Aktuality

Paušální daň a úvěr: Jak budou banky posuzovat žadatele o půjčku?

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Co je to paušální daň? 

O zavedení paušální daně rozhodla vláda loni, poprvé ji mohou podnikatelé využít v roce 2021. Ministerstvo financí ji prezentovalo jako pomoc drobným podnikatelům. Ti by měli ušetřit peníze, ale především čas spojený s nutnou administrativou. Paušální daň je měsíční platba, ve které je zahrnuta:

  • minimální záloha na zdravotní pojištění (aktuálně 2393 korun),
  • minimální záloha na sociální pojištění navýšená o 15 % (2976 korun), 
  • daň z příjmu ve výši 100 korun. 
 

Celkem měsíční paušální daň pro rok 2021 činí 5469 korun. Jednou platbou OSVČ vyřeší svoji daňovou a odvodovou povinnost. Navíc nemusí podávat daňové přiznání. Přihlášení k paušální dani pro rok 2021 probíhalo do 11. ledna. Registrovat se mohli podnikatelé, jejichž příjmy za rok 2020 nepřekročili jeden milion korun. Zároveň nesmí být plátci DPH, nemůže proti nim být vedeno insolvenční řízení nebo nemohou mít příjmy ze zaměstnání. K paušální dani se v prvním roce přihlásilo více než 70 tisíc OSVČ.

Daňové přiznání jako součást prověřování bonity klienta 

Právě osvobození od povinnosti podávat daňové přiznání však může podnikatelům způsobit komplikace při získávání úvěru. Například při žádosti o hypoteční úvěr slouží daňové přiznání za uplynulé dva roky jako důkaz bonity OSVČ. Jakým způsobem na změny zareagují poskytovatelé úvěrů zatím není jasné. Vzhledem k tomu, že letos podnikatelé ještě odevzdávali klasické daňové přiznání, bude tento problém aktuální až v příštím roce. 

Každá banka k problematice přistoupí jinak

Z prozatímních prohlášení vyplývá, že postup jednotlivých poskytovatelů bude individuální. „Naším cílem je nastavit takové procesy, abychom byli schopni příjmy standardně akceptovat. Vzhledem k povinnostem, které nám ukládá zákon o spotřebitelském úvěru, ale nelze vyloučit, že v individuálních případech nebude možné příjem klientů s paušální daní standardně akceptovat,“ uvedl pro SZ Byznys mluvčí Komerční banky Michal Teubner. 

Více naděje přináší prohlášení Banky CREDITAS, která podle ředitelky komunikace a marketingu Lucie Blunclíkové nepředpokládá razantní změny ani v budoucnu. Banka chce k řešení problému přistoupit proklientsky a hledat cesty, jak žadatelům o úvěr vyjít vstříc. Obecně se dá říct, že jsou stanoviska poskytovatelů úvěrů v současné době velmi nekonkrétní. Společnosti většinou uvádí, že na vyřešení problémů a úpravu prověřování bonity je stále dost času. 

Zákon prověření bonity daňovým přiznáním nestanovuje 

Podle zákona o spotřebitelském úvěru mají banky povinnost před poskytnutím úvěru prověřit úvěruschopnost žadatele. Jednoduše řečeno – nějakým způsobem musí přezkoumat jeho příjmy a výdaje. Dostatečným neprověřením bonity klienta banka riskuje zneplatnění smlouvy s dlužníkem. Ten by v takovém případě musel splatit jen úvěr bez úroků a poplatků. 

U živnostníků je doposud základem posouzení úvěruschopnosti daňové přiznání. Jak přesně ale mají poskytovatelé bonitu klientů zkoumat, zákon nestanovuje. Banky tak mohou podnikatele přihlášené k paušální dani prověřovat jinými způsoby. 

Ministerstvo doporučuje vést evidenci příjmů a výdajů 

Jak na potenciální problémy reagovalo Ministerstvo financí? Podnikatelům registrovaným k paušální dani radí vést evidenci příjmů a výdajů. „Doporučujeme živnostníkům v paušálním režimu alespoň základní evidenci i nadále vést například i pro případ překročení limitu ročních příjmů ve výši 1 milion korun,“ uvedl mluvčí Ministerstva financí Tomáš Weiss pro SZ Byznys. „Předpokládáme, že banky využijí u poplatníků v paušálním režimu daně jiný způsob, jak ověřit bonitu žadatele, a to například výpis z obratů na bankovním účtu,“ dodal Weiss.

Právě výpis finančních transakcí z účtu by mohl do budoucna při prověřování úvěruschopnosti nahradit daňové přiznání. Banky na základě výpisu posuzují tzv. behaviorální chování – tedy to, jak se žadatel na svém účtu chová. Na účtu okamžitě vidí, jakým způsobem podnikateli stoupají příjmy a jaké jsou jeho výdaje. Tato metoda je navíc přesnější a také aktuálnější než daňové přiznání. 

S ohledem na zmíněné skutečnosti není složité odhadnout, jaká skupina podnikatelů přihlášených k paušální dani bude mít od příštího roku potíže se získáváním úvěrů. Půjde o OSVČ, kteří si nevedou žádnou evidenci příjmů a výdajů a většina jejich transakcí probíhá v hotovosti. U podobných klientů banka jen stěží posoudí jejich schopnost splácet. 

Realitu ukáže až příští rok

Do jaké míry se podnikatelům přihlášeným k paušální dani zkomplikuje získání úvěru, definitivně odhalí až rok 2022. V žádném případě se nedá předpokládat, že byste jako OSVČ zcela přišli o možnost čerpat úvěr. Možná se vám zavřou dveře u některých poskytovatelů, ale rozhodně ne u všech. Většina společností bude hledat cesty, jak nepřijít o svoje klienty.

Štítky: bonita | hypotéka | osvč | Paušální daň pro OSVČ | půjčky

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit

Chcete si vzít svou první půjčku, ale máte obavy? Ať už se týkají čehokoliv, pokud dodržíte následujících 5 pravidel, které jsme pro vás sepsali, nemusíte se ničeho bát. Jen vždy myslete na to, že půjčovat si musíte především zodpovědně.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Rychlá půjčka na cokoliv

×

Soutěž s Pojištěnou půjčkou o Škodu Kamiq

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání.

bubble side banner

Půjčku vyřídíte i z pohodlí domova a až 150 000 Kč můžete mít na účtu do 24 hodin. Navíc nyní můžete vyhrát Škodu Kamiq.

Mám zájem

×