Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru zlepší postavení dlužníků

O novém zákonu o spotřebitelském úvěru se hovoří již dlouho. Vláda nyní potvrdila, že navrhovanou právní úpravu schválila, a nový zákon by měl vejít v platnost nejpozději 21. března 2016. Podle posledních informací výrazně zpřísní podmínky poskytovatelům půjček a více chrání práva spotřebitelů.

Současné podmínky, za kterých lze poskytovat úvěry, jsou velmi mírné. Poskytovatelé půjček nemusí splňovat žádné specifické podmínky a vystačí si s pouhým živnostenským oprávněním. To se s novým zákonem změní od základů. Od nového zákona se očekává, že počet stávajících poskytovatelů půjček klesne dokonce na pár desítek.

Zákon se bude vztahovat na všechny půjčky od 1 koruny výše. V současné době jsou regulované pouze půjčky od 5 000 korun výše, což vedlo k mnoha nekalým praktikám ze strany poskytovatelů.

Přísnější podmínky pro poskytovatele i zprostředkovatele půjček

Současná situace je doslova tristní. Na trhu působí zhruba 60 000 poskytovatelů půjček, jejichž kontrolou je pověřená Česká obchodní inspekce. Vzhledem k neexistujícím podmínkám a příliš vysokému počtu je důsledná kontrola všech subjektů nemožná. Nový zákon nově stanoví podmínky, které poskytovatel půjčky bude povinen splnit.

První podmínkou bude oprávnění, bez kterého nebude možné tuto činnost provádět. Oprávnění bude vydávat pouze Česká národní banka, která tímto bude pověřená kontrolou bankovních i nebankovních subjektů. Oprávnění bude vydávané na 5 let a bude možné jej prodloužit po uhrazení správního poplatku. O oprávnění bude moci zažádat pouze společnost s danou právní formou a kapitálem v minimální výši 20 milionů korun.

Druhou podmínkou bude středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou a složením odborné zkoušky v oblasti bankovního a nebankovního prodeje úvěru. Samozřejmostí bude čistý trestní rejstřík a žádné prohřešky v podnikání. Zprostředkovatelé půjček se budou povinně registrovat u centrální banky, která jim na základě žádosti vystaví či nevystaví příslušné povolení. I oni jsou povinni mít ukončené středoškolské vzdělání.

Větší ochrana spotřebitelů

Nový zákon rovněž přinese vyšší ochranu spotřebitele a jeho práv. Poskytovatel již nebude moci požadovat žádný poplatek před tím, než dojde k uzavření smlouvy o úvěru (podpisu). Výjimkou se stanou hypotéky, s jejichž poskytováním souvisí správní a jiné účelně vynaložené poplatky (např. na ocenění nemovitosti). Zprostředkovatel úvěru rovněž nebude moci požadovat odměnu od poskytovatele úvěru a spotřebitele zároveň.

Nově bude poskytovatel (zprostředkovatel) povinen poskytnout kompletní informace o poskytované půjčce a to konkrétně:

  • o tzv. měnovém riziku v případě půjčky poskytované v cizí měně
  • o poskytovateli půjčky včetně možnosti ověření registrace
  • o právu vyžádání podrobností o výši provize, kterou si účtuje od jednolivých poskytovatelů půjček

Poskytovatelé půjčky budou ze zákona povinni posuzovat úvěryschopnost žadatele o půjčku. Pokud tak neučiní, stane se smlouva o úvěru neplatnou a dlužník nebude muset zaplatit žádný úrok, ale pouze půjčenou částku.

Zákon dále zakazuje poskytovatelům půjčky účtovat si poplatek za předčasné splacení úvěru v případě hypotéky v případě, že:

  • byl úvěr splacen do tří měsíců od sdělení nové výše úrokové sazby
  • došlo ke splacení úvěru v důsledku úmrtí, invalidity či dlouhodobé nemoci dlužníka, či jeho partnera/ky
  • bylo 20 procent jistiny úvěru uhrazeno nejpozději měsíc před datem výročí uzavření hypotéky (každý rok)

Omezené budou také sankce za prodlení se splácením. Poskytovatel úvěru si bude moci naúčtovat maximálně  0,1 procenta za každý den prodlení a celkem smí pokuta činit 70 procent jistiny, maximálně však 200 000 korun.

TIP: Novinky ze světa půjček vám pravidelně přinášíme na stránkách Půjčky.cz, kde si můžete výhodně porovnat a sjednat půjčky z bankovního i nebankovního sektoru.

Štítky: půjčky | půjčky od 5 000 Kč | půjčky online | půjčky před výplatou | spotřebitelská práva | zákon o spotřebitelském úvěru

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality