Aktuality

Na co vše myslet, než si sjednáte půjčku

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Ať už vybíráte mezi bankovními půjčkami nebo máte na mušce zajímavý nebankovní úvěr, dejte si pozor na následující faktory.

Půjčka na cokoliv - opravdu ji potřebujete?

Než začnete vybírat půjčku, zeptejte se sami sebe, zda ji potřebujete, na co ji chcete využít a jak moc vás splácení zatíží. Půjčka je velký závazek a za případné porušení podmínek se těžce platí.

Obecně je doporučeno brát si půjčku na důležité a nezbytné věci, jejichž životnost přesahuje dobu splácení. Je rozdíl mezi tím, zda si chcete půjčit na notebook potřebný ke studiu nebo podnikání či na hezčí a chytřejší mobilní telefon čistě pro zábavu. Nejvíce problémů přináší půjčky na drahé dárky a dovolené.

Stejně tak si propočítejte, kolik jste schopni měsíčně splácet, aniž by splátka ohrozila životní standard. Hrozí-li, že vám kvůli půjčce budou chybět peníze na základní potřeby, neriskujte a snažte se najít vhodnější řešení. Pomoc při vážných finančních problémech nabízí například bezplatné poradny ve finanční tísni.

Vybírejte půjčku nanejvýš pečlivě a opatrně

Nabídka půjček je pestrá a pro každou situaci existuje úvěr doslova na míru. Na výběr jsou půjčky o různé výši a s různou délkou splatnosti. Na začátku je třeba si ujasnit, jak vysokou částku potřebujete, aby vás splácení půjčky neohrozilo a půjčka ideálně splnila svůj účel. 

Máte-li o podobě půjčky jasnou představu, podívejte se nejprve na nabídku půjček. Pomůže vám online srovnání půjček. Najdete zde pouze platné půjčky od ověřených poskytovatelů z řad bank i nebankovních poskytovatelů a po vyplnění formuláře se rychle dozvíte, které z nich odpovídají vašim požadavkům. Na výběr půjčky si vždy vyhraďte čas a prostudujte si podmínky předem.

Při porovnávání půjček sledujte následující kritéria:

  • výši úrokové sazby,
  • hodnotu RPSN,
  • poplatky za sjednání a vedení půjčky,
  • poplatky za předčasné splacení či mimořádnou splátku,
  • ostatní podmínky.

Asi nejlepším ukazatelem (ne)výhodnosti půjčky je hodnota RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů, která zahrnuje veškeré s půjčkou spojené náklady. RPSN vyjadřuje, kolik procent z celkové částky zaplatíte navíc za každý rok splácení.

Bankovní versus nebankovní půjčka. Která je lepší?

Půjčky v Česku smí nabízet banky a licencované nebankovní společnosti. Už dávno neplatí, že by bankovní půjčky byly lepší a nebankovní půjčky dražší. Rozdíly postupně mizí a mezi nabídkami od nebankovních poskytovatelů lze najít opravdu férové a výhodné půjčky.

Nicméně stále platí, že banky jsou důraznější při prověřování bonity všech žadatelů o půjčku a zamítnutí žádosti je u nich častější. U nebankovních poskytovatelů zase hrozí větší riziko podvodné půjčky. Neznámého nebankovního poskytovatele si vždy důkladně prověřte, než si u něj sjednáte půjčku.

Mezi varovné signály patří nedostatečné informace a neochota poskytnout další informace k vybrat půjčce nebo intenzivní tlak na rychlý podpis smlouvy bez šance jejího pročtení před podpisem.

Prostudujte smluvní podmínky před podpisem smlouvy

Moderní smlouvy vypadají úplně jinak než dříve. Jsou jednodušší, přehlednější i kratší. Bez ohledu na délku smlouvy si ji vždy pečlivě prostudujte celou. Je nutné projít nejen samotnou smlouvu, ale také všeobecné smluvní podmínky a případně další informace, které k vybrané půjčce od poskytovatele obdržíte. 

Před podpisem smlouvy byste si měli být 100% jisti, že jste se důkladně seznámili se všemi podmínkami a všemu rozumíte. Není-li vám nějaký bod či body jasné, nestyďte se ptát. Jde přece o vaše peníze. Pokud vám poskytovatel odmítne podat odpovídající vysvětlení nebo takzvaně mlží, jděte raději jinam.

Nejvíce riziková je rychlá a krátkodobá půjčka

Na začátku se vyplatí trochu se v oblasti půjček zorientovat. Usnadní vám to správný výběr a vyvarujete se chybných rozhodnutí. Obecně jsou za nejvýhodnější považované klasické spotřebitelské úvěry s úrokem do 10 % a za nejvíce rizikové rychlé a krátkodobé půjčky se splatností na několik týdnů. 

Pozor je třeba dávat u půjček s úrokem přesahující 20 %. Splácení takové půjčky se může značně prodražit a dokonce i zkomplikovat osobní finanční situaci, zvlášť pokud se k tomu přidají sankce za pozdní splátky a podobně. Nejeden dlužník kvůli špatnému výběru půjčky skončil v exekučním řízení.

Štítky: bezpečná půjčka | bezpečné půjčky | půjčky

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem