Aktuality

Jsou SMS půjčky bez registrů opravdu tak rychlé?

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

A proč tedy půjčkové společnosti na svých stránkách informují, že někdy přijde platba až na druhý den?

Půjčování přes SMS je možné hlavně díky internetu

SMS půjčka je vynálezem posledních desetiletí, kdy se začaly rozšiřovat mobilní komunikační služby. A samozřejmě k tomu nezbytný internet, který umožňuje poskytovateli půjčky si vše rychle zjistit, prověřit a rozhodnout se, zda danému klientovi půjčku schválit či nikoliv. Takže zejména díky těmto technologiím si nyní můžeme půjčovat takto snadno. A rychle.

SMS půjčka zabere minuty, dorazí v řádu hodin

A takto to platí i pro ostatní půjčky bez registrů. Požádat o ně, to je záležitost několika málo minut. Na stránkách poskytovatele nebo online srovnávače je vždy uveden postup – tedy jak SMS napsat, co do ní napsat a hlavně na jaké číslo ji odeslat.

Poskytovatel půjčky si pak informace projde, ověří, a nahlédne do registru. Je to totiž jeho povinnost. Podstatou půjčky bez nahlížení do registrů není ignorace registrů. Tou podstatou je zvážení vážnosti předchozích zápisů konkrétního žadatele v registrech. Tedy prozkoumání úvěrové historie. Na tu se však nenahlíží příliš přísně, protože půjčky bez nahlížení do registrů jsou krátkodobými půjčkami v nízkých obnosech. Tedy do deseti tisíc.

Kdo obdrží peníze hned a kdo až druhý den?

Ihned po schválení odesílá poskytovatel půjčky peníze na účet žadatele. Pár vteřin po odeslání přijdou peníze z půjčky tomu, kdo má účet u stejné banky jako poskytovatel půjčky. Tomu, kdo má bankovní účet jinde, dorazí peníze během 24 hodin.

Někdy se stane, že pokud požádáme o půjčku hned ráno a poskytovateli ji hned ráno schválí a odešle peníze, mohou být na účtu u naší banky ještě ten den navečer. V ostatních případech je nutné čekat až do dalšího dne.

Proč přijdou peníze do jiné banky až druhý den?

Pokud jsou peníze převáděny z banky do banky, musejí projít přes tzv. systém CERTIS (Czech Express Real Time Interbank Gross Settlement system) v České národní bance. A ten má svou pracovní dobu, která končí sedmnáctou hodinou odpolední. Během ní stihnou zaměstnanci odbavit jen určitý počet příkazů k úhradě (systém postupuje rychlostí jeden a půl milionu operací za hodinu). A operace, které se nestihnou, musejí počkat do dalšího dne, kdy budou pak první na řadě.

Je tu však ještě jedna záležitost. Za mezibankovní převod musejí banky zaplatit. A platby jsou nastaveny tak, aby motivovaly banky k upřednostňování ranních plateb. Proč? Aby se příkazy k platbě nekupily na odpoledne, nýbrž aby byly co nejrovnoměrněji rozloženy přes celý pracovní den.

I proto banky označují své platební příkazy jako vhodné ke zpracování v následujícím dni. Vyjde je to totiž výrazně levněji. Pokud chtějí, aby operace proběhla přednostně, je nutné zadat tzv. expresní platbu. A také za ni zaplatit.

V rychlosti mezibankovních převodů se chystá výrazná změna

Banky připravují ve spolupráci s Českou národní bankou nový systém mezibankovních převodů. Přípravy nyní vrcholí, během léta 2018 by mělo probíhat pilotní testování. A ještě do konce roku 2018 plánují bankovní subjekty, že systém spustí.

V čem bude změna a celkový přínos? V tom, že i mezibankovní převody pak budou probíhat v reálném čase, tedy okamžitě. A nebude nutné za ně platit vysoké sumy, jako v současné době za tzv. expresní platby. Za expresní platbu si totiž banka naúčtuje od svého klienta poplatek okolo 200 korun. Za okamžité platby, jak se těmto novým platbám plánuje říkat, se bude platit jen asi desetina současné ceny expresních plateb.

Proto se dá očekávat, že již brzy budou i SMS půjčky bez registrů opravdu super rychlé. Jenže pozor. Rychlé půjčky vždy vyžadují rychlé splacení. A na to je potřeba myslet především.

 

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality