Aktuality

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

1. Zvolte rozumnou výši úvěru

Nezáleží na tom, jestli si chcete půjčit na novou pračku, nebo na rekonstrukci. Například u MONETA Money Bank si můžete půjčit až 800 000 korun a využít je úplně na cokoliv. Jedno byste ale měli mít na paměti. Půjčte si jen takový obnos, jaký doopravdy potřebujete. Čím více si půjčíte, tím více budete muset posléze splácet. A navíc hrozí, že si zvyknete na to, že najednou máte v peněžence více peněz, a po vyčerpání úvěru budete mít nutkání sáhnout po dalším.

2. Rozvrhněte si měsíční splátky

Poté, co si určíte, jak vysoký úvěr si chcete vzít, je třeba zamyslet se také nad tím, jak vysokou splátku budete schopni každý měsíc bance posílat. Dobu splácení si u většiny bank můžete v závislosti na výši úvěru flexibilně rozvrhnout podle vaší finanční situace. Třeba Expres půjčku od MONETA Money Bank můžete splácet klidně i 120 měsíců. Pokud si naopak nastavíte velmi krátkou dobu splácení – třeba jen v řádu několika měsíců –, budete mít sice úvěr brzy splacený, ale měsíční splátky budou opravdu vysoké. Je tedy třeba důkladně zvážit, kolik si skutečně můžete dovolit splácet. Zkuste si vaši půjčku namodelovat v online kalkulačce.

3. Sledujte výši úroků i RPSN 

Ačkoliv výše úroku je důležitým ukazatelem, není to jediný faktor, který byste měli u půjčky zkoumat. Pozor si u půjčky dávejte především na hodnotu RPSN, tedy roční procentuální sazby nákladů. Tento údaj v sobě zahrnuje kromě úroků i všechny s půjčkou spojené poplatky a vyjadřuje, kolik procent z celkové částky zaplatíte ročně navíc. Pouze díky porovnání RPSN tak můžete poznat, který úvěr z nabídky je nejvýhodnější.

4. Důkladně si pročtěte podmínky smlouvy

Důkladné prostudování podmínek sjednání půjčky je základem toho, abyste se při půjčování peněz nenechali nachytat. Vždy je nutné pročíst si nejen smlouvu o úvěru, ale také všeobecné smluvní podmínky a případně další informace, které vám banka poskytne. Před podpisem smlouvy byste si měli být 100% jisti, že jste všechny dokumenty pročetli úplně celé a že všem bodům v nich uvedeným opravdu rozumíte. 

5. Zjistěte si, co vše k žádosti o půjčku potřebujete

Každá banka má pro poskytování půjček jiné podmínky. Někde budete potřebovat pouze doklady totožnosti, jinde budou vyžadovat i výpis z registru dlužníků. Liší se také doba schvalování a čas, který má banka na vyplacení peněz. To je důležitá informace především ve chvíli, kdy potřebujete peníze ideálně hned a bez zbytečných průtahů. Jednou z výhod Expres půjčky od MONETA Money Bank je právě rychlost a jednoduchost jejího sjednání. O půjčku si snadno zažádáte online z pohodlí domova, kde během několika minut zjistíte, jestli vám banka žádost schválí. Potom stačí zajít podepsat smlouvu na nejbližší pobočku MONETA Money Bank a pět minut od podpisu už máte peníze na svém účtu. Na všechny benefity Expres půjčky se můžete podívat na této stránce.

Štítky: Moneta Money Bank | půjčky

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality