Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Na český úvěrový trh dlouho dopadala kritika finančních odborníků i veřejnosti. Zejména nebankovní trh byl plný “neřádů” a predátorů poskytujících nebankovní půjčky za značně ošemetných podmínek. Nový zákon se rozhodl zakročit a to důrazně tím, že zpřísnil podmínky pro poskytování půjček.

 

V současné době musí každý poskytovatel půjčky splňovat následující podmínky:

  • minimální kapitál ve výši 20 000 000 Kč

  • licenci - oprávnění k poskytování půjček vydané ČNB

  • středoškolské vzdělání ukončené maturitou

  • zkoušku z odborných znalostí

Až 20 mil. Kč za neoprávněné poskytování půjček

Na přelomu roku působilo na českém trhu přes 50 000 poskytovatelů půjček. Toto číslo by se dnes mělo pohybovat okolo pár desítek, nejvýše stovek společností. Společnosti, které chtěly poskytovat půjčky, musely totiž do konce února podat žádost o licenci u ČNB. Ty, které tak neučinily, již tuto činnost nesmí vykonávat legálně.

Společnosti, které o licenci zažádaly po 1. březnu, musí vyčkat na rozhodnutí ČNB. Půjčky však poskytovat ani zprostředkovávat nesmí. Pokud tak činí, hrozí jim pokuta ve výši 20 000 000 Kč. Všechny půjčky uzavřené v této době budou prohlášené za neplatné a dlužník bude povinen splatit pouze vypůjčenou jistinu bez úroků.

Český úvěrový trh zažil zemětřesení

Jaká je situace nyní, po půlroce platného zákona? Povedlo se zkrotit trh s nebankovními půjčkami a učinit půjčování peněz bezpečnější? Co se stalo s podvodníky? Zrušili svou činnost nebo se jen přesunuli na černý trh? Prvním krokem k vyčištění trhu byla povinnost požádat o udělení žádostí, druhým bude samotné licenční řízení.

„Ve lhůtě tří měsíců ode dne nabytí účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru jsme obdrželi 109 žádostí o udělení oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 346 žádostí o udělení oprávnění k činnosti samostatného zprostředkovatele a 17 žádostí o udělení akreditace,“ uvedla Dita Vejnárková z odboru komunikace ČNB.

Začátkem května na ČNB přišly další 2 žádosti o licenci a 34 žádostí pro zprotředkovatele. Ty nyní čekají na vyjádření ČNB. Seznam všech poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelského úvěru, kteří se nachází v tzv. přechodném období, je k dispozici na stránkách Jednotné evidence regulovaných a registrovaných subjektů.

Člověk v tísní doufá v lepší budoucnost

K novému zákonu se vyjádřil i zástupce neziskové organizace Člověk v tísni, které se specializuje na dluhovou problematikou, Daniel Hůle. “Na seznamu žadatelů o licenci je mnoho společností, které bychom ještě před pár měsíci řadili mezi šmejdy. Je ale možné, že regulace je přinutí kultivovat svoji praxi. Každopádně už teď přišly o základní nástroje obchodu s chudobou, a to jsou rozhodčí doložky, směnky či vysoké sankce. A rozhodně pozorujeme, že se oproti roku 2016 rozšířil okruh férových nebankovních společností,“ uvedl.

Podle Daniela Hůle řada úvěrových společností definitivně ukončila činnost nebo změnila obor. Dosud nebyl zaznamenán kontrakt se společností, která by se na seznamu nenacházela. Bohužel je velmi pravděpodobné, že část lichvářů se přesunula do šedé zóny, kde budou pro dlužníky představovat ještě větší nebezpečí. Jedním z jejich “kliček” je snaha přimět dlužníky k vyřízení živnostenského listu. Na podnikatelské půjčky se totiž nový zákon nevztahuje.

 

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×