Aktuality

Hrozba jménem exekuce: Co to je a jak jim účinně předejít?

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Co znamená finanční gramotnost

Finanční gramotnost představuje soubor různých znalostí a dovedností, s nimiž se budete lépe orientovat v oblasti osobních financí a zodpovědného hospodaření s nimi.

S dostatečnými znalostmi budete znát, jak a kde peníze získat, jak s nimi nakládat v různých životních situacích, jak správně sestavit rodinný rozpočet, jak vytvářet rezervy a také se lépe vyznáte v různých finančních produktech a budete schopni vybrat bezpečné půjčky.

NÁŠ TIP: Víte, jak naplánovat rozpočet? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v článku Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu.

Mějte v záloze finanční rezervu

Mezi základní dovednosti finanční gramotnosti patří dlouhodobé vytváření finanční rezervy na neočekávané výdaje nebo horší časy. Dostatečně vysoké úspory jsou zdrojem silné finanční sebejistoty. Nerozhodí vás rozbitá pračka, porouchané auto, zdražení energií, ani náhlá nemoc či ztráta zaměstnání.

Doporučeno je mít stranou naspořeny alespoň tři měsíční platy. Do měsíčního rozpočtu proto kromě nezbytných výdajů zahrňte také částku, kterou si budete odkládat bokem. Čím více, tím lépe. Ale i málo je lepší než nic.

NÁŠ TIP: Naučte se své volné prostředky zhodnotit třeba pomocí investování do podílových fondů.

Dodržujte zásady bezpečného půjčování

Před finančními problémy vás dále uchrání orientace ve finančních produktech. To platí i pro půjčky, jež bývají nejčastější příčinou exekucí. Znát byste měli základní finanční pojmy jako jsou úrok, RPSN, splátky, poplatky související s půjčkami, sankce za nesplácení a další.

Při výběru půjčky se vyplatí pevně se držet zásad bezpečného půjčování. Ty ve stručnosti obnáší pečlivé zvážení využití půjčky, volbu správné výše a bezpečný výběr půjčky.

NÁŠ TIP: Naučte se, jak si půjčit bezpečně a chytře, a získejte spolehlivou a férovou půjčku bez starostí.

Problémy se splácením půjček řešte okamžitě

Pokud se do potíží se splácením půjček přece jen dostanete, řešení hledejte bez otálení. Prostě okamžitě. Možností existuje několik:

  • Konsolidujte. Splácíte-li naráz více půjček a jiných úvěrových produktů, slučte je do jedné. Díky konsolidaci získáte celkově výhodnější úrok, nižší poplatky a parametry nové půjčky přizpůsobíte své momentální situaci.

  • Refinancujte. Refinancování funguje na podobném principu jako konsolidace s tím rozdílem, že jej lze použít pouze na jednu půjčku. Využívá se především u hypoték.

  • Vyjednejte si nový splátkový kalendář. Kontaktujte věřitele, oznamte jim problém a požádejte je o návrh řešení. Získat můžete odložení splátek či snížení splátek spolu s prodloužením splatnosti.

Problémům je snazší předcházet, než je řešit. Stejně tak je lepší problémům hrdě čelit, než skončit v exekuci a přijít o veškerý majetek, protože se bojíte nebo stydíte. Velkou a hlavně bezplatnou pomoc v těchto životních situacích poskytují poradny ve finanční tísní. Jste-li v nouzi, obraťte se na ně dříve, než bude pozdě.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality