Aktuality

Co byste měli vědět předtím, než si pojistíte půjčku

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

S půjčkami se v dnešní době roztrhl pytel a s tím i nabídka dalších produktových balíčků, které si lze jednat společně s půjčkou. Součástí těchto produktových balíčků často bývá i pojištění schopnosti splácet. Je to služba dobrovolná, takže je jen na vás, zda uznáte za vhodné si ho vzít či nikoliv. „Pojištění v těchto případech slouží jako taková pojistka, která kryje riziko nesplácení v případě různých životních situacích,“ říká Kateřina Karochová, šéfka oddělení péče o zákazníky na Zonky. Pokud váháte nad tím, zda pojistit či nepojistit, měli byste znát tyto důležité informace.

Jak pojištění funguje

Pojištění vás chrání před nečekanými životnímu událostmi jako je ztráta práce, pracovní neschopnost, hospitalizace, úraz, invalidita nebo smrt. Všechny tyto situace mohou proces splácení zkomplikovat a částečně nebo plně narušit. Pokud chcete mít jistotu, že vás tyto rizika nesemelou, tak je pojištění určitě na místě. Vybrat si můžete různé kombinace životních situací, na které se chcete pojistit.

Po sjednání máte závazek platit měsíční poplatky za zřízenou službu. Výše poplatku závisí na vybrané instituci a také na hodnotě neuhrazeného dluhu. V případě, že by vás nějaká zastihla nějaká z pojištěných situací, tak máte nárok na pomoc od pojišťovny, která za vás splátky zaplatí. Je však opravdu důležité, abyste znali přesné podmínky úhrady.

Přečtěte si pozorně podmínky pojištění

U každé smlouvy je potřeba přečíst si podmínky - pojišťovací smlouva není žádnou výjimkou. „Je důležité, abyste znali veškeré informace o tom, kdy platit, za jakých podmínek vám pojišťovna pomůže splácet a do jaké výše rizika hradí. V případě, že nesplníte nějakou z daných podmínek, pojišťovna může odmítnout splátky zaplatit,“ upozorňuje Karochová ze Zonky.

Dávejte si pozor také na omezení. V některých případech banky nenabízí kompletní pojištění a hradí úvěr jen do určité výše a při případném úrazu či invaliditě byste si mohli část doplácet sami.

Nazapomeňte se podívat i na podmínky zrušení pojištění. Zdánlivě banální záležitost by se mohla pěkně prodražit. Záleží na bance či vybrané instituce, ale celkové zrušení pojištění by vás mohlo vyjít ve výsledku až na několika tisíce korun

Kdy se to vyplatí?

I vy můžete najít pojištění, které pro vás bude opravdu přínosné. Takové pojištění schopnosti splácet je zpravidla finančně dostupnější než klasické individuální pojištění. Nejde však jen o cenu, jde o nabízené služby a rozsah krytí rizika.

Mít pojištění je dobré v případě, že máte v plánu dlouhodobě splácet a potřebujete mít jistotu, že to nic nenaruší. Někdy se nemít pojištění opravdu nevyplácí – například když splácíte hypotéku. V případě nemožnosti splácet vám banka může nějaké splátky odložit, ale z dlouhodobého hlediska nesplácení tolerovat nebude. Za těchto podmínek by mohlo dojít až na exekuci.

Pojištění půjček nenabízí jenom v bankách, ale také v nebankovních sektorech „Nabízíme Zonkyho záchrannou vestu, kde jsme chtěli připravit pro zákazníky nabídku, která na bude na trhu výjimečná. Například pokud zákazník pojištění dvanáct měsíců nevyužije, vrátíme mu splátku,“ vysvětluje Karochová, jak přistupují k pojištění na Zonky.

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit
Všechny aktuality