Aktuality

Podle zákona je vysoké RPSN v pořádku

Trh s půjčkami se za poslední roky radikálně změnil. Získat půjčku je výrazně snazší a především půjčit si můžete i pouhých 500 korun. Výraznou změnu ale i spousty otazníků přinesly právě mikropůjčky ve výši pár tisíc korun. Největší diskusi kolem těchto půjček vyvolává vysoká hodnota RPSN.

Mikropůjčky na českém trhu zaujaly významné místo a to především v oblasti nebankovních půjček. Desítky společnosti přišly s nabídkou na půjčku do 5 000, 10 000 či 15 000 korun. Za půjčku přitom neplatíte klasický úrok, ale poplatek za každou půjčenu tisícikorunu. Doba splatnosti se pohybuje do 30 dní a tím pádem u mikropůjček nabíhá neuvěřitelně vysoké RPSN.

Je mikropůjčka lichva?

Při pohledu na RPSN, které se pohybuje ve stovkách i tisících, se Vám pravděpodobně zatočí hlava. Skutečná cena půjčky však nebývá tak závratná, jak se může na první pohled zdát. Jde o to, že RPSN je hodnota, která hovoří o roční nákladech. Mikropůjčka je však záležitostí na pár dnů. A platí, že čím nižší je půjčka a kratší doba splatnosti, tím RPSN dosahuje astronomičtějších částek.

Uveďme si příklad. Společnost Zaplo poskytuje půjčku ve výši 10 000 korun na 30 dnů, přičemž RPSN neboli roční procentní sazba činí 730 procent! V případě, že byste půjčku splatili během sedmi dní, je RPSn dokonce 88 464 procent. A Zaplo půjčka má relativně nízký poplatek oproti některým konkurenčním společnostem, které ukazují RPSN i v milionových číslech.

Podle České obchodní inspekce je vysoké RSPN v pořádku

Podle zákonů jsou mikropůjčky v naprostém v pořádku. Česká legislativa totiž výši RPSN nijak neomezuje. ČOI neposuzuje výši RPSN, ale splnění povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. Neúměrně vysoká sazba RPSN není důvodem k uložení sankce,“ říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle slov mluvčí by měl být každý člověk schopen zvážit, zda mu podmínky mikropůjček vyhovují či nikoliv. Úvěrové společnosti navíc uveřejňují všechny údaje o půjčce již na svých internetových kalkulačkách. „Měl by využít práva volby a hledat výhodnější nabídku úvěru. Pokud je však spotřebitel s cenou půjčených peněz náležitě seznámen a srozuměn, jeho rozhodnutí půjčit si nemůže orgán dozoru zabránit,“ dodává.

Podle mnoha finančních odborníků je udávání hodnoty RPSN smysluplné pouze u půjček s delší dobou splatnosti. „Jaký má smysl počítat roční průměr z něčeho, co ani rok netrvá, co začne i skončí za měsíc nebo za týden? Úvěrové firmy mají s každou půjčkou spojeny přibližně stejné náklady, ať půjčují deset korun, nebo sto tisíc na sedm, třicet, nebo třeba tisíc dní,” říká Kateřina Černovská z Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Mikropůjčky nepovažuje za nemorální ani Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který se dluhovou problematikou zabývá každý den. „Nemyslím si, že mikroúvěry, jen proto, že jsou podle měřítka RPSN drahé, jsou nemorální. I kdyby veškerý úrok nebyl 139 korun, ale jen 10 korun, tak by se RPSN pohybovala nad neoficiální hranicí lichvy, tedy nad 60 procenty. Ale asi každý pochopí, že úrok 10 korun za rychlou půjčku ve výši 1 000 korun není žádná lichva,“ vysvětluje svůj názor.

Za mnohem důležitější považuje Daniel znalost smluvních podmínek včetně všech poplatků a především sankcí za pozdní úhrady apod. Právě sankce bývají hlavním zdrojem příjmů nepříliš solidních úvěrových firem.

Výše půjčky a RPSN v případě půjčky 1 000 Kč za 7 dní:

Půjčka Splátka po 7 dnech Výše RPSN
Zaplo 1 139 Kč 88 474 %
Viasms 1 138 Kč 84 509 %
Půjčkomat 1 120 Kč 36 744 %
Ferratum 1 100 Kč 14 299 %
Kredito24 1 100 Kč 14 299 %
Kouzelná půjčka 1 069 Kč 3 199 %
Japonská půjčka 1 033 Kč 441 %

Nejlevnější z těchto půjček vychází Japonská půjčka (původně Click Credit) od Home Credit, u níž poplatek za 1 000 korun činí pouze 33 korun. RPSN je v tomto případě výrazně nižší než v případě ostatních půjček.

Porovnejte si nejvýhodnější mikropůjčky na trhu na Úspory.cz!

Štítky: Home Credit | Japonská půjčka | Levné půjčky | mikropůjčky | porovnání půjček | půjčky před výplatou

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Půjčte si 10 až 250 tis. Kč na cokoliv a splácejte svobodně víc nebo míň, jak sami zrovna chcete. Stačí když pošlete alespoň minimální splátku. Splacené peníze můžete navíc opakovaně využívat. Bez oznamování.

bubble side banner

Vše vyřídíte kompletně ONLINE do 15 minut na webu a peníze máte na účtu nejpozději 2. den po podpisu. Vyřízení, vedení i doplacení flexibilní půjčky je zcela zdarma. Stačí vyplnit nezávaznou žádost a ihned se dozvíte výsledek.

Mám zájem