Aktuality

Konsolidace půjček nabízí lepší kontrolu nad dluhy i finanční úsporu

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Poskytovatelé často prezentují půjčky jako způsob, jak získat peníze a splnit si sny. Každou půjčku je však třeba vrátit. Pokud si člověk nevybere zrovna výhodnou půjčku, neodhadne své finanční možnosti nebo se jeho životní situace náhle změní k horšímu, mohou jej půjčky přivést do vážných problémů. 

Jak funguje konsolidace půjček 

Konsolidace půjček představuje způsob, jak úvěrovou část osobních financí dostat zpět pod  kontrolu. Navíc můžete ušetřit a v případě potřeby získat finanční prostředky navíc.

Zájemce musí shromáždit informace o úvěrech, které si přeje do konsolidace zahrnout. Na rozdíl od refinancování, jež se týká pouze jedné půjčky, konsolidace umožňuje sloučit větší počet různých typů úvěrů. Výjimkou nejsou ani konsolidace nebankovních půjček. 

Sloučit v rámci jedné konsolidace lze:

  • spotřebitelské úvěry, 
  • nákupy na splátky,
  • kreditní karty, 
  • kontokorenty,
  • leasingy,
  • někdy i mikropůjčky.

Následovat by mělo porovnání nabídek na konsolidace půjček online, výběr společnosti a vyplnění žádosti o sloučení půjček. Pokud žadatel uspěje, o splacení a převod původních půjček se postará poskytovatel konsolidace. Povinností žadatele bude až pravidelná úhrada měsíční splátky.

Standardní podmínky a pravidla konsolidace

Konsolidace je půjčka se specifickým účelem. Aby zájemce půjčku na sloučení úvěrů získal, musí splnit požadavky kladené poskytovatelem na bonitu neboli úvěruschopnost. Roli hrají nejen příjmy žadatele, ale i výdaje a platební historie, jíž zaznamenávají registry dlužníků. 

Další požadavky se týkají maximálního počtu a celkové výše konsolidovaných úvěrů. Každý poskytovatel si stanovuje vlastní omezení. Zatímco jedna banka nabízí konsolidaci až deseti půjček do celkové výše 2 000 000 Kč, jiná vám nepůjčí více než 800 000 Kč.

K získání konsolidace musí žadatel doložit:

  • doklad o výši příjmu - například potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání, výpis z účtu,
  • dva doklady totožnosti - zpravidla občanský a řidičský průkaz,
  • dokumenty o slučovaných půjčkách (např. smlouva o půjčce).

Na základě zjištěných informací oslovená instituce hodnotí bonitu žadatele a současně ověří jeho platební morálku v registrech dlužníků. Pokud bonitu a platební morálku poskytovatel uzná za vhodnou, následuje vypracování individuální nabídky na konsolidaci.

Jaké jsou největší výhody konsolidace půjček

Nejdůležitější je obnovení kontroly nad splácením a finanční úspora. Sjednocením více půjček do jedné odpadnou různě vysoké úrokové sazby, RPSN a poplatky. 

Výsledkem je sice vyšší půjčka, avšak s jedním datem splatnosti, nižším úrokem i poplatky. K výhodám patří také možnost prodloužení doby splatnosti a snížení měsíční splátky. Ve výsledku zaplatíte méně a zároveň vám odpadnou starosti s odesíláním několika splátek.

To nejsou jediné výhody. V rámci konkurenčního boje úvěrové společnosti ruší poplatky za poskytnutí úvěru, správu nové půjčky nebo její předčasné splacení a novým zákazníkům nabízí odměnu za řádné splácení půjčky či peníze navíc.

Při výběru nejvýhodnější konsolidace v rámci porovnání zjistěte, na jaké výhody můžete dosáhnout právě vy.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality