Aktuality

Paušální daň a úvěr: Jak budou banky posuzovat žadatele o půjčku?

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Co je to paušální daň? 

O zavedení paušální daně rozhodla vláda loni, poprvé ji mohou podnikatelé využít v roce 2021. Ministerstvo financí ji prezentovalo jako pomoc drobným podnikatelům. Ti by měli ušetřit peníze, ale především čas spojený s nutnou administrativou. Paušální daň je měsíční platba, ve které je zahrnuta:

  • minimální záloha na zdravotní pojištění (aktuálně 2393 korun),
  • minimální záloha na sociální pojištění navýšená o 15 % (2976 korun), 
  • daň z příjmu ve výši 100 korun. 
 

Celkem měsíční paušální daň pro rok 2021 činí 5469 korun. Jednou platbou OSVČ vyřeší svoji daňovou a odvodovou povinnost. Navíc nemusí podávat daňové přiznání. Přihlášení k paušální dani pro rok 2021 probíhalo do 11. ledna. Registrovat se mohli podnikatelé, jejichž příjmy za rok 2020 nepřekročili jeden milion korun. Zároveň nesmí být plátci DPH, nemůže proti nim být vedeno insolvenční řízení nebo nemohou mít příjmy ze zaměstnání. K paušální dani se v prvním roce přihlásilo více než 70 tisíc OSVČ.

Daňové přiznání jako součást prověřování bonity klienta 

Právě osvobození od povinnosti podávat daňové přiznání však může podnikatelům způsobit komplikace při získávání úvěru. Například při žádosti o hypoteční úvěr slouží daňové přiznání za uplynulé dva roky jako důkaz bonity OSVČ. Jakým způsobem na změny zareagují poskytovatelé úvěrů zatím není jasné. Vzhledem k tomu, že letos podnikatelé ještě odevzdávali klasické daňové přiznání, bude tento problém aktuální až v příštím roce. 

Každá banka k problematice přistoupí jinak

Z prozatímních prohlášení vyplývá, že postup jednotlivých poskytovatelů bude individuální. „Naším cílem je nastavit takové procesy, abychom byli schopni příjmy standardně akceptovat. Vzhledem k povinnostem, které nám ukládá zákon o spotřebitelském úvěru, ale nelze vyloučit, že v individuálních případech nebude možné příjem klientů s paušální daní standardně akceptovat,“ uvedl pro SZ Byznys mluvčí Komerční banky Michal Teubner. 

Více naděje přináší prohlášení Banky CREDITAS, která podle ředitelky komunikace a marketingu Lucie Blunclíkové nepředpokládá razantní změny ani v budoucnu. Banka chce k řešení problému přistoupit proklientsky a hledat cesty, jak žadatelům o úvěr vyjít vstříc. Obecně se dá říct, že jsou stanoviska poskytovatelů úvěrů v současné době velmi nekonkrétní. Společnosti většinou uvádí, že na vyřešení problémů a úpravu prověřování bonity je stále dost času. 

Zákon prověření bonity daňovým přiznáním nestanovuje 

Podle zákona o spotřebitelském úvěru mají banky povinnost před poskytnutím úvěru prověřit úvěruschopnost žadatele. Jednoduše řečeno – nějakým způsobem musí přezkoumat jeho příjmy a výdaje. Dostatečným neprověřením bonity klienta banka riskuje zneplatnění smlouvy s dlužníkem. Ten by v takovém případě musel splatit jen úvěr bez úroků a poplatků. 

U živnostníků je doposud základem posouzení úvěruschopnosti daňové přiznání. Jak přesně ale mají poskytovatelé bonitu klientů zkoumat, zákon nestanovuje. Banky tak mohou podnikatele přihlášené k paušální dani prověřovat jinými způsoby. 

Ministerstvo doporučuje vést evidenci příjmů a výdajů 

Jak na potenciální problémy reagovalo Ministerstvo financí? Podnikatelům registrovaným k paušální dani radí vést evidenci příjmů a výdajů. „Doporučujeme živnostníkům v paušálním režimu alespoň základní evidenci i nadále vést například i pro případ překročení limitu ročních příjmů ve výši 1 milion korun,“ uvedl mluvčí Ministerstva financí Tomáš Weiss pro SZ Byznys. „Předpokládáme, že banky využijí u poplatníků v paušálním režimu daně jiný způsob, jak ověřit bonitu žadatele, a to například výpis z obratů na bankovním účtu,“ dodal Weiss.

Právě výpis finančních transakcí z účtu by mohl do budoucna při prověřování úvěruschopnosti nahradit daňové přiznání. Banky na základě výpisu posuzují tzv. behaviorální chování – tedy to, jak se žadatel na svém účtu chová. Na účtu okamžitě vidí, jakým způsobem podnikateli stoupají příjmy a jaké jsou jeho výdaje. Tato metoda je navíc přesnější a také aktuálnější než daňové přiznání. 

S ohledem na zmíněné skutečnosti není složité odhadnout, jaká skupina podnikatelů přihlášených k paušální dani bude mít od příštího roku potíže se získáváním úvěrů. Půjde o OSVČ, kteří si nevedou žádnou evidenci příjmů a výdajů a většina jejich transakcí probíhá v hotovosti. U podobných klientů banka jen stěží posoudí jejich schopnost splácet. 

Realitu ukáže až příští rok

Do jaké míry se podnikatelům přihlášeným k paušální dani zkomplikuje získání úvěru, definitivně odhalí až rok 2022. V žádném případě se nedá předpokládat, že byste jako OSVČ zcela přišli o možnost čerpat úvěr. Možná se vám zavřou dveře u některých poskytovatelů, ale rozhodně ne u všech. Většina společností bude hledat cesty, jak nepřijít o svoje klienty.

Štítky: bonita | hypotéka | osvč | Paušální daň pro OSVČ | půjčky

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Zobrazit

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Půjčte si 10 až 250 tis. Kč na cokoliv a splácejte svobodně víc nebo míň, jak sami zrovna chcete. Stačí když pošlete alespoň minimální splátku. Splacené peníze můžete navíc opakovaně využívat. Bez oznamování.

bubble side banner

Vše vyřídíte kompletně ONLINE do 15 minut na webu a peníze máte na účtu nejpozději 2. den po podpisu. Vyřízení, vedení i doplacení flexibilní půjčky je zcela zdarma. Stačí vyplnit nezávaznou žádost a ihned se dozvíte výsledek.

Mám zájem