Aktuality

Kdo má šanci získat spotřebitelský úvěr

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Spotřebitelské úvěry se pohybují v částkách od 10 000 do 100 000 korun a jsou dostupnější širšímu spektru klientů oproti hypotékám. I tyto menší úvěry mají daná pravidla a ne každý splňuje podmínky, aby úvěr získal.

Jaké podmínky musí žadatel o půjčku splňovat?

Pro poskytovatele půjčky je nejdůležitější bonita klienta, tedy jeho platební schopnost. V ideálním případě by měl mít žadatel slušný pravidelný a stálý příjem, který mu jeho zaměstnavatel bez problému písemně potvrdí. Toto potvrzení musí žadatel o půjčku také doložit k žádosti.

Dále by neměl mít negativní záznam v některém z registru dlužníků. Najde-li poskytovatel úvěru takový záznam, pak je to často bráno jako důvod odmítnutí žádosti o půjčku. Do registru dlužníků může nahlížet poskytovatel půjčky, protože zde najde veškeré informace o úvěrech a dlužnících.

Vliv na žádost to půjčku mají také pravidelné výdaje. Klient může mít slušný příjem, nemusí mít záznam v registru, ale pokud jsou výdaje vysoké, ani tehdy nemusí úvěr získat. Sem samozřejmě spadají běžné výdaje, ale také ostatní dluhy, které klient má. Může jít o nesplacené úvěr, kontokorenty i kreditní karty. Čím více závazků žadatel má, tím si snižuje šanci na získání úvěru.

Kde žádat o půjčku

O půjčku je možné zažádat u bankovních a nebankovních institucí. Banky podléhají dozoru České národní banky a proto jsou jejich podmínky výrazně přísnější. U banky se žádostí o půjčku nemají šanci uspět lidé, jejichž platební morálka je trvalé špatné nebo ti, kteří nemohou prokázat pravidelný příjem.

U nebankovních společností mohou uspět i tito lidé. Podmínky nebankovních půjček jsou mírnější a jejich úvěry jsou určeny širšímu spektru lidí. Je třeba si uvědomit, že nabízené úvěry mají horší podmínky.

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit
Všechny aktuality
×