Aktuality

Nebankovní půjčky se hodně změnily. Liší se ještě od bankovních půjček?

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Od momentu, kdy v platnost vešel nový zákon o spotřebitelském úvěru uplynulo téměř šest let. Stalo se tak 1. prosince 2016 a novela s trhem nebankovních půjček opravdu zamávala. Do té doby si totiž nebankovní poskytovatelé dělali, co chtěli. Patřičně toho využívali a jejich klienti na to dopláceli.

Čistka nebankovního trhu s půjčkami byla nezbytná

Zatímco banky jsou odjakživa svázané přísnými pravidly, nebankovní půjčky mohl do konce roku 2016 poskytovat kdokoliv bez ohledu na vzdělání, znalosti, zkušenosti i trestní minulost. Stačilo zaskočit na živnostenský úřad a založit si příslušnou živnost. 

Nijak neregulovaný nebankovní trh si žil vlastním životem. Jejich kontrolou pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI) neměla šanci ohlídat více než 50 000 nebankovních společností. Spousta z nich nabízela půjčky s neférovými, mnohdy až podvodnými podmínkami.

Běžně se například poskytovaly nebankovní půjčky bez registru či doložení příjmu. Půjčky měly vysoké úrokové sazby a sankce. Dnes jsou označované za nemorální. Úvěroví predátoři a lichváři zažívali velmi výdělečné časy.

Zlaté časy úvěrových predátorů ukončil nový zákon o úvěru

Nebankovní půjčky od začátku roku 2017 smí nabízet pouze subjekt, který splňuje zákonné podmínky. Mezi ně patří několikamilionový kapitál, bezúhonná trestní minulost a zkušenosti nebo zkoušky v oboru poskytování půjček. 

Nebankovní poskytovatel musí vlastnit licenci udělovanou Českou národní bankou (ČNB). Ta je rovněž prověřená kontrolou činností bank i nebankovních společností. Dle seznamu ČNB v současné době nebankovní půjčky smí poskytovat cca stovka prověřených subjektů. Na jejích stránkách lze snadno zjistit, které to jsou.

Vedle toho jsou poskytovatelé nebankovních půjček povinni prověřovat každého žadatele a půjčku nesmí poskytnout osobám, u nichž lze předpokládat potíže se splácením dluhu, ať už z důvodu nedostatečných příjmů, vysokého zadlužení a podobně.

Změnami prošly rovněž pravidla týkající se reklam, stanovení úroků a sankcí, jejichž výše je nyní regulovaná zákonem. Poskytovatelé nesmí klamat zájemce a do nabídky jsou povinni uvádět všechny důležité informace o půjčce, zejména RPSN jakožto ukazatele ceny půjčky.

Bankovní versus nebankovní půjčka 

Dělení na bankovní a nebankovní půjčky předtím přinášelo jasné sdělení. Bankovní půjčky byl označovány jako férové a bezpečné půjčky, ale s přísnějšími podmínkami. Nebankovní půjčky získaly status rizikové a drahé, ale zároveň benevolentnější.

Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami se díky novele postupně stírají. Dnes existuje mnohem více důvěryhodných nabídek na nebankovní půjčky, kdy jejich poskytovatelé nabízí služby srovnatelné s bankami.

Nicméně stále lze na trhu narazit na méně seriózní nebankovní společnosti, jejichž nabídky na půjčky nejsou nikterak příznivé nebo dál půjčují peníze lidem s- negativními záznamy v registrech a jejich bonitu si prověřují. Lze se jim vyhnout pečlivým výběrem a důsledným ověřováním poskytnutých informací.

Na co si při výběru půjčky dát pozor?

Vždy se najde někdo, kdo se pokusí obejít zákon. Je velmi důležité být při hledání výhodné půjčky obezřetní a vybírat pouze z nabídky prověřených poskytovatelů. Vždy se ujistěte, že nebankovní společnost disponuje licencí od ČNB a dodržuje všechny zákonem stanovené podmínky.

Nestyďte si poskytovatele důkladně ověřit. Vyhledejte si jej na internetu, prohlédněte si jeho webové stránky a prověřte si veškeré uvedené kontakty. Na škodu není ani prohledat na internetu diskuze, v nichž lidé komentují, jak se daná společnost ke svým zákazníkům obvykle chová.

Obecně se přitom zaměřte nejen na výši úroku nebo dobu splatnosti, ale zejména hodnotu RPSN a celkovou splatnou částku. Není na škodu při výběru bezpečné půjčky využít některý ze srovnávačů půjček online.

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem