Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru posílí postavení dlužníka

Přísnější podmínky pro poskytovatele půjček. Pročištění trhu od podvodných firem. Stanovení maximální výše sankcí za nesplácení úvěru. Nižší poplatky za předčasné splacení. Delší lhůty na rozmyšlenou. Tyto a další změny slibuje nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vejde v platnost v roce 2016.

Již několik měsíců se v médiích hovoří o připravovaném návrhu nového zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl značně posílit postavení dlužníka ve vztahu k věřiteli. Ministerstvo financí vytvořilo návrh, který chystá radikální změny. Dlužnicí se mají na co těšit, poskytovatelé úvěrů však nikoliv. "Nová úprava řeší závažné a systémové problémy v sektoru nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů," říká Lenka Jurošková, náměstkyně ministerstva financí.

Z tisíců úvěrových společností zbudou pouhé desítky

V důsledku navržených změn by mělo v první řadě dojít k pročištění trhu s půjčkami a to v rámci nebankovních společností, kterých je dnes evidováno více než 50 tisíc společností. Takto široký trh není možné důkladně kontrolovat a také se tak neděje. Česká obchodní inspekce (ČOI), která je kontrolou pověřená, stíhá vyřešit pouze několik desítek případů.

V současné době může půjčky poskytovat doslova každý. Není nutný žádný počáteční kapitál ani speciální licence. Stačí živnostenský list a ten si za 1 000 korun může pořídit kdokoliv. A podle toho to také v České republice vypadá. To by se však mělo od příštího roku změnit.

Půjčky budou smět poskytovat pouze ty společnosti, jenž budou disponovat minimálním kapitálem ve výši 20 milionů korun a také příslušnou licencí. V důsledku této změny vláda očekává radikální pokles počtu společností nabízející půjčky na několik set či dokonce desítek.

"Od nového zákona obecně očekáváme výrazné pročištění trhu od nekalých, až podvodných praktik firem, které nemají jasně stanovená pravidla podnikání a poskytují spotřebitelské nebankovní úvěry způsobem, který se podobá garážovému prodeji," uvedl Tomáš Konvička, obchodní ředitel úvěrové společnosti Fair Credit.

Dohledem bude pověřená Česká národní banka

Změna se bude týkat také kontroly činnosti nebankovních společností. Tou bude nově pověřena Česká národní banka (ČNB), která již nyní dohlíží na banky. Česká národní banka se však této povinnosti tvrdě brání. Podle ní je tato kompetence zcela mimo běžně akceptované úkoly centrálních bank kdekoliv na světě.

Česká národní banka by měla nejen kontrolovat činnost nebankovních společností, ale také by měla rozhodovat a udělovat licence novým poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských půjček. Stávající společnosti budou mít 6 měsíců na to, aby splnily zákonem stanovené podmínky a zažádaly o novou licenci. Společnostem, které budou nadále poskytovat půjčky avšak bez licence, bude hrozit vysoká pokuta ve výši až 20 milionů korun.

Zákon stanoví maximální výši sankcí za nesplácení půjčky

Tisíce úvěrových společností vydělává především na vysokých sankcích, které účtují dlužníkům v případě nesplácení půjčky či půjček. Jejich výše není v současné době nijak omezená a to se nový zákon chystá změnit. Cílem je likvidace podvodných úvěrových společností, které cílí na problémové zákazníky.

Podle nového zákona bude moci věřitel dlužníkovi účtovat penále či pokuty nejvýše do 70 procent celkové dlužné částky. Smluvní pokuty nebude moci být vyšší než 0,1 procent z dlužné částky za den. Celková výše dlužné částky nebude moci přesáhnout 200 tisíc korun. Ke smluvní pokutě si i nadále budou moci věřitelé účtovat úroky z prodlení a to v maximální výši 8 procenta s tzv. reposazbou stanovovanou centrální bankou a také náhradu za účelně vynaložené náklady související s vymáháním splácení půjčky.

Nulové poplatky za předčasné splacení hypotéky

Mezi zásadní změny bude patřit také část, která se bude týkat předčasného splacení hypotéky. V současné době si úvěrové společnosti účtují zhruba 5 procenta ze zbývající dlužné částky, pokud chce dlužník hypotéku splatit v době fixace. Dle nového návrhu by dlužníci směli splatit 20 procent hypotéky bez poplatku a to každý rok. Hypotéku bude navíc možné předčasné splatit bez sankce a to celou v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci či trvalé invaliditě dlužníka.

TIP: Zajímají vás novinky ze světa půjček? Sledujte nás na Půjčky.cz a o novém zákonu o spotřebitelském úvěru budete mít vždy nejnovější zprávy.

Štítky: nebankovní půjčky online | nebankovní půjčky porovnání | novela zákona o spotřebitelském úvěru | pujcky.cz | půjčky | spotřebitelské půjčky

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality