Aktuality

Co dělat, když omylem pošlete peníze na špatný účet? Hlavně nepanikařit!

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Čísla účtů jsou vůči překlepům téměř imunní

V naprosté většině případů se vám nestane, že byste zadali číslo účtu příjemce „omylem“. Kombinace těchto čísel se totiž tvoří speciálním matematickým klíčem (podobně jako například naše rodné číslo). Málokdo tak ví, že číslo účtu bývá dělitelné jedenácti a internetové platformy čísla kontrolují už při samotném zadávání. Když tedy napíšete 6 místo 5, formulář pravděpodobně zahlásí chybu.

O špatném čísle účtu vás informuje zpětná kontrola

Pokud byste se přece jen trefili do již existujícího čísla účtu a peníze doopravdy odeslali, pravděpodobně to zjistíte až při následné kontrole. Některé bankovní platformy zasílají po dokončení transakce potvrzující SMS, jiné e-mail. I kdyby vám ale nic z výše uvedeného nepřišlo, provedená transakce bude vždy součástí transakční historie. A to společně s číslem účtu a dalšími náležitostmi, které jste při zadávání platby uvedli (např. variabilní, specifický nebo konstantní symbol apod.)

Mohlo by vás zajímat: Když si chybu uvědomíte včas, můžete zadanou platbu v internetovém bankovnictví zrušit či upravit. Možné je to ale jen u transakcí, které mají nastavené datum splatnosti až na další den nebo na později.

Hlavně nepanikařit

Často se vám může stát, že vás online platforma na chybné číslo neupozorní a to i přesto, že účet jeho majitel již zrušil. V takovém případě není potřeba nic řešit. Peníze se během 2 až 3 dnů automaticky vrátí na váš účet s informací, že zadané číslo neexistuje. Pokud se peníze ani během následujících 72 hodin nevrátí, nespoléhejte na to, příjemce pošle peníze zpátky sám od sebe, i když i to je možné. V takovém případě je potřeba vzít celou věc do svých rukou.

Volejte na infolinku a čekejte

V takovém případě je dobré kontaktovat bezplatnou infolinku vaší banky, kde operátora spravíte o nastalé situaci a dál budete pokračovat dle jeho instrukcí. Bohužel to ale v praxi nefunguje tak, že by banka platbu jednoduše stornovala a vrátila peníze z cizího účtu na ten váš. Adresát vždycky musí peníze poslat zpátky sám, a to může být někdy oříšek. 

Stáhněte si formulář

Jakmile banku s výše uvedeným kontaktujte, sama většinou provede první kroky k nápravě a neoprávněného příjemce peněz (pokud má u této banky účet) kontaktuje. Jestliže příjemce peníze nevrátí, počkejte alespoň 15 pracovních dnů a potom mu můžete poslat zdarma ještě urgenci. Pokud příjemce nereaguje ani na urgenci, je dobré si na pobočce vyžádat nebo stáhnout online Žádost klienta o sdělení identifikačních údajů příjemce platby. 

Přešlap se vám může prodražit

Banka vám musí podle § 38, odst. 6 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, i bez souhlasu majitele účtu sdělit jeho jméno, datum narození a adresu trvalého bydliště, za což si ale většinou účtuje poplatek ve výši 250 Kč (+DPH). Někde je nicméně zaslání této žádosti už na vrub banky. Tady je ale potřeba zmínit, že víc toho pro vás banka už nemůže učinit a další krok je vyloženě na neoprávněně obohaceném majiteli účtu. 

Hrozba soudem

Na základě získaných údajů se snažte majitele účtu co nejdříve kontaktovat. Jestliže odmítne peníze vrátit nebo se vám bude záměrně vyhýbat, nezbyde vám nic jiného než právní cesta. Ve většině případů, které dojdou takhle daleko, ale stačí pohrozit žalobou pro bezdůvodné obohacení. Pokud by totiž opravdu došlo na soud, žalovanému hrozí, že kromě vrácení peněz bude muset platit také náklady na vašeho právního zástupce. 

Když skončí peníze na obstaveném účtu

Jak už jsme zmínili výše, peníze omylem zaslané na cizí účet, se vám v naprosté většině případů vrátí. Pokud ale narazíte na majitele účtu, který se lidově řečeno „cuká“, vaši žádost ignoruje a v tom nejhorším případě má obestavěný účet exekutorem, počítejte s tím, že riziko nevrácených finančních prostředků v tomto případě nepříjemně stoupá. Přesto máte stále vysokou šanci (byť přes nepříjemné průtahy) získat peníze zpět. I při zadávání platby se ale vyplácí držet známého pořekadla – dvakrát měř, jednou řež! Ušetříte si tak spoustu komplikací…

 

Štítky: bankovní účty | finance | zaslání peněz na špatný účet

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Rychlá půjčka na cokoliv

×

Soutěž s Pojištěnou půjčkou o Škodu Kamiq

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání.

bubble side banner

Půjčku vyřídíte i z pohodlí domova a až 150 000 Kč můžete mít na účtu do 24 hodin. Navíc nyní můžete vyhrát Škodu Kamiq.

Mám zájem

×