Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru zlepší postavení dlužníků

O novém zákonu o spotřebitelském úvěru se hovoří již dlouho. Vláda nyní potvrdila, že navrhovanou právní úpravu schválila, a nový zákon by měl vejít v platnost nejpozději 21. března 2016. Podle posledních informací výrazně zpřísní podmínky poskytovatelům půjček a více chrání práva spotřebitelů.

Současné podmínky, za kterých lze poskytovat úvěry, jsou velmi mírné. Poskytovatelé půjček nemusí splňovat žádné specifické podmínky a vystačí si s pouhým živnostenským oprávněním. To se s novým zákonem změní od základů. Od nového zákona se očekává, že počet stávajících poskytovatelů půjček klesne dokonce na pár desítek.

Zákon se bude vztahovat na všechny půjčky od 1 koruny výše. V současné době jsou regulované pouze půjčky od 5 000 korun výše, což vedlo k mnoha nekalým praktikám ze strany poskytovatelů.

Přísnější podmínky pro poskytovatele i zprostředkovatele půjček

Současná situace je doslova tristní. Na trhu působí zhruba 60 000 poskytovatelů půjček, jejichž kontrolou je pověřená Česká obchodní inspekce. Vzhledem k neexistujícím podmínkám a příliš vysokému počtu je důsledná kontrola všech subjektů nemožná. Nový zákon nově stanoví podmínky, které poskytovatel půjčky bude povinen splnit.

První podmínkou bude oprávnění, bez kterého nebude možné tuto činnost provádět. Oprávnění bude vydávat pouze Česká národní banka, která tímto bude pověřená kontrolou bankovních i nebankovních subjektů. Oprávnění bude vydávané na 5 let a bude možné jej prodloužit po uhrazení správního poplatku. O oprávnění bude moci zažádat pouze společnost s danou právní formou a kapitálem v minimální výši 20 milionů korun.

Druhou podmínkou bude středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou a složením odborné zkoušky v oblasti bankovního a nebankovního prodeje úvěru. Samozřejmostí bude čistý trestní rejstřík a žádné prohřešky v podnikání. Zprostředkovatelé půjček se budou povinně registrovat u centrální banky, která jim na základě žádosti vystaví či nevystaví příslušné povolení. I oni jsou povinni mít ukončené středoškolské vzdělání.

Větší ochrana spotřebitelů

Nový zákon rovněž přinese vyšší ochranu spotřebitele a jeho práv. Poskytovatel již nebude moci požadovat žádný poplatek před tím, než dojde k uzavření smlouvy o úvěru (podpisu). Výjimkou se stanou hypotéky, s jejichž poskytováním souvisí správní a jiné účelně vynaložené poplatky (např. na ocenění nemovitosti). Zprostředkovatel úvěru rovněž nebude moci požadovat odměnu od poskytovatele úvěru a spotřebitele zároveň.

Nově bude poskytovatel (zprostředkovatel) povinen poskytnout kompletní informace o poskytované půjčce a to konkrétně:

  • o tzv. měnovém riziku v případě půjčky poskytované v cizí měně
  • o poskytovateli půjčky včetně možnosti ověření registrace
  • o právu vyžádání podrobností o výši provize, kterou si účtuje od jednolivých poskytovatelů půjček

Poskytovatelé půjčky budou ze zákona povinni posuzovat úvěryschopnost žadatele o půjčku. Pokud tak neučiní, stane se smlouva o úvěru neplatnou a dlužník nebude muset zaplatit žádný úrok, ale pouze půjčenou částku.

Zákon dále zakazuje poskytovatelům půjčky účtovat si poplatek za předčasné splacení úvěru v případě hypotéky v případě, že:

  • byl úvěr splacen do tří měsíců od sdělení nové výše úrokové sazby
  • došlo ke splacení úvěru v důsledku úmrtí, invalidity či dlouhodobé nemoci dlužníka, či jeho partnera/ky
  • bylo 20 procent jistiny úvěru uhrazeno nejpozději měsíc před datem výročí uzavření hypotéky (každý rok)

Omezené budou také sankce za prodlení se splácením. Poskytovatel úvěru si bude moci naúčtovat maximálně  0,1 procenta za každý den prodlení a celkem smí pokuta činit 70 procent jistiny, maximálně však 200 000 korun.

TIP: Novinky ze světa půjček vám pravidelně přinášíme na stránkách Půjčky.cz, kde si můžete výhodně porovnat a sjednat půjčky z bankovního i nebankovního sektoru.

Štítky: půjčky | půjčky od 5 000 Kč | půjčky online | půjčky před výplatou | spotřebitelská práva | zákon o spotřebitelském úvěru

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Půjčte si 10 až 250 tis. Kč na cokoliv a splácejte svobodně víc nebo míň, jak sami zrovna chcete. Stačí když pošlete alespoň minimální splátku. Splacené peníze můžete navíc opakovaně využívat. Bez oznamování.

bubble side banner

Vše vyřídíte kompletně ONLINE do 15 minut na webu a peníze máte na účtu nejpozději 2. den po podpisu. Vyřízení, vedení i doplacení flexibilní půjčky je zcela zdarma. Stačí vyplnit nezávaznou žádost a ihned se dozvíte výsledek.

Mám zájem