Aktuality

Nebankovní půjčky se hodně změnily. Liší se ještě od bankovních půjček?

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Od momentu, kdy v platnost vešel nový zákon o spotřebitelském úvěru uplynulo téměř šest let. Stalo se tak 1. prosince 2016 a novela s trhem nebankovních půjček opravdu zamávala. Do té doby si totiž nebankovní poskytovatelé dělali, co chtěli. Patřičně toho využívali a jejich klienti na to dopláceli.

Čistka nebankovního trhu s půjčkami byla nezbytná

Zatímco banky jsou odjakživa svázané přísnými pravidly, nebankovní půjčky mohl do konce roku 2016 poskytovat kdokoliv bez ohledu na vzdělání, znalosti, zkušenosti i trestní minulost. Stačilo zaskočit na živnostenský úřad a založit si příslušnou živnost. 

Nijak neregulovaný nebankovní trh si žil vlastním životem. Jejich kontrolou pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI) neměla šanci ohlídat více než 50 000 nebankovních společností. Spousta z nich nabízela půjčky s neférovými, mnohdy až podvodnými podmínkami.

Běžně se například poskytovaly nebankovní půjčky bez registru či doložení příjmu. Půjčky měly vysoké úrokové sazby a sankce. Dnes jsou označované za nemorální. Úvěroví predátoři a lichváři zažívali velmi výdělečné časy.

Zlaté časy úvěrových predátorů ukončil nový zákon o úvěru

Nebankovní půjčky od začátku roku 2017 smí nabízet pouze subjekt, který splňuje zákonné podmínky. Mezi ně patří několikamilionový kapitál, bezúhonná trestní minulost a zkušenosti nebo zkoušky v oboru poskytování půjček. 

Nebankovní poskytovatel musí vlastnit licenci udělovanou Českou národní bankou (ČNB). Ta je rovněž prověřená kontrolou činností bank i nebankovních společností. Dle seznamu ČNB v současné době nebankovní půjčky smí poskytovat cca stovka prověřených subjektů. Na jejích stránkách lze snadno zjistit, které to jsou.

Vedle toho jsou poskytovatelé nebankovních půjček povinni prověřovat každého žadatele a půjčku nesmí poskytnout osobám, u nichž lze předpokládat potíže se splácením dluhu, ať už z důvodu nedostatečných příjmů, vysokého zadlužení a podobně.

Změnami prošly rovněž pravidla týkající se reklam, stanovení úroků a sankcí, jejichž výše je nyní regulovaná zákonem. Poskytovatelé nesmí klamat zájemce a do nabídky jsou povinni uvádět všechny důležité informace o půjčce, zejména RPSN jakožto ukazatele ceny půjčky.

Bankovní versus nebankovní půjčka 

Dělení na bankovní a nebankovní půjčky předtím přinášelo jasné sdělení. Bankovní půjčky byl označovány jako férové a bezpečné půjčky, ale s přísnějšími podmínkami. Nebankovní půjčky získaly status rizikové a drahé, ale zároveň benevolentnější.

Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami se díky novele postupně stírají. Dnes existuje mnohem více důvěryhodných nabídek na nebankovní půjčky, kdy jejich poskytovatelé nabízí služby srovnatelné s bankami.

Nicméně stále lze na trhu narazit na méně seriózní nebankovní společnosti, jejichž nabídky na půjčky nejsou nikterak příznivé nebo dál půjčují peníze lidem s- negativními záznamy v registrech a jejich bonitu si prověřují. Lze se jim vyhnout pečlivým výběrem a důsledným ověřováním poskytnutých informací.

Na co si při výběru půjčky dát pozor?

Vždy se najde někdo, kdo se pokusí obejít zákon. Je velmi důležité být při hledání výhodné půjčky obezřetní a vybírat pouze z nabídky prověřených poskytovatelů. Vždy se ujistěte, že nebankovní společnost disponuje licencí od ČNB a dodržuje všechny zákonem stanovené podmínky.

Nestyďte si poskytovatele důkladně ověřit. Vyhledejte si jej na internetu, prohlédněte si jeho webové stránky a prověřte si veškeré uvedené kontakty. Na škodu není ani prohledat na internetu diskuze, v nichž lidé komentují, jak se daná společnost ke svým zákazníkům obvykle chová.

Obecně se přitom zaměřte nejen na výši úroku nebo dobu splatnosti, ale zejména hodnotu RPSN a celkovou splatnou částku. Není na škodu při výběru bezpečné půjčky využít některý ze srovnávačů půjček online.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality