Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru posílí postavení dlužníka

Přísnější podmínky pro poskytovatele půjček. Pročištění trhu od podvodných firem. Stanovení maximální výše sankcí za nesplácení úvěru. Nižší poplatky za předčasné splacení. Delší lhůty na rozmyšlenou. Tyto a další změny slibuje nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vejde v platnost v roce 2016.

Již několik měsíců se v médiích hovoří o připravovaném návrhu nového zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl značně posílit postavení dlužníka ve vztahu k věřiteli. Ministerstvo financí vytvořilo návrh, který chystá radikální změny. Dlužnicí se mají na co těšit, poskytovatelé úvěrů však nikoliv. "Nová úprava řeší závažné a systémové problémy v sektoru nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů," říká Lenka Jurošková, náměstkyně ministerstva financí.

Z tisíců úvěrových společností zbudou pouhé desítky

V důsledku navržených změn by mělo v první řadě dojít k pročištění trhu s půjčkami a to v rámci nebankovních společností, kterých je dnes evidováno více než 50 tisíc společností. Takto široký trh není možné důkladně kontrolovat a také se tak neděje. Česká obchodní inspekce (ČOI), která je kontrolou pověřená, stíhá vyřešit pouze několik desítek případů.

V současné době může půjčky poskytovat doslova každý. Není nutný žádný počáteční kapitál ani speciální licence. Stačí živnostenský list a ten si za 1 000 korun může pořídit kdokoliv. A podle toho to také v České republice vypadá. To by se však mělo od příštího roku změnit.

Půjčky budou smět poskytovat pouze ty společnosti, jenž budou disponovat minimálním kapitálem ve výši 20 milionů korun a také příslušnou licencí. V důsledku této změny vláda očekává radikální pokles počtu společností nabízející půjčky na několik set či dokonce desítek.

"Od nového zákona obecně očekáváme výrazné pročištění trhu od nekalých, až podvodných praktik firem, které nemají jasně stanovená pravidla podnikání a poskytují spotřebitelské nebankovní úvěry způsobem, který se podobá garážovému prodeji," uvedl Tomáš Konvička, obchodní ředitel úvěrové společnosti Fair Credit.

Dohledem bude pověřená Česká národní banka

Změna se bude týkat také kontroly činnosti nebankovních společností. Tou bude nově pověřena Česká národní banka (ČNB), která již nyní dohlíží na banky. Česká národní banka se však této povinnosti tvrdě brání. Podle ní je tato kompetence zcela mimo běžně akceptované úkoly centrálních bank kdekoliv na světě.

Česká národní banka by měla nejen kontrolovat činnost nebankovních společností, ale také by měla rozhodovat a udělovat licence novým poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských půjček. Stávající společnosti budou mít 6 měsíců na to, aby splnily zákonem stanovené podmínky a zažádaly o novou licenci. Společnostem, které budou nadále poskytovat půjčky avšak bez licence, bude hrozit vysoká pokuta ve výši až 20 milionů korun.

Zákon stanoví maximální výši sankcí za nesplácení půjčky

Tisíce úvěrových společností vydělává především na vysokých sankcích, které účtují dlužníkům v případě nesplácení půjčky či půjček. Jejich výše není v současné době nijak omezená a to se nový zákon chystá změnit. Cílem je likvidace podvodných úvěrových společností, které cílí na problémové zákazníky.

Podle nového zákona bude moci věřitel dlužníkovi účtovat penále či pokuty nejvýše do 70 procent celkové dlužné částky. Smluvní pokuty nebude moci být vyšší než 0,1 procent z dlužné částky za den. Celková výše dlužné částky nebude moci přesáhnout 200 tisíc korun. Ke smluvní pokutě si i nadále budou moci věřitelé účtovat úroky z prodlení a to v maximální výši 8 procenta s tzv. reposazbou stanovovanou centrální bankou a také náhradu za účelně vynaložené náklady související s vymáháním splácení půjčky.

Nulové poplatky za předčasné splacení hypotéky

Mezi zásadní změny bude patřit také část, která se bude týkat předčasného splacení hypotéky. V současné době si úvěrové společnosti účtují zhruba 5 procenta ze zbývající dlužné částky, pokud chce dlužník hypotéku splatit v době fixace. Dle nového návrhu by dlužníci směli splatit 20 procent hypotéky bez poplatku a to každý rok. Hypotéku bude navíc možné předčasné splatit bez sankce a to celou v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci či trvalé invaliditě dlužníka.

TIP: Zajímají vás novinky ze světa půjček? Sledujte nás na Půjčky.cz a o novém zákonu o spotřebitelském úvěru budete mít vždy nejnovější zprávy.

Štítky: nebankovní půjčky online | nebankovní půjčky porovnání | novela zákona o spotřebitelském úvěru | pujcky.cz | půjčky | spotřebitelské půjčky

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Rychlá půjčka na cokoliv

×

Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání.

bubble side banner

Půjčku vyřídíte i z pohodlí domova a až 150 000 Kč můžete mít na účtu do 24 hodin.

Mám zájem

×