Aktuality

Kdo má šanci získat spotřebitelský úvěr

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Spotřebitelské úvěry se pohybují v částkách od 10 000 do 100 000 korun a jsou dostupnější širšímu spektru klientů oproti hypotékám. I tyto menší úvěry mají daná pravidla a ne každý splňuje podmínky, aby úvěr získal.

Jaké podmínky musí žadatel o půjčku splňovat?

Pro poskytovatele půjčky je nejdůležitější bonita klienta, tedy jeho platební schopnost. V ideálním případě by měl mít žadatel slušný pravidelný a stálý příjem, který mu jeho zaměstnavatel bez problému písemně potvrdí. Toto potvrzení musí žadatel o půjčku také doložit k žádosti.

Dále by neměl mít negativní záznam v některém z registru dlužníků. Najde-li poskytovatel úvěru takový záznam, pak je to často bráno jako důvod odmítnutí žádosti o půjčku. Do registru dlužníků může nahlížet poskytovatel půjčky, protože zde najde veškeré informace o úvěrech a dlužnících.

Vliv na žádost to půjčku mají také pravidelné výdaje. Klient může mít slušný příjem, nemusí mít záznam v registru, ale pokud jsou výdaje vysoké, ani tehdy nemusí úvěr získat. Sem samozřejmě spadají běžné výdaje, ale také ostatní dluhy, které klient má. Může jít o nesplacené úvěr, kontokorenty i kreditní karty. Čím více závazků žadatel má, tím si snižuje šanci na získání úvěru.

Kde žádat o půjčku

O půjčku je možné zažádat u bankovních a nebankovních institucí. Banky podléhají dozoru České národní banky a proto jsou jejich podmínky výrazně přísnější. U banky se žádostí o půjčku nemají šanci uspět lidé, jejichž platební morálka je trvalé špatné nebo ti, kteří nemohou prokázat pravidelný příjem.

U nebankovních společností mohou uspět i tito lidé. Podmínky nebankovních půjček jsou mírnější a jejich úvěry jsou určeny širšímu spektru lidí. Je třeba si uvědomit, že nabízené úvěry mají horší podmínky.

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality