Aktuality

Konec přátelství a zadlužení. I tak může skončit půjčka mezi přáteli

“Mami, půjčíš mi? Vrátím ti to příští týden, slibuji.” Podobné otázky se alespoň jednou za čas ozvou v každé rodině či mezi přáteli. Je velice těžké na takovou prosbu odpovědět záporně, obzvláště když se jedná o vašeho blízkého příbuzného či kamaráda. Bohužel je známo, že peníze dělají z lidí nepřátelé.

V rodinách a mezi přáteli se peníze půjčují odjakživa. Někdo má štěstí na opravdu poctivé a zodpovědné přátelé, kteří svému slovu dostojí. Mnohem častější jsou však špatné zkušenosti, kdy nevinná půjčka ničí letitá přátelství a rodiny rozděluje na nepřátelské tábory. O půjčkách v rodině či mezi přáteli se totiž nevedou žádné písemné smlouvy a je velice snadné ji nevrátit. Vymoci dluh, o kterém neexistuje žádným záznam, je totiž v podstatě nemožné.

„Vůbec mě nenapadlo, s kamarádem sepsat nějakou smlouvu, znali jsme se přece odmalička, bydlí kousek ode mne, tak proč ty formality. To jsem ještě netušil, co se bude dít. Kamarád mi vrátil jen 3 000 korun a dál se mu platit nechtělo, tak jednoduše přestal. Telefony nebere, na ulici se mi vyhýbá, a když už se potkáme, tak půjčku zapírá. Půjčené peníze bohužel musím zaplatit ze svého, a to včetně vysokých úroků, na které jsem dopředu vůbec nepomyslel,“ stěžuje si pan Radek z Prahy, který příteli půjčil sto tisíc korun a jeho příběh zdaleka není ojedinělý.

Pro dobrotu na žebrotu

Tento ne zrovna pozitivní trend potvrzují policejní zprávy, které se doslova hemží žalobami mezi blízkými osobami, které se snaží získat zpět alespoň část půjčených peněz. Velice často se nejedná o pár set korun, ale statisícové částky. Žaloby bývají neúspěšné, peníze nenávratně ztracené a kdysi dobré a slušné vztahy poničené.

„Počet půjček mezi kamarády a rodinnými příslušníky roste. Stovky tisíc lidí mají záznam v Centrální evidenci exekucí, proto jim banky nepůjčí. Lidé už přitom vědí, jaké praktiky na ně šijí některé nebankovní firmy či lichváři, a proto si více půjčují mezi sebou,“ potvrdil Rostislav Kovář, právník z bezplatného portálu Poradnaveritele.cz.

Lidé jsou nepoučitelní. O půjčkách mezi blízkými osobami se špatnými konci se píše neustále dokola, přesto je opakuji jako přes kopírák. Půjčují si zpravidla lidé, kteří se již nachází ve špatné finanční situaci. Dluží, kam se podívají, a žádná solidní úvěrová společnost jim již nepůjčí. A tak požádají svého příbuzného nebo přítele o půjčku. Ti jim peníze půjčují, protože o jejich problémech nemají tušení a nenapadne si je ani ověřit. Jenomže dlužník zůstane dlužníkem, peníze slibuje, ale nevrací.

Důvěřuj, ale prověřuj

Půjčka na dobré slovo je téměř totéž, jako peníze vyhodit z okna. Pokud vám je totiž dlužník nevrátí sám od sebe, nemáte žádnou šanci je získat zpět, a to i když se rozhodnete pro pomoc soudu. Na základě čeho by soud měl rozhodnout ve váš prospěch? Ani papír sepsaný na koleni o tom, kdo komu a kolik půjčil, není ideálním řešením. Jak se říká, pořádek dělá přátele. Půjčit peníze ano, ale správným způsobem.
 
Požádá-li vás přítel o peníze, nejprve si jej ověřte. Pomůže vám registr dlužníků, který vám poskytne detailní pohled na jeho finanční situaci, a dozvíte se, zda již nějaké závazky má, zda je splácí, a zda na něj nejsou vedené exekuce. Pokud je vše v pořádku, o půjčce sepište řádnou smlouvu a to zejména tehdy, pokud se jedná o vyšší částku. Neváhejte zajít za právníkem a vyžádat si smlouvu, která bude z právního hlediska neprůstřelná. Pokud se váš přítel bude bránit, pak je asi na místě mu peníze raději nepůjčovat.
 
TIP: Potřebujete si nutně půjčit peníze, ale nechcete obtěžovat své přátele? Porovnejte si půjčky na Půjčky.cz a zažádejte o bezpečnou půjčku od námi ověřených poskytovatelů.

Štítky: exekuce | půjčka na dobré slovo | půjčky | půjčky mezi přáteli | registr dlužníků | smlouva o půjčce | úvěrové registry

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality