Aktuality

Podle zákona je vysoké RPSN v pořádku

Trh s půjčkami se za poslední roky radikálně změnil. Získat půjčku je výrazně snazší a především půjčit si můžete i pouhých 500 korun. Výraznou změnu ale i spousty otazníků přinesly právě mikropůjčky ve výši pár tisíc korun. Největší diskusi kolem těchto půjček vyvolává vysoká hodnota RPSN.

Mikropůjčky na českém trhu zaujaly významné místo a to především v oblasti nebankovních půjček. Desítky společnosti přišly s nabídkou na půjčku do 5 000, 10 000 či 15 000 korun. Za půjčku přitom neplatíte klasický úrok, ale poplatek za každou půjčenu tisícikorunu. Doba splatnosti se pohybuje do 30 dní a tím pádem u mikropůjček nabíhá neuvěřitelně vysoké RPSN.

Je mikropůjčka lichva?

Při pohledu na RPSN, které se pohybuje ve stovkách i tisících, se Vám pravděpodobně zatočí hlava. Skutečná cena půjčky však nebývá tak závratná, jak se může na první pohled zdát. Jde o to, že RPSN je hodnota, která hovoří o roční nákladech. Mikropůjčka je však záležitostí na pár dnů. A platí, že čím nižší je půjčka a kratší doba splatnosti, tím RPSN dosahuje astronomičtějších částek.

Uveďme si příklad. Společnost Zaplo poskytuje půjčku ve výši 10 000 korun na 30 dnů, přičemž RPSN neboli roční procentní sazba činí 730 procent! V případě, že byste půjčku splatili během sedmi dní, je RPSn dokonce 88 464 procent. A Zaplo půjčka má relativně nízký poplatek oproti některým konkurenčním společnostem, které ukazují RPSN i v milionových číslech.

Podle České obchodní inspekce je vysoké RSPN v pořádku

Podle zákonů jsou mikropůjčky v naprostém v pořádku. Česká legislativa totiž výši RPSN nijak neomezuje. ČOI neposuzuje výši RPSN, ale splnění povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. Neúměrně vysoká sazba RPSN není důvodem k uložení sankce,“ říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle slov mluvčí by měl být každý člověk schopen zvážit, zda mu podmínky mikropůjček vyhovují či nikoliv. Úvěrové společnosti navíc uveřejňují všechny údaje o půjčce již na svých internetových kalkulačkách. „Měl by využít práva volby a hledat výhodnější nabídku úvěru. Pokud je však spotřebitel s cenou půjčených peněz náležitě seznámen a srozuměn, jeho rozhodnutí půjčit si nemůže orgán dozoru zabránit,“ dodává.

Podle mnoha finančních odborníků je udávání hodnoty RPSN smysluplné pouze u půjček s delší dobou splatnosti. „Jaký má smysl počítat roční průměr z něčeho, co ani rok netrvá, co začne i skončí za měsíc nebo za týden? Úvěrové firmy mají s každou půjčkou spojeny přibližně stejné náklady, ať půjčují deset korun, nebo sto tisíc na sedm, třicet, nebo třeba tisíc dní,” říká Kateřina Černovská z Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Mikropůjčky nepovažuje za nemorální ani Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který se dluhovou problematikou zabývá každý den. „Nemyslím si, že mikroúvěry, jen proto, že jsou podle měřítka RPSN drahé, jsou nemorální. I kdyby veškerý úrok nebyl 139 korun, ale jen 10 korun, tak by se RPSN pohybovala nad neoficiální hranicí lichvy, tedy nad 60 procenty. Ale asi každý pochopí, že úrok 10 korun za rychlou půjčku ve výši 1 000 korun není žádná lichva,“ vysvětluje svůj názor.

Za mnohem důležitější považuje Daniel znalost smluvních podmínek včetně všech poplatků a především sankcí za pozdní úhrady apod. Právě sankce bývají hlavním zdrojem příjmů nepříliš solidních úvěrových firem.

Výše půjčky a RPSN v případě půjčky 1 000 Kč za 7 dní:

Půjčka Splátka po 7 dnech Výše RPSN
Zaplo 1 139 Kč 88 474 %
Viasms 1 138 Kč 84 509 %
Půjčkomat 1 120 Kč 36 744 %
Ferratum 1 100 Kč 14 299 %
Kredito24 1 100 Kč 14 299 %
Kouzelná půjčka 1 069 Kč 3 199 %
Japonská půjčka 1 033 Kč 441 %

Nejlevnější z těchto půjček vychází Japonská půjčka (původně Click Credit) od Home Credit, u níž poplatek za 1 000 korun činí pouze 33 korun. RPSN je v tomto případě výrazně nižší než v případě ostatních půjček.

Porovnejte si nejvýhodnější mikropůjčky na trhu na Úspory.cz!

Štítky: Home Credit | Japonská půjčka | Levné půjčky | mikropůjčky | porovnání půjček | půjčky před výplatou

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality