Aktuality

Co vše musíte splnit, abyste dosáhli na bankovní půjčku?

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Základní požadavky

Standardním požadavkem bank je plnoletost žadatele. Všechny banky také vyžadují, aby potenciální dlužník měl pravidelný příjem. Ten může mít různou podobu, kromě příjmu ze zaměstnání to může být příjem z podnikání, důchod, sociální dávky nebo renta. Příjem se dokládá pomocí výplatních pásek, výpisů z účtů a dalších podobných dokumentů. 

Požadovaná výše příjmu se odvíjí od výše půjčky a politiky konkrétní banky. Obecně ale platí, že i pro ty nejmenší půjčky potřebujete pravidelný příjem 8 000 – 10 000 měsíčně. Žádná banka také nepůjčí tomu, kdo je v exekučním nebo insolvenčním řízení, neboť takový člověk není zjevně schopen platit své závazky.

Dalším nezbytnou podmínkou je, abyste měli bankovní účet. Většina bank chce žadatelům o půjčku vnutit svůj vlastní. Některé banky, například Česká spořitelna, ale strpí i jiný bankovní účet.

Co banka při svém rozhodování také zohledňuje

I když splňujete základní podmínky pro získání půjčky, neznamená to, že máte na půjčku nárok. Věřitel si vždy vyhodnotí profil žadatele, a až poté se rozhodne, zda mu půjčku opravdu dá. Banka při rozhodování prověřuje několik ukazatelů, jako je výše dostupných financí, vzdělání, rodinný stav, profese nebo věk. 

Také vychází z údajů z úvěrových registrů, kde jsou informace o předchozích půjčkách žadatelů, případně i o nezaplacených účtech (za telefon, televizi apod.). Na základě těchto informací tedy banka rozhodne o udělení nebo neudělení půjčky a o výši úroku. Obecně platí, že čím více důvěryhodný klient, tím nižší úrok musí platit a naopak. Šance na získání půjčky se samozřejmě odvíjí také od její výše. 

Pokud máte u nějaké banky již delší dobu účet, spíše se tím zrychlí celý proces, než že byste měli větší šanci na získání úvěru. Banka musí v první řadě zohlednit, jestli jste schopni splácet půjčku a nejde ani tolik o to, zda jste dlouhodobý klient. Pokud však už máte založený účet a banka má tím pádem celou řadu potřebných údajů, mělo by být vše rychlejší.

To, jestli půjčku od banky skutečně dostanete, se nedá dopředu úplně spolehlivě odhadnout a zjistíte to pouze tak, že to vyzkoušíte. Každá banka má sice úvěrovou kalkulačku, ale pomocí ní zjistíte pouze výši úroku a měsíční splátky. 

Pokud půjčku neodstanete, banka není povinna vysvětlovat, proč se tak nestalo. V takovém případě můžete zkusit snížit výši půjčky, zvýšit své příjmy nebo jít do jiné banky. Dalším řešením je získání spolužadatele nebo ručitele. Spolužadatel zvyšuje šance na získání úvěru tím, že se jeho příjem při rozhodování o přidělení úvěru připočítává k příjmu žadatele. Naproti tomu ručitel svým majetkem pouze ručí za úvěr pro případ jeho neplacení.


 

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×