Aktuality

Jaký je rozdíl mezi konsolidací a refinancováním? Prozradíme!

S nějakou formou půjčky má podle aktuálních průzkumů zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci nového či stávajícího bydlení. V pozadí ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské půjčky a úvěry. Půjčujeme si na vybavení domácnosti, stěhování za prací nebo studiem, ale třeba i vánoční dárky nebo nečekané výdaje. Bohužel existuje řada z nás, kterým přerostou půjčky přes hlavu a stanou se proto krajně nevýhodné. Pro tuto skupinu osob je vhodným způsobem řešení refinancování nebo konsolidace. Jaký je mezi těmito procesy rozdíl? Prozradíme na následujících řádcích!

Co je konsolidace půjček? 

Jako první se podíváme na „zoubekkonsolidaci půjček. Ve své podstatě nejde o nic jiného, než o sloučení půjček do jednoho většího balíku. Pokud proto máte vícero půjček a spotřebitelských úvěrů (například úvěry na bydlení, půjčky na vybavení, kreditní karty, kontokorenty apod.) je pro vás tento proces vhodným způsobem, jak minimalizovat rizika spojená s opomenutím splátky nebo předlužením. 

Je potřeba si uvědomit, že ať už je konsolidace ve finále sebevíc výhodná, rozhodně není vhodná pro každého. V první řadě byste proto měli dobře počítat, jestli se vám tento krok vyplatí, či nikoli. Pokud dospějete k názoru, že jde o zajímavý způsob, jak sloučit vícero závazků do jednoho většího balíku, pak byste měli také vědět, že je potřeba splnit několik základních podmínek, aby vám mohla být konsolidace povolena. Mezi ty patří:

 • Minimálně dva různé dluhy

 • Suma dluhů by neměla jít pod dvacet tisíc korun

 • Splatnost úvěrů by neměla být už za půl roku nebo za rok (jsou potřeba daleko delší lhůty)

Pokud tyto tři základní podmínky splňujete, máte velkou šanci, že vám banka nebo nebankovní společnost, která konsolidaci nabízí, vyhoví. Je navíc potřeba vědět, že konsolidace je ve své podstatě další půjčkou. Nová společnost za vás totiž splatí stávající dluhy a vy budete nově dlužit ji (byť pouze jedinou půjčkou). 

Proto je potřeba důkladně zvážit, u které společnosti nebo banky budete konsolidovat. Také je potřeba počítat s tím, že společnost, která tuto službu nabízí, bude zkoumat vaši finanční minulost, dostatečný a pravidelný příjem nebo registry dlužníků. Pokud zjistí, že jste pro ni příliš rizikovým klientem, konsolidaci vám z pochopitelných důvodů neschválí. 

Výhody konsolidace půjček aneb proč byste do ní měli jít:

 • Sloučení půjček do jedné 

 • Lepší přehled

 • Ušetření na úrocích a poplatcích

 • Výhodnější splátkové podmínky

 • Máte možnost prodloužit si dobu splatnosti

 • Zbavíte se výdajů spojených s vedením více půjček

 • Půjčku můžete zdarma předčasně splatit

Co je refinancování?

O refinancování nejčastěji hovoříme ve spojitosti s hypotečním úvěrem. Ovšem dost dobře se tento proces, během kterého převádíte stávající úvěr k jiné instituci, může vztahovat také na jakýkoli jiný druh půjčky (například na rekonstrukci nebo vybavení domácnosti).

Nejčastěji spotřebitelé ovšem využívají právě zmíněné refinancování hypotéky. To proto, že jim nevyhovuje délka splatnosti nebo třeba úroky, či měsíční splátka stávající hypotéky. 

U nového poskytovatele, který za ně původní hypotéku splatí a poskytne jim „novou,“ tak mohou dosáhnout na nižší úroky, delší dobu splatnosti nebo třeba nižší, ale i vyšší splátku - dle jejich přání a potřeb. I tady je ale potřeba počítat s podmínkami, které musí žadatel o refinancování půjčky/hypotéky splnit. Mezi ně patří například:

 • Dobrá bonita žadatele

 • Dobrá finanční minulost a platební morálka

 • Dostatečný a pravidelný příjem

 • Žádné negativní záznamy v registrech (platí zejména pro refinancování u banky)

Refinancování je na rozdíl od konsolidace mnohem jednodušší, protože se v zásadě převádí pouze jeden závazek. Stejně jako u výše zmíněné konsolidace půjček tak máte možnost dosáhnout snížení splátky prodloužením doby splatnosti nebo získat peníze navíc. Často také dostanete výhodnější podmínky než u stávající půjčky, a tak můžete ušetřit až několik tisíc korun.

Výhody refinancování aneb proč o ní vážně uvažovat:

 • Možnost získat výhodnější úrokové sazby a tím i nižší měsíční splátky

 • Možnost změny doby splácení hypotéky (zkrácení i prodloužení)

 • Možnost změny doby fixace hypotéky

 • Jednodušší administrativa

 • Možnost vyjednání výhodnějších podmínek (např. odpuštění některých poplatků)

Slovo závěrem

Ať už se rozhodnete pro konsolidaci nebo refinancování, vždy oslovujte pouze známé a ověřené společnosti, ke kterým dohledáte pozitivní recenze skutečných spotřebitelů. Ještě před tím, než vybranou společnost oslovíte, dobře si propočítejte, zda se vám konsolidace nebo refinancování půjčky vyplatí. A pamatujte, že i v téhle „branži“ platí ono známé pořekadlo, že není všechno zlato, co se třpytí…

Štítky: co je to konsolidace | konsolidace | konsolidace půjček | půjčky | refinancování | refinancování půjček

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit

Chcete si vzít svou první půjčku, ale máte obavy? Ať už se týkají čehokoliv, pokud dodržíte následujících 5 pravidel, které jsme pro vás sepsali, nemusíte se ničeho bát. Jen vždy myslete na to, že půjčovat si musíte především zodpovědně.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Náš TIP na půjčku

První půjčka od Zaplo.cz ZDARMA

×

Náš TIP na půjčku

Zažádejte si nezávazně třeba až o 16 000 Kč u Zaplo.cz a první půjčku budete mít ZDARMA.

bubble side banner

Pokud nemáte bankovní účet, nevadí. Zaplo.cz nabízí také půjčku v hotovosti. Peníze si můžete vyzvednout pohodlně v síti trafik GECO.

Mám zájem

×