Aktuality

Hrozba jménem exekuce: Co to je a jak jim účinně předejít?

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Co znamená finanční gramotnost

Finanční gramotnost představuje soubor různých znalostí a dovedností, s nimiž se budete lépe orientovat v oblasti osobních financí a zodpovědného hospodaření s nimi.

S dostatečnými znalostmi budete znát, jak a kde peníze získat, jak s nimi nakládat v různých životních situacích, jak správně sestavit rodinný rozpočet, jak vytvářet rezervy a také se lépe vyznáte v různých finančních produktech a budete schopni vybrat bezpečné půjčky.

NÁŠ TIP: Víte, jak naplánovat rozpočet? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v článku Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu.

Mějte v záloze finanční rezervu

Mezi základní dovednosti finanční gramotnosti patří dlouhodobé vytváření finanční rezervy na neočekávané výdaje nebo horší časy. Dostatečně vysoké úspory jsou zdrojem silné finanční sebejistoty. Nerozhodí vás rozbitá pračka, porouchané auto, zdražení energií, ani náhlá nemoc či ztráta zaměstnání.

Doporučeno je mít stranou naspořeny alespoň tři měsíční platy. Do měsíčního rozpočtu proto kromě nezbytných výdajů zahrňte také částku, kterou si budete odkládat bokem. Čím více, tím lépe. Ale i málo je lepší než nic.

NÁŠ TIP: Naučte se své volné prostředky zhodnotit třeba pomocí investování do podílových fondů.

Dodržujte zásady bezpečného půjčování

Před finančními problémy vás dále uchrání orientace ve finančních produktech. To platí i pro půjčky, jež bývají nejčastější příčinou exekucí. Znát byste měli základní finanční pojmy jako jsou úrok, RPSN, splátky, poplatky související s půjčkami, sankce za nesplácení a další.

Při výběru půjčky se vyplatí pevně se držet zásad bezpečného půjčování. Ty ve stručnosti obnáší pečlivé zvážení využití půjčky, volbu správné výše a bezpečný výběr půjčky.

NÁŠ TIP: Naučte se, jak si půjčit bezpečně a chytře, a získejte spolehlivou a férovou půjčku bez starostí.

Problémy se splácením půjček řešte okamžitě

Pokud se do potíží se splácením půjček přece jen dostanete, řešení hledejte bez otálení. Prostě okamžitě. Možností existuje několik:

  • Konsolidujte. Splácíte-li naráz více půjček a jiných úvěrových produktů, slučte je do jedné. Díky konsolidaci získáte celkově výhodnější úrok, nižší poplatky a parametry nové půjčky přizpůsobíte své momentální situaci.

  • Refinancujte. Refinancování funguje na podobném principu jako konsolidace s tím rozdílem, že jej lze použít pouze na jednu půjčku. Využívá se především u hypoték.

  • Vyjednejte si nový splátkový kalendář. Kontaktujte věřitele, oznamte jim problém a požádejte je o návrh řešení. Získat můžete odložení splátek či snížení splátek spolu s prodloužením splatnosti.

Problémům je snazší předcházet, než je řešit. Stejně tak je lepší problémům hrdě čelit, než skončit v exekuci a přijít o veškerý majetek, protože se bojíte nebo stydíte. Velkou a hlavně bezplatnou pomoc v těchto životních situacích poskytují poradny ve finanční tísní. Jste-li v nouzi, obraťte se na ně dříve, než bude pozdě.

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Zobrazit

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality