodou

Aktuálně Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí podnikatelům výhodnou bezúročnou půjčku až do výše až 15 milionů Kč, kterou mohou využít malé a střední podniky zasažené koronavirem. Bezúročnou půjčku je možné použít pouze na financování základního provozu, nelze ji použít například na investice do rozvoje podnikání.

Konkrétně mohou o bankovní půjčku COVID žádat ti podnikatelé, kteří v důsledku nařízených opatření proti šíření koronaviru museli zavřít zařízení, provozovnu, obchod, výrobnu nebo došlo k pozastavení, zpoždění či zrušení nasmlouvaného plnění. Půjčku nemohou využít velké firmy nad 250 zaměstnanců.

Půjčka COVID je bez úroků i poplatků

Půjčku bez úroků a poplatků COVID mohou využít pouze malé a střední firmy, které nemohou dál vykonávat svou činnost, a tudíž tak přichází o zisk nezbytný k provozu jejich podnikání.

Tato půjčka pokryje alespoň základní provozní výdaje, aniž by podnikatel zaplatil navíc jedinou korunu. Nejenže s půjčkou nejsou spojené žádné poplatky, ale ČMZRB si neúčtuje ani žádný úrok, jak je u půjček naprosto běžné. Půjčka COVID je zcela ZDARMA.

Podnikatel navíc nemusí půjčku začít splácet okamžitě, ale splátky si může odložit až od 12 měsíců s ohledem na vývoj stávající situace.

O půjčku COVID lze žádat pouze online

Půjčka COVID představuje ojedinělou půjčku pro kritická období. Nejedná se tedy o běžnou půjčku se standardním postupem. Žádost má jasný postup, který je potřeba dodržet, jinak podnikatel v nouzi půjčku nezíská. O půjčku nemůže žádat kdokoliv, a bonita je u podnikatele důsledně ověřována také.

Podat žádost tedy může pouze podnikatel menšího rozsahu s tím, že je povinen uchovávat doklady k veškerým výdajům, na které půjčku použije. Prvním krokem je stažení příslušného formuláře, který představuje excelový soubor. Součástí žádostí je i celá řada příloh, které je rovněž nutné vyplnit.

K žádosti musí podnikatel předložit požadované dokumenty a doklady týkající se podnikání, platební schopnosti (bonity) i ekonomické situaci (např. živnostenský list, daňové přiznání, ekonomická predikce a další). Jakmile má žádost vyplněnou a zkompletovanou, podá ji na ČMZRB online prostřednictvím ePodatelny.

ČMZRB a MPO vyhodnotí žádost o bezúročnou půjčku a v případě pozitivní odpovědi připraví smlouvu, jejíž součástí smlouvy je přesný seznam způsobilých výdajů, na které lze půjčku použít. Nakonec je půjčka převedena na bankovní účet.

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×