Aktuality

Jaký je rozdíl mezi konsolidací a refinancováním? Prozradíme!

S nějakou formou půjčky má podle aktuálních průzkumů zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci nového či stávajícího bydlení. V pozadí ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské půjčky a úvěry. Půjčujeme si na vybavení domácnosti, stěhování za prací nebo studiem, ale třeba i vánoční dárky nebo nečekané výdaje. Bohužel existuje řada z nás, kterým přerostou půjčky přes hlavu a stanou se proto krajně nevýhodné. Pro tuto skupinu osob je vhodným způsobem řešení refinancování nebo konsolidace. Jaký je mezi těmito procesy rozdíl? Prozradíme na následujících řádcích!

Co je konsolidace půjček? 

Jako první se podíváme na „zoubekkonsolidaci půjček. Ve své podstatě nejde o nic jiného, než o sloučení půjček do jednoho většího balíku. Pokud proto máte vícero půjček a spotřebitelských úvěrů (například úvěry na bydlení, půjčky na vybavení, kreditní karty, kontokorenty apod.) je pro vás tento proces vhodným způsobem, jak minimalizovat rizika spojená s opomenutím splátky nebo předlužením. 

Je potřeba si uvědomit, že ať už je konsolidace ve finále sebevíc výhodná, rozhodně není vhodná pro každého. V první řadě byste proto měli dobře počítat, jestli se vám tento krok vyplatí, či nikoli. Pokud dospějete k názoru, že jde o zajímavý způsob, jak sloučit vícero závazků do jednoho většího balíku, pak byste měli také vědět, že je potřeba splnit několik základních podmínek, aby vám mohla být konsolidace povolena. Mezi ty patří:

  • Minimálně dva různé dluhy

  • Suma dluhů by neměla jít pod dvacet tisíc korun

  • Splatnost úvěrů by neměla být už za půl roku nebo za rok (jsou potřeba daleko delší lhůty)

Pokud tyto tři základní podmínky splňujete, máte velkou šanci, že vám banka nebo nebankovní společnost, která konsolidaci nabízí, vyhoví. Je navíc potřeba vědět, že konsolidace je ve své podstatě další půjčkou. Nová společnost za vás totiž splatí stávající dluhy a vy budete nově dlužit ji (byť pouze jedinou půjčkou). 

Proto je potřeba důkladně zvážit, u které společnosti nebo banky budete konsolidovat. Také je potřeba počítat s tím, že společnost, která tuto službu nabízí, bude zkoumat vaši finanční minulost, dostatečný a pravidelný příjem nebo registry dlužníků. Pokud zjistí, že jste pro ni příliš rizikovým klientem, konsolidaci vám z pochopitelných důvodů neschválí. 

Výhody konsolidace půjček aneb proč byste do ní měli jít:

  • Sloučení půjček do jedné 

  • Lepší přehled

  • Ušetření na úrocích a poplatcích

  • Výhodnější splátkové podmínky

  • Máte možnost prodloužit si dobu splatnosti

  • Zbavíte se výdajů spojených s vedením více půjček

  • Půjčku můžete zdarma předčasně splatit

Co je refinancování?

O refinancování nejčastěji hovoříme ve spojitosti s hypotečním úvěrem. Ovšem dost dobře se tento proces, během kterého převádíte stávající úvěr k jiné instituci, může vztahovat také na jakýkoli jiný druh půjčky (například na rekonstrukci nebo vybavení domácnosti).

Nejčastěji spotřebitelé ovšem využívají právě zmíněné refinancování hypotéky. To proto, že jim nevyhovuje délka splatnosti nebo třeba úroky, či měsíční splátka stávající hypotéky. 

U nového poskytovatele, který za ně původní hypotéku splatí a poskytne jim „novou,“ tak mohou dosáhnout na nižší úroky, delší dobu splatnosti nebo třeba nižší, ale i vyšší splátku - dle jejich přání a potřeb. I tady je ale potřeba počítat s podmínkami, které musí žadatel o refinancování půjčky/hypotéky splnit. Mezi ně patří například:

  • Dobrá bonita žadatele

  • Dobrá finanční minulost a platební morálka

  • Dostatečný a pravidelný příjem

  • Žádné negativní záznamy v registrech (platí zejména pro refinancování u banky)

Refinancování je na rozdíl od konsolidace mnohem jednodušší, protože se v zásadě převádí pouze jeden závazek. Stejně jako u výše zmíněné konsolidace půjček tak máte možnost dosáhnout snížení splátky prodloužením doby splatnosti nebo získat peníze navíc. Často také dostanete výhodnější podmínky než u stávající půjčky, a tak můžete ušetřit až několik tisíc korun.

Výhody refinancování aneb proč o ní vážně uvažovat:

  • Možnost získat výhodnější úrokové sazby a tím i nižší měsíční splátky

  • Možnost změny doby splácení hypotéky (zkrácení i prodloužení)

  • Možnost změny doby fixace hypotéky

  • Jednodušší administrativa

  • Možnost vyjednání výhodnějších podmínek (např. odpuštění některých poplatků)

Slovo závěrem

Ať už se rozhodnete pro konsolidaci nebo refinancování, vždy oslovujte pouze známé a ověřené společnosti, ke kterým dohledáte pozitivní recenze skutečných spotřebitelů. Ještě před tím, než vybranou společnost oslovíte, dobře si propočítejte, zda se vám konsolidace nebo refinancování půjčky vyplatí. A pamatujte, že i v téhle „branži“ platí ono známé pořekadlo, že není všechno zlato, co se třpytí…

Štítky: co je to konsolidace | konsolidace | konsolidace půjček | půjčky | refinancování | refinancování půjček

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality