Aktuality

Nebankovní půjčka – jaké jsou její výhody a nevýhody?

Nebankovní půjčky jsou alternativou ke klasickým půjčkám, které si můžete vzít v bance. Obvykle jsou snáze dostupné a vyřídíte je rychleji, na druhou stranu na úrocích většinou zaplatíte více. Jaké jsou další výhody a nevýhody nebankovních půjček?

Schválení půjčky během pár minut

Největší výhodou nebankovní půjčky je rychlost jejího vyřízení. Nebankovní instituce neposuzují žadatele o úvěr tak přísným metrem, jako je tomu u klasických bank. Z toho důvodu je celý proces žádosti i schválení půjčky o dost rychlejší.

Nejbenevolentnější podmínky se vztahují na krátkodobé nebankovní půjčky v řádech pár tisíc korun. Na ty nemusíte dokládat své příjmy –⁠ stačí vyplnit jednoduchý formulář, kde uvedete své kontaktní údaje. Úvěr vyřídíte online, v některých případech stačí dokonce jen SMS. V těchto případech tak můžete mít půjčku schválenou opravdu během pár minut a peníze máte ihned na svém účtu. U vyšších částek nebo nebankovních půjček pro podnikatele musíte počítat s delším časem na vyřízení.

O nebankovní půjčku můžete žádat kdykoliv

Další výhodou nebankovních půjček je flexibilita při žádosti –⁠ poskytovatelé fungují v drtivé většině případů online, a tak nemusíte chodit na pobočku. Navíc si o půjčku můžete žádat klidně o víkendu nebo během státního svátku, a v některých případech vám dokonce i během volných dnů peníze ihned vyplatí. Další možností sjednání nebankovní půjčky je po telefonu nebo pomocí krátké textové zprávy.

Nebankovní půjčka pro všechny

Poskytovatelé nebankovních půjček se snaží vyjít maximálně vstříc všem žadatelům. Pro malé a krátkodobé úvěry si žadatele zpravidla neověřují v registru dlužníků a nepožadují potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Díky tomu dosáhnou na nebankovní půjčku často i studenti, důchodci a další osoby s nízkými nebo nepravidelnými příjmy. Šanci mají u některých poskytovatelů rovněž cizinci, kteří nemají trvalý pobyt v České republice.

Půjčte si i malou částku

Banky obvykle poskytují pouze vyšší úvěry, není možné si půjčit například méně než deset nebo dvacet tisíc korun. Nebankovní půjčky vám tak vyřeší situaci, kdy potřebujete půjčit jen pár tisíc, třeba na nákup nového spotřebiče. Někdy se setkáte také s názvem mikropůjčky. Jejich doba splatnosti je většinou 1 měsíc.

Připravte se na vysoké úroky a poplatky

To, že vám nebankovní instituce poskytne půjčku, přestože jste rizikový klient, s sebou pochopitelně nese i své nevýhody –⁠ nebankovní půjčky mají obvykle vyšší úroky. Pozor si dávejte také na vysoké poplatky. U dlouhodobých půjček můžete sledovat RPSN –⁠ roční procentní sazbu nákladů. Tento ukazatel vám pomůže porovnat všechny náklady na půjčku, nejen úrokovou sazbu. Jedná se však o náklady za celý rok, proto nemá u krátkodobých nebankovních půjček tak dobrou vypovídací hodnotu. „U půjček se splatností v řádech týdnů až měsíců není RPSN směrodatná. Důležitější je celkově uhrazená částka včetně všech poplatků a s úvěrem spojených plateb,“ říká Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky pro euro.cz.

Pozor na nepoctivé poskytovatele nebankovních půjček

Trh s nebankovními půjčkami nemá příliš dobrou reputaci a není divu. Přes všechna omezení a pravidla stále můžete narazit na nesolidní společnosti, které se ohání nabídkou nejlepší nebankovní půjčky. Ve skutečnosti však nabízí velmi nevýhodné produkty zaměřené na osoby ve složité životní situaci. To může vést až k pádu do dluhové pasti a exekucí.

Proto si vždy nebankovní subjekt prověřte. Nebankovní instituce nabízející úvěry musí získat licenci od České národní banky (ČNB). Žádná společnost nesmí poskytovat spotřebitelské úvěry bez platné licence – bohužel u nebankovních půjček pro podnikatele tato povinnost neplatí. Aktuální seznam licencovaných společností najdete na webových stránkách ČNB. Pokud tam společnost nenajdete, poskytuje půjčky nelegálně. S posouzením důvěryhodnosti poskytovatele nebankovní půjčky vám pomůže také srovnání půjček, kde najdete pouze prověřené společnosti.

Štítky: nebankovní půjčka | nebankovní půjčky | půjčky

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Rychlá půjčka na cokoliv

×

Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání.

bubble side banner

Půjčku vyřídíte i z pohodlí domova a až 150 000 Kč můžete mít na účtu do 24 hodin.

Mám zájem

×