Aktuality

Jak na odložení splátek? Buďte aktivní a jednejte rychle

O odkladu splátek se v posledních měsících hovořilo nejčastěji ve spojitosti s pandemií nového typu koronaviru. Plošné splátkové moratorium, které vyhlásila ministryně financí Alena Schillerová, sice v říjnu skončilo, řada bank ale stále svým klientům nabízí možnost splátky odložit. Má to ale jeden háček. Další odložení se už zapíše do úvěrového registru a může negativně ovlivnit jejich případné další žádosti o úvěr. Přesto je odklad splátek pro mnohé jediným způsobem, jak se se současnou situací vypořádat.

Jednejte co možná nejdřív

A jak si vlastně splátky u banky nebo nebankovní instituce odložit? Pokud víte, že budete mít s další splátkou půjčky problém, nečekejte, až propukne v plném rozsahu nebo se dostanete do prodlení se splácením. Co nejdříve kontaktujte svého věřitele a spravte jej o aktuální situaci. 

Současná situace víc než kdy dříve nahrává individuálnímu posuzování jednotlivých žádostí o odklad půjčky, proto si můžete se svou bankou nebo nebankovním poskytovatelem vyjednat vcelku příznivé podmínky a vyhnout se mnohem závažnějším komplikacím.

Využijte online formuláře nebo si napište vlastní žádost

Drtivá většina bank a nebankovních společností v souvislosti s plošným moratoriem ministryně financí připravila pro své klienty předvyplněný online formulář, který snadno vypíšou, odešlou nebo odevzdají, a tím o odklad splátek půjčky jednoduše požádají. Pokud jste tento dokument nikde nenašli, na internetu (například na webu, který zaštituje organizace Člověk v tísni) dohledáte řadu vzorů, se kterými ušetříte čas. 

Žádost si samozřejmě můžete také napsat sami v klasickém textovém editoru. Jen dávejte pozor na to, ať se v ní objeví označení vás jako dlužníka, číslo úvěrové smlouvy, výše dlužné částky a důvody vedoucí k žádosti o odkladu. Chybět nesmí ani váš podpis, datum a místo sepsání žádosti. Takto vyplněnou žádost pak stačí odevzdat na pobočce banky nebo nebankovního poskytovatele půjčky, případně ji poslat e-mailem, poštou nebo datovou schránkou na adresu věřitele. 

Využijte možnost splátkových prázdnin

Spousta poskytovatelů půjček dnes už automaticky nabízí možnost odkladu splátek (tzv. splátkové prázdniny). U některých věřitelů je tato služba zdarma, většina ji ale zpoplatňuje jednorázovou částkou, pohybující se v řádech deseti nebo stokorun. A jak vlastně taková služba funguje v praxi? 

Jednoduše se s věřitelem spojíte, informujete ho o své aktuální situaci a domluvíte se na jednorázovém (případně opakovaném) odkladu další splátky/dalších splátek. Ve chvíli, kdy uhradíte jednorázový poplatek, je věc brána za vyřešenou. 

Ani tahle služba ale není tak úplně bez rizika. Pokud byste ji totiž využívali opakovaně, může se vám i sebevíc výhodná půjčka nepříjemně prodražit. Proto je potřeba této služby využívat pouze sporadicky a jen v případě, kdy byste byli vystaveni mnohem závažnějším komplikacím.

Štítky: půjčky | splátky | úvěr

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality