Aktuality

Jak řešit finanční nesnáze, když nemáte peníze na splátky půjček

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

V příznivých časech si člověk ani nechce připustit, že by mohlo být hůře, a je velmi snadné přecenit své finanční možnosti. Pokud k tomu přece jen dojde, a nemusí to být způsobeno hned lehkomyslným a nezodpovědným hospodařením s penězi, je třeba jednat co nejdříve. Ignorováním se problém nevyřeší, ale ještě více prohlubí.

Finanční nepříjemnosti předvídejte už při sjednávání půjčky

Nejlepší je se problémům se splácením vyhnout. S tím je třeba začít už při vyřizování půjčky. Peníze si půjčujte pouze na důležité věci a ve výši, kterou jste schopni dlouhodobě splácet, aniž by splátka významně zatížila váš rozpočet. 

Držte své finance pod kontrolou

Jako první plaťte nezbytné výdaje, jako je nájem, hypotéka, služby, splátky půjček a další. Měsíční splátky si nastavte jako trvalé příkazy a dbejte na to, abyste na účtu měly dostatek peněz. Je-li to možné, sjednoťte si datum splatnosti na jeden den kvůli lepší přehlednosti.

Předvídejte nesnáze a dávejte si peníze bokem 

Ukládejte si peníze stranou a tvořte si finanční rezervu na nečekané výdaje nebo horší časy. Budete tak mít peníze na opravu auta nebo nákup nové ledničky, případně ustojíte nějaký čas bez stálého příjmu, aniž byste si museli brát půjčku.

Nestrkejte hlavu do písku a řešení hledejte s poskytovatelem

Pokud se už problém s penězi a splácením půjček vyskytne, nepočítejte s tím, že se vyřeší sám. Jednejte co nejdříve a nečekejte, až vám poskytovatel začne posílat jednu upomínku za druhou. V jeho zájmu je, stejně jako ve vašem, najít řešení vyhovující oběma stranám.

Poskytovatele půjčky zkontaktujte, vysvětlete mu své potíže a předpokládaný vývoj situace. Obvykle se tyto situace řeší několika různými způsoby:

 • Při krátkodobých potížích může pomoci odložení splátek (splátkové prázdniny) na jeden i více měsíců. Někteří poskytovatelé tuto možnost nabízí jako bonus.
 • Při déletrvajících problémech je vhodné snížit splátky a prodloužit dobu splácení a ulevit tak napjatému rozpočtu. 
 • V opravdu kritických situacích lze po domluvě zkombinovat oba způsoby. Nejhorší období překlenete díky odložení splátek, a poté začnete platit menší částky.

Pamatujte, že strkání hlavy do písku nezabírá. I za upomínky si poskytovatelé účtují nemalé poplatky. Budete-li je přehlížet, může dojít až k nejhoršímu možnému řešení a to exekuci.

Refinancování versus konsolidace

Existují další možnosti, jak nadměrnou dluhovou zátěž snížit. Pokud se problém týká jedné půjčky, nabízí se refinancování. S větším množstvím různých závazků si zase poradí konsolidace. Jak to funguje?

 • Refinancování obnáší nahrazení dražší a méně výhodné půjčky novou půjčkou s lepšími podmínkami. Obvykle nižší úrokovou sazbou a levnějšími nebo dokonce žádnými poplatky a nově nastavenými parametry půjčky.

 • Konsolidace znamená sloučení více úvěrů do jedné půjčky. Dojde ke sjednocení úroků i poplatků a výhodou je také lepší přehled nad splácením. Nová půjčka by měla přinést výhodnější podmínky, a tudíž i znatelnou úsporu. Zpravidla je také možné nastavit nové parametry od výše měsíční splátky až po délku splatnosti. Někteří poskytovatelé nabízí v rámci limitu i peníze navíc.

V obouch případech si vše dobře propočítejte, aby se vám refinancování nebo konsolidace půjček opravdu finančně vyplatilo, a přineslo očekávanou úlevu.

Zamyslete se nad svými běžnými výdaji

Součástí řešení finanční krize by měla být i pečlivá analýza osobních financí jako takových a hledání dalších možností úspor. Vyplatí se popřemýšlet, zda by se vám nevyplatila výměna dodavatele energií či telekomunikačních služeb

Vedle toho si sepište veškeré výdaje, které vynaložíte nejen na vedení domácnosti, ale také na jídlo, oblečení a zájmové a zábavné aktivity. Zde se totiž často ukrývají největší rezervy a možnosti, jak ušetřit. Například:

 • Pište si nákupní seznam a snažte se potraviny nakupovat v rámci akčních nabídek.
 • Omezte návštěvy restaurací, barů, kaváren, kin, divadel a podobných zařízení.
 • Na výlety a podobné aktivity si připravujte jídlo a pití s sebou. 
 • Nenakupujte oblečení, boty a další vybavení, které skutečně nepotřebujete. 
 • Proberte skříně a prodejte oblečení, boty a vybavení, které nepoužíváte.
 • Omezte návštěvy wellness center, saun a raději sportujte zadarmo venku. Pohyb na čerstvém vzduchu vám prospěje a ušetříte za vstupné.

Vyhledejte odbornou pomoci

Je-li vaše situace opravdu vážná, nebojte se požádat o odbornou radu. V České republice fungují bezplatné poradny, které se na lidi ve finanční nouzi přímo specializují. Jedná se například o následující organizace:

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality