Aktuality

Konsolidace půjček nabízí lepší kontrolu nad dluhy i finanční úsporu

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Poskytovatelé často prezentují půjčky jako způsob, jak získat peníze a splnit si sny. Každou půjčku je však třeba vrátit. Pokud si člověk nevybere zrovna výhodnou půjčku, neodhadne své finanční možnosti nebo se jeho životní situace náhle změní k horšímu, mohou jej půjčky přivést do vážných problémů. 

Jak funguje konsolidace půjček 

Konsolidace půjček představuje způsob, jak úvěrovou část osobních financí dostat zpět pod  kontrolu. Navíc můžete ušetřit a v případě potřeby získat finanční prostředky navíc.

Zájemce musí shromáždit informace o úvěrech, které si přeje do konsolidace zahrnout. Na rozdíl od refinancování, jež se týká pouze jedné půjčky, konsolidace umožňuje sloučit větší počet různých typů úvěrů. Výjimkou nejsou ani konsolidace nebankovních půjček. 

Sloučit v rámci jedné konsolidace lze:

  • spotřebitelské úvěry, 
  • nákupy na splátky,
  • kreditní karty, 
  • kontokorenty,
  • leasingy,
  • někdy i mikropůjčky.

Následovat by mělo porovnání nabídek na konsolidace půjček online, výběr společnosti a vyplnění žádosti o sloučení půjček. Pokud žadatel uspěje, o splacení a převod původních půjček se postará poskytovatel konsolidace. Povinností žadatele bude až pravidelná úhrada měsíční splátky.

Standardní podmínky a pravidla konsolidace

Konsolidace je půjčka se specifickým účelem. Aby zájemce půjčku na sloučení úvěrů získal, musí splnit požadavky kladené poskytovatelem na bonitu neboli úvěruschopnost. Roli hrají nejen příjmy žadatele, ale i výdaje a platební historie, jíž zaznamenávají registry dlužníků. 

Další požadavky se týkají maximálního počtu a celkové výše konsolidovaných úvěrů. Každý poskytovatel si stanovuje vlastní omezení. Zatímco jedna banka nabízí konsolidaci až deseti půjček do celkové výše 2 000 000 Kč, jiná vám nepůjčí více než 800 000 Kč.

K získání konsolidace musí žadatel doložit:

  • doklad o výši příjmu - například potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání, výpis z účtu,
  • dva doklady totožnosti - zpravidla občanský a řidičský průkaz,
  • dokumenty o slučovaných půjčkách (např. smlouva o půjčce).

Na základě zjištěných informací oslovená instituce hodnotí bonitu žadatele a současně ověří jeho platební morálku v registrech dlužníků. Pokud bonitu a platební morálku poskytovatel uzná za vhodnou, následuje vypracování individuální nabídky na konsolidaci.

Jaké jsou největší výhody konsolidace půjček

Nejdůležitější je obnovení kontroly nad splácením a finanční úspora. Sjednocením více půjček do jedné odpadnou různě vysoké úrokové sazby, RPSN a poplatky. 

Výsledkem je sice vyšší půjčka, avšak s jedním datem splatnosti, nižším úrokem i poplatky. K výhodám patří také možnost prodloužení doby splatnosti a snížení měsíční splátky. Ve výsledku zaplatíte méně a zároveň vám odpadnou starosti s odesíláním několika splátek.

To nejsou jediné výhody. V rámci konkurenčního boje úvěrové společnosti ruší poplatky za poskytnutí úvěru, správu nové půjčky nebo její předčasné splacení a novým zákazníkům nabízí odměnu za řádné splácení půjčky či peníze navíc.

Při výběru nejvýhodnější konsolidace v rámci porovnání zjistěte, na jaké výhody můžete dosáhnout právě vy.

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem