Aktuality

Jak řešit finanční nesnáze, když nemáte peníze na splátky půjček

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

V příznivých časech si člověk ani nechce připustit, že by mohlo být hůře, a je velmi snadné přecenit své finanční možnosti. Pokud k tomu přece jen dojde, a nemusí to být způsobeno hned lehkomyslným a nezodpovědným hospodařením s penězi, je třeba jednat co nejdříve. Ignorováním se problém nevyřeší, ale ještě více prohlubí.

Finanční nepříjemnosti předvídejte už při sjednávání půjčky

Nejlepší je se problémům se splácením vyhnout. S tím je třeba začít už při vyřizování půjčky. Peníze si půjčujte pouze na důležité věci a ve výši, kterou jste schopni dlouhodobě splácet, aniž by splátka významně zatížila váš rozpočet. 

Držte své finance pod kontrolou

Jako první plaťte nezbytné výdaje, jako je nájem, hypotéka, služby, splátky půjček a další. Měsíční splátky si nastavte jako trvalé příkazy a dbejte na to, abyste na účtu měly dostatek peněz. Je-li to možné, sjednoťte si datum splatnosti na jeden den kvůli lepší přehlednosti.

Předvídejte nesnáze a dávejte si peníze bokem 

Ukládejte si peníze stranou a tvořte si finanční rezervu na nečekané výdaje nebo horší časy. Budete tak mít peníze na opravu auta nebo nákup nové ledničky, případně ustojíte nějaký čas bez stálého příjmu, aniž byste si museli brát půjčku.

Nestrkejte hlavu do písku a řešení hledejte s poskytovatelem

Pokud se už problém s penězi a splácením půjček vyskytne, nepočítejte s tím, že se vyřeší sám. Jednejte co nejdříve a nečekejte, až vám poskytovatel začne posílat jednu upomínku za druhou. V jeho zájmu je, stejně jako ve vašem, najít řešení vyhovující oběma stranám.

Poskytovatele půjčky zkontaktujte, vysvětlete mu své potíže a předpokládaný vývoj situace. Obvykle se tyto situace řeší několika různými způsoby:

  • Při krátkodobých potížích může pomoci odložení splátek (splátkové prázdniny) na jeden i více měsíců. Někteří poskytovatelé tuto možnost nabízí jako bonus.
  • Při déletrvajících problémech je vhodné snížit splátky a prodloužit dobu splácení a ulevit tak napjatému rozpočtu. 
  • V opravdu kritických situacích lze po domluvě zkombinovat oba způsoby. Nejhorší období překlenete díky odložení splátek, a poté začnete platit menší částky.

Pamatujte, že strkání hlavy do písku nezabírá. I za upomínky si poskytovatelé účtují nemalé poplatky. Budete-li je přehlížet, může dojít až k nejhoršímu možnému řešení a to exekuci.

Refinancování versus konsolidace

Existují další možnosti, jak nadměrnou dluhovou zátěž snížit. Pokud se problém týká jedné půjčky, nabízí se refinancování. S větším množstvím různých závazků si zase poradí konsolidace. Jak to funguje?

  • Refinancování obnáší nahrazení dražší a méně výhodné půjčky novou půjčkou s lepšími podmínkami. Obvykle nižší úrokovou sazbou a levnějšími nebo dokonce žádnými poplatky a nově nastavenými parametry půjčky.

  • Konsolidace znamená sloučení více úvěrů do jedné půjčky. Dojde ke sjednocení úroků i poplatků a výhodou je také lepší přehled nad splácením. Nová půjčka by měla přinést výhodnější podmínky, a tudíž i znatelnou úsporu. Zpravidla je také možné nastavit nové parametry od výše měsíční splátky až po délku splatnosti. Někteří poskytovatelé nabízí v rámci limitu i peníze navíc.

V obouch případech si vše dobře propočítejte, aby se vám refinancování nebo konsolidace půjček opravdu finančně vyplatilo, a přineslo očekávanou úlevu.

Zamyslete se nad svými běžnými výdaji

Součástí řešení finanční krize by měla být i pečlivá analýza osobních financí jako takových a hledání dalších možností úspor. Vyplatí se popřemýšlet, zda by se vám nevyplatila výměna dodavatele energií či telekomunikačních služeb

Vedle toho si sepište veškeré výdaje, které vynaložíte nejen na vedení domácnosti, ale také na jídlo, oblečení a zájmové a zábavné aktivity. Zde se totiž často ukrývají největší rezervy a možnosti, jak ušetřit. Například:

  • Pište si nákupní seznam a snažte se potraviny nakupovat v rámci akčních nabídek.
  • Omezte návštěvy restaurací, barů, kaváren, kin, divadel a podobných zařízení.
  • Na výlety a podobné aktivity si připravujte jídlo a pití s sebou. 
  • Nenakupujte oblečení, boty a další vybavení, které skutečně nepotřebujete. 
  • Proberte skříně a prodejte oblečení, boty a vybavení, které nepoužíváte.
  • Omezte návštěvy wellness center, saun a raději sportujte zadarmo venku. Pohyb na čerstvém vzduchu vám prospěje a ušetříte za vstupné.

Vyhledejte odbornou pomoci

Je-li vaše situace opravdu vážná, nebojte se požádat o odbornou radu. V České republice fungují bezplatné poradny, které se na lidi ve finanční nouzi přímo specializují. Jedná se například o následující organizace:

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Zobrazit

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem