Aktuality

Jak řešit finanční nesnáze, když nemáte peníze na splátky půjček

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

V příznivých časech si člověk ani nechce připustit, že by mohlo být hůře, a je velmi snadné přecenit své finanční možnosti. Pokud k tomu přece jen dojde, a nemusí to být způsobeno hned lehkomyslným a nezodpovědným hospodařením s penězi, je třeba jednat co nejdříve. Ignorováním se problém nevyřeší, ale ještě více prohlubí.

Finanční nepříjemnosti předvídejte už při sjednávání půjčky

Nejlepší je se problémům se splácením vyhnout. S tím je třeba začít už při vyřizování půjčky. Peníze si půjčujte pouze na důležité věci a ve výši, kterou jste schopni dlouhodobě splácet, aniž by splátka významně zatížila váš rozpočet. 

Držte své finance pod kontrolou

Jako první plaťte nezbytné výdaje, jako je nájem, hypotéka, služby, splátky půjček a další. Měsíční splátky si nastavte jako trvalé příkazy a dbejte na to, abyste na účtu měly dostatek peněz. Je-li to možné, sjednoťte si datum splatnosti na jeden den kvůli lepší přehlednosti.

Předvídejte nesnáze a dávejte si peníze bokem 

Ukládejte si peníze stranou a tvořte si finanční rezervu na nečekané výdaje nebo horší časy. Budete tak mít peníze na opravu auta nebo nákup nové ledničky, případně ustojíte nějaký čas bez stálého příjmu, aniž byste si museli brát půjčku.

Nestrkejte hlavu do písku a řešení hledejte s poskytovatelem

Pokud se už problém s penězi a splácením půjček vyskytne, nepočítejte s tím, že se vyřeší sám. Jednejte co nejdříve a nečekejte, až vám poskytovatel začne posílat jednu upomínku za druhou. V jeho zájmu je, stejně jako ve vašem, najít řešení vyhovující oběma stranám.

Poskytovatele půjčky zkontaktujte, vysvětlete mu své potíže a předpokládaný vývoj situace. Obvykle se tyto situace řeší několika různými způsoby:

 • Při krátkodobých potížích může pomoci odložení splátek (splátkové prázdniny) na jeden i více měsíců. Někteří poskytovatelé tuto možnost nabízí jako bonus.
 • Při déletrvajících problémech je vhodné snížit splátky a prodloužit dobu splácení a ulevit tak napjatému rozpočtu. 
 • V opravdu kritických situacích lze po domluvě zkombinovat oba způsoby. Nejhorší období překlenete díky odložení splátek, a poté začnete platit menší částky.

Pamatujte, že strkání hlavy do písku nezabírá. I za upomínky si poskytovatelé účtují nemalé poplatky. Budete-li je přehlížet, může dojít až k nejhoršímu možnému řešení a to exekuci.

Refinancování versus konsolidace

Existují další možnosti, jak nadměrnou dluhovou zátěž snížit. Pokud se problém týká jedné půjčky, nabízí se refinancování. S větším množstvím různých závazků si zase poradí konsolidace. Jak to funguje?

 • Refinancování obnáší nahrazení dražší a méně výhodné půjčky novou půjčkou s lepšími podmínkami. Obvykle nižší úrokovou sazbou a levnějšími nebo dokonce žádnými poplatky a nově nastavenými parametry půjčky.

 • Konsolidace znamená sloučení více úvěrů do jedné půjčky. Dojde ke sjednocení úroků i poplatků a výhodou je také lepší přehled nad splácením. Nová půjčka by měla přinést výhodnější podmínky, a tudíž i znatelnou úsporu. Zpravidla je také možné nastavit nové parametry od výše měsíční splátky až po délku splatnosti. Někteří poskytovatelé nabízí v rámci limitu i peníze navíc.

V obouch případech si vše dobře propočítejte, aby se vám refinancování nebo konsolidace půjček opravdu finančně vyplatilo, a přineslo očekávanou úlevu.

Zamyslete se nad svými běžnými výdaji

Součástí řešení finanční krize by měla být i pečlivá analýza osobních financí jako takových a hledání dalších možností úspor. Vyplatí se popřemýšlet, zda by se vám nevyplatila výměna dodavatele energií či telekomunikačních služeb

Vedle toho si sepište veškeré výdaje, které vynaložíte nejen na vedení domácnosti, ale také na jídlo, oblečení a zájmové a zábavné aktivity. Zde se totiž často ukrývají největší rezervy a možnosti, jak ušetřit. Například:

 • Pište si nákupní seznam a snažte se potraviny nakupovat v rámci akčních nabídek.
 • Omezte návštěvy restaurací, barů, kaváren, kin, divadel a podobných zařízení.
 • Na výlety a podobné aktivity si připravujte jídlo a pití s sebou. 
 • Nenakupujte oblečení, boty a další vybavení, které skutečně nepotřebujete. 
 • Proberte skříně a prodejte oblečení, boty a vybavení, které nepoužíváte.
 • Omezte návštěvy wellness center, saun a raději sportujte zadarmo venku. Pohyb na čerstvém vzduchu vám prospěje a ušetříte za vstupné.

Vyhledejte odbornou pomoci

Je-li vaše situace opravdu vážná, nebojte se požádat o odbornou radu. V České republice fungují bezplatné poradny, které se na lidi ve finanční nouzi přímo specializují. Jedná se například o následující organizace:

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem