Aktuality

Nebankovní půjčky se hodně změnily. Liší se ještě od bankovních půjček?

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Od momentu, kdy v platnost vešel nový zákon o spotřebitelském úvěru uplynulo téměř šest let. Stalo se tak 1. prosince 2016 a novela s trhem nebankovních půjček opravdu zamávala. Do té doby si totiž nebankovní poskytovatelé dělali, co chtěli. Patřičně toho využívali a jejich klienti na to dopláceli.

Čistka nebankovního trhu s půjčkami byla nezbytná

Zatímco banky jsou odjakživa svázané přísnými pravidly, nebankovní půjčky mohl do konce roku 2016 poskytovat kdokoliv bez ohledu na vzdělání, znalosti, zkušenosti i trestní minulost. Stačilo zaskočit na živnostenský úřad a založit si příslušnou živnost. 

Nijak neregulovaný nebankovní trh si žil vlastním životem. Jejich kontrolou pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI) neměla šanci ohlídat více než 50 000 nebankovních společností. Spousta z nich nabízela půjčky s neférovými, mnohdy až podvodnými podmínkami.

Běžně se například poskytovaly nebankovní půjčky bez registru či doložení příjmu. Půjčky měly vysoké úrokové sazby a sankce. Dnes jsou označované za nemorální. Úvěroví predátoři a lichváři zažívali velmi výdělečné časy.

Zlaté časy úvěrových predátorů ukončil nový zákon o úvěru

Nebankovní půjčky od začátku roku 2017 smí nabízet pouze subjekt, který splňuje zákonné podmínky. Mezi ně patří několikamilionový kapitál, bezúhonná trestní minulost a zkušenosti nebo zkoušky v oboru poskytování půjček. 

Nebankovní poskytovatel musí vlastnit licenci udělovanou Českou národní bankou (ČNB). Ta je rovněž prověřená kontrolou činností bank i nebankovních společností. Dle seznamu ČNB v současné době nebankovní půjčky smí poskytovat cca stovka prověřených subjektů. Na jejích stránkách lze snadno zjistit, které to jsou.

Vedle toho jsou poskytovatelé nebankovních půjček povinni prověřovat každého žadatele a půjčku nesmí poskytnout osobám, u nichž lze předpokládat potíže se splácením dluhu, ať už z důvodu nedostatečných příjmů, vysokého zadlužení a podobně.

Změnami prošly rovněž pravidla týkající se reklam, stanovení úroků a sankcí, jejichž výše je nyní regulovaná zákonem. Poskytovatelé nesmí klamat zájemce a do nabídky jsou povinni uvádět všechny důležité informace o půjčce, zejména RPSN jakožto ukazatele ceny půjčky.

Bankovní versus nebankovní půjčka 

Dělení na bankovní a nebankovní půjčky předtím přinášelo jasné sdělení. Bankovní půjčky byl označovány jako férové a bezpečné půjčky, ale s přísnějšími podmínkami. Nebankovní půjčky získaly status rizikové a drahé, ale zároveň benevolentnější.

Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami se díky novele postupně stírají. Dnes existuje mnohem více důvěryhodných nabídek na nebankovní půjčky, kdy jejich poskytovatelé nabízí služby srovnatelné s bankami.

Nicméně stále lze na trhu narazit na méně seriózní nebankovní společnosti, jejichž nabídky na půjčky nejsou nikterak příznivé nebo dál půjčují peníze lidem s- negativními záznamy v registrech a jejich bonitu si prověřují. Lze se jim vyhnout pečlivým výběrem a důsledným ověřováním poskytnutých informací.

Na co si při výběru půjčky dát pozor?

Vždy se najde někdo, kdo se pokusí obejít zákon. Je velmi důležité být při hledání výhodné půjčky obezřetní a vybírat pouze z nabídky prověřených poskytovatelů. Vždy se ujistěte, že nebankovní společnost disponuje licencí od ČNB a dodržuje všechny zákonem stanovené podmínky.

Nestyďte si poskytovatele důkladně ověřit. Vyhledejte si jej na internetu, prohlédněte si jeho webové stránky a prověřte si veškeré uvedené kontakty. Na škodu není ani prohledat na internetu diskuze, v nichž lidé komentují, jak se daná společnost ke svým zákazníkům obvykle chová.

Obecně se přitom zaměřte nejen na výši úroku nebo dobu splatnosti, ale zejména hodnotu RPSN a celkovou splatnou částku. Není na škodu při výběru bezpečné půjčky využít některý ze srovnávačů půjček online.

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Zobrazit

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit
Všechny aktuality