Aktuality

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Nákupu nového auta by měla předcházet důkladná “analýza” finančních poměrů. Zodpovědět bychom si měli otázky typu: Mohu si dovolit měsíčně uvolnit peníze na splátku auta? Jak vysokou částku mohu měsíčně platit? Pokud odpověď na první otázku zní klidně, následuje adekvátní výběr auta a způsobu jeho zaplacení. Nemáte-li vlastní úspory, budou pro vás důležité tři možnosti financování prostřednictvím splátek, které jsou:

1. Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr má dvě zásadní výhody - je levnější a zákazník je v technickém průkaze zapsán jako majitel. Navíc není nutná žádná počáteční akontace, která u leasingu činí cca 30 % z pořizovací ceny vozidla. Získat výhodný spotřebitelský úvěr na auto je však složitější, jelikož banka důkladně zkoumá zákazníkovu bonitu. Proto není klasický úvěr vhodný pro osoby s nižšími příjmy. Jelikož se kupující stává okamžitě vlastníkem, může také s autem od začátku nakládat dle libosti. Pokud o auto již nemá zájem nebo se dostane do finančních problémů, může jej kdykoliv prodat. Spotřebitelský úvěr samozřejmě musí splácet dál nebo jej může splatit předčasně.

2. Finanční leasing

Jedná se o velmi obvyklý způsob financování auta. Využívají jej jak firmy, tak i soukromé osoby. Získat finanční leasing je zpravidla jednodušší než klasický spotřebitelský úvěr. Leasingová společnost navíc nese riziko inflace a výše splátek se po dobu splácení nijak nemění. Pro firmy je výhodou možnost daňového odpočtu. Zároveň však leasing vychází dráž než běžný úvěr a omezená jsou i vlastnická práva. Kupující se stává vlastníkem vozidla, až po uhrazení poslední splátky. Do té doby je jako vlastník v technickém průkazu zapsána leasingová společnost. Je to velmi podobné jako u hypotéky. Pokud by kupující přestal splácet, leasingová společnost si jednoduše vezme auto zpět.

3. Operativní leasing

Operativní leasing nelze považovat za koupi auta, jelikož se de facto jedná o jeho pronájem. Za měsíční poplatek si zákazník pronajme auto na dobu určitou. Tato doba je výrazně kratší než předpokládaná životnost auta. Po ukončení doby operativního leasingu se auto vrací zpět. Zákazník má právo si vůz odkoupit za domluvenou cenu nebo obdrží nové auto opět na operativní leasing. V rámci měsíční splátky zákazník platí amortizaci auta, pojištění (povinné ručení a havarijní pojištění) a veškeré servisní náklady. Zákazník však musí počítat s jistými omezeními (doba leasingu, najeté kilometry za rok pronájmu apod.).

 

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality