Aktuality

Nebankovní půjčka – jaké jsou její výhody a nevýhody?

Nebankovní půjčky jsou alternativou ke klasickým půjčkám, které si můžete vzít v bance. Obvykle jsou snáze dostupné a vyřídíte je rychleji, na druhou stranu na úrocích většinou zaplatíte více. Jaké jsou další výhody a nevýhody nebankovních půjček?

Schválení půjčky během pár minut

Největší výhodou nebankovní půjčky je rychlost jejího vyřízení. Nebankovní instituce neposuzují žadatele o úvěr tak přísným metrem, jako je tomu u klasických bank. Z toho důvodu je celý proces žádosti i schválení půjčky o dost rychlejší.

Nejbenevolentnější podmínky se vztahují na krátkodobé nebankovní půjčky v řádech pár tisíc korun. Na ty nemusíte dokládat své příjmy –⁠ stačí vyplnit jednoduchý formulář, kde uvedete své kontaktní údaje. Úvěr vyřídíte online, v některých případech stačí dokonce jen SMS. V těchto případech tak můžete mít půjčku schválenou opravdu během pár minut a peníze máte ihned na svém účtu. U vyšších částek nebo nebankovních půjček pro podnikatele musíte počítat s delším časem na vyřízení.

O nebankovní půjčku můžete žádat kdykoliv

Další výhodou nebankovních půjček je flexibilita při žádosti –⁠ poskytovatelé fungují v drtivé většině případů online, a tak nemusíte chodit na pobočku. Navíc si o půjčku můžete žádat klidně o víkendu nebo během státního svátku, a v některých případech vám dokonce i během volných dnů peníze ihned vyplatí. Další možností sjednání nebankovní půjčky je po telefonu nebo pomocí krátké textové zprávy.

Nebankovní půjčka pro všechny

Poskytovatelé nebankovních půjček se snaží vyjít maximálně vstříc všem žadatelům. Pro malé a krátkodobé úvěry si žadatele zpravidla neověřují v registru dlužníků a nepožadují potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Díky tomu dosáhnou na nebankovní půjčku často i studenti, důchodci a další osoby s nízkými nebo nepravidelnými příjmy. Šanci mají u některých poskytovatelů rovněž cizinci, kteří nemají trvalý pobyt v České republice.

Půjčte si i malou částku

Banky obvykle poskytují pouze vyšší úvěry, není možné si půjčit například méně než deset nebo dvacet tisíc korun. Nebankovní půjčky vám tak vyřeší situaci, kdy potřebujete půjčit jen pár tisíc, třeba na nákup nového spotřebiče. Někdy se setkáte také s názvem mikropůjčky. Jejich doba splatnosti je většinou 1 měsíc.

Připravte se na vysoké úroky a poplatky

To, že vám nebankovní instituce poskytne půjčku, přestože jste rizikový klient, s sebou pochopitelně nese i své nevýhody –⁠ nebankovní půjčky mají obvykle vyšší úroky. Pozor si dávejte také na vysoké poplatky. U dlouhodobých půjček můžete sledovat RPSN –⁠ roční procentní sazbu nákladů. Tento ukazatel vám pomůže porovnat všechny náklady na půjčku, nejen úrokovou sazbu. Jedná se však o náklady za celý rok, proto nemá u krátkodobých nebankovních půjček tak dobrou vypovídací hodnotu. „U půjček se splatností v řádech týdnů až měsíců není RPSN směrodatná. Důležitější je celkově uhrazená částka včetně všech poplatků a s úvěrem spojených plateb,“ říká Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky pro euro.cz.

Pozor na nepoctivé poskytovatele nebankovních půjček

Trh s nebankovními půjčkami nemá příliš dobrou reputaci a není divu. Přes všechna omezení a pravidla stále můžete narazit na nesolidní společnosti, které se ohání nabídkou nejlepší nebankovní půjčky. Ve skutečnosti však nabízí velmi nevýhodné produkty zaměřené na osoby ve složité životní situaci. To může vést až k pádu do dluhové pasti a exekucí.

Proto si vždy nebankovní subjekt prověřte. Nebankovní instituce nabízející úvěry musí získat licenci od České národní banky (ČNB). Žádná společnost nesmí poskytovat spotřebitelské úvěry bez platné licence – bohužel u nebankovních půjček pro podnikatele tato povinnost neplatí. Aktuální seznam licencovaných společností najdete na webových stránkách ČNB. Pokud tam společnost nenajdete, poskytuje půjčky nelegálně. S posouzením důvěryhodnosti poskytovatele nebankovní půjčky vám pomůže také srovnání půjček, kde najdete pouze prověřené společnosti.

Štítky: nebankovní půjčka | nebankovní půjčky | půjčky

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit

Chcete si vzít svou první půjčku, ale máte obavy? Ať už se týkají čehokoliv, pokud dodržíte následujících 5 pravidel, které jsme pro vás sepsali, nemusíte se ničeho bát. Jen vždy myslete na to, že půjčovat si musíte především zodpovědně.

Zobrazit

Sjednání půjčky je dnes otázkou několika mála minut a kliknutí. Vlastně stačí jenom vybrat vhodného poskytovatele, nastavit parametry půjčky, počkat si na schválení žádosti a následně připsání peněz na účet. I přes novelu spotřebitelského zákona, která měla za úkol pročistit trh od nesolidních společností a nepoctivců, je ale mnohdy komplikované zorientovat se v nabídkách jednotlivých půjček. Naštěstí existují vodítko jménem RPSN, podle kterého poznáte, jak moc je půjčka výhodná či nikoli.

Zobrazit

O odkladu splátek se v posledních měsících hovořilo nejčastěji ve spojitosti s pandemií nového typu koronaviru. Plošné splátkové moratorium, které vyhlásila ministryně financí Alena Schillerová, sice v říjnu skončilo, řada bank ale stále svým klientům nabízí možnost splátky odložit. Má to ale jeden háček. Další odložení se už zapíše do úvěrového registru a může negativně ovlivnit jejich případné další žádosti o úvěr. Přesto je odklad splátek pro mnohé jediným způsobem, jak se se současnou situací vypořádat.

Zobrazit

S nějakou formou půjčky má podle aktuálních průzkumů zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci nového či stávajícího bydlení. V pozadí ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské půjčky a úvěry. Půjčujeme si na vybavení domácnosti, stěhování za prací nebo studiem, ale třeba i vánoční dárky nebo nečekané výdaje. Bohužel existuje řada z nás, kterým přerostou půjčky přes hlavu a stanou se proto krajně nevýhodné. Pro tuto skupinu osob je vhodným způsobem řešení refinancování nebo konsolidace. Jaký je mezi těmito procesy rozdíl? Prozradíme na následujících řádcích!

Zobrazit

S příchodem podzimní vlny pandemie koronaviru byl od 5. října 2020 schválen nouzový stav a přijata řada krizových opatření. Na jejich základě byla zakázána či omezena činnost některým subjektům, a tak vláda připravila programy pro podporu firem, živnostníků, ale i běžných občanů, kteří se mohou dostat do finančních potíží. Jaký balíček opatření si vláda připravila pro podporu podnikatelů a zaměstnanců během druhé vlny epidemie koronaviru?

Zobrazit

Kdo by nesnil o pohodovém bydlení ve vlastním domku? Tenhle sen pomáhají většině Čechů splnit právě hypoteční úvěry, které se podílejí na objemu rozpůjčovaných prostředků největší měrou. Pozadu ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské úvěry a půjčky, které nám mohou naopak usnadnit cestu k vlastnímu automobilu nebo vybavení vysněné nemovitosti. Co když nám ale parametry půjčky nebo hypotéky přestaly vyhovovat? V takovém případě se dostává ke slovu refinancování.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Náš TIP na půjčku

První půjčka od Zaplo.cz ZDARMA

×

Náš TIP na půjčku

Zažádejte si nezávazně třeba až o 16 000 Kč u Zaplo.cz a první půjčku budete mít ZDARMA.

bubble side banner

Pokud nemáte bankovní účet, nevadí. Zaplo.cz nabízí také půjčku v hotovosti. Peníze si můžete vyzvednout pohodlně v síti trafik GECO.

Mám zájem

×