Aktuality

Podvodníci a půjčky: Poradíme Vám jak rozpoznat podvodné půjčky

Potřebujete nové auto, rozbila se vám pračka nebo potřebujete peníze na uhrazení nedoplatku za energie? Ideálním řešením podobných situací je půjčka. Peníze získáte rychle, aniž byste museli měsíce či dokonce roky šetřit. Na trhu však existují vedle poctivých firem i ty méně férové. Jak je poznat?

V současné době je na trhu evidováno více než 57 tisíc úvěrových firem. Mizivou část tvoří banky, jejichž činnost je důsledně kontrolována. Zbytek jsou nebankovní společnosti a zdaleka ne o všech lze s čistým svědomím říci, že se jedná o férové úvěrové společnosti. Tisíce menších bezejmenných společností poskytuje půjčky s jediným cílem - rychle vydělat a to i za cenu podvodných praktik.

Neustále se opakují případy, kdy důvěřiví lidé naletí podvodníkům a zaplatí za půjčku, kterou nikdy nedostanou, upíší se k vysokým úrokům nebo je nemile překvapí vysoký sankční poplatek i za jediný den zpoždění se splátkou. Stovky lidí ročně se kvůli podvodným půjčkám dostanou do závažných finančních problémů, ze kterých není snadná cesta ven.

Půjčíme vám na cokoliv. Značka ihned

Právě takto začíná inzerce na mnoho podvodných půjček. Bohužel velká část populace nemá dostatečnou finanční gramotnost, případně peníze potřebuje natolik nutně, že sáhne po jakékoliv půjčce. I té nepoctivé. Vyřízení půjčky je přece tak snadné a dobře oblečený obchodní zástupce působí profesionálně a přátelsky. Jak by vám někdo takový mohl lhát přímo do očí?

Velmi častým případem jsou podvodníci, kteří za poskytnutí půjčky požadují zálohu neboli vstupní poplatek. Žadatel zažádá o půjčku, která je obratem schválená. Aby obdržel peníze, musí zaplatit nemalý poplatek. Peníze tedy pošle, ale ihned poté se po firmě slehne zem. Obchodní zástupce nezvedá telefony a po čase je nedostupný. Na firmu, kterou údajně zastupoval, žádný další kontakt neexistuje. Žadatel neobdrží slíbenou půjčku, a navíc přijde o své peníze.

„Na našem trhu je poměrně dost zprostředkovatelských úvěrových společností. Bohužel jsou ale mezi nimi i takové, které parazitují na zoufalé situaci žadatelů o úvěr. Klient úvěr nedostane a mnohdy se jeho finanční situace ještě zhorší. Půjčovat si peníze od nebankovních institucí není v principu špatné. Je ale nutné počítat s vyšší cenou, ať už za zpracovatelský poplatek nebo také s vyšší úrokovou sazbou,“ shodují se finanční poradci.

Pravidla, jak se vyhnout podvodným firmám a lichvářům

Česká národní banka (ČNB) kontroluje pouze činnost bankovních institucí. Nebankovní společnosti podléhají kontrole České obchodní inspekce (ČOI). Ta však při počtu desítek tisíc úvěrových společností nemá šanci všechny nedostatky postihnout a vyřešit k úplné spokojenosti spotřebitelů. Řešením stávající bezvýchodné situace by se měla stát připravovaná novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta by měla výrazně trh pročistit a nastolit nová a především přísnější pravidla pro poskytovatele půjček. Do doby, než novela zákona vejde v platnosti, se však čeští spotřebitelé musí spolehnout na vlastní rozum a intuici.

Při výběru úvěrové společnosti vždy dodržujte následující 3 pravidla:

1. Pozor na fiktivní společnosti. NIKDY o půjčku nežádejte společnost, o které nevíte zhola nic. Vždy si proto vybranou firmu důkladně ověřte. Zjistěte si veškeré kontakty a ověřte si, zda fungují. Seriózní společnost mívá kamennou pobočku či klientskou linku, která by v žádném případě neměla začínat číslicí devět (tj. zpoplatněná linka). Hledejte reference a zkušenosti dalších klientů. Pokud se vám nezdá jedna jediná věc, nepodepisujte žádné smlouvy. Mít maximum ověřených informací je základem bezproblémového obchodu.

2. Neplaťte žádné peníze předem. Pokud úvěrová společnosti podmiňuje zpracování žádosti či předání peněz zasláním poplatku či zálohy v řádu tisíce korun, okamžitě dejte ruce pryč. Takové jednání očividně zavání podvodným úmyslem.

3. Přečtěte si smlouvu. A tím nemyslíme letmé prolétnutí, ale důkladné prostudování smlouvy od A do Z. Dejte si na čas, vezměte si smlouvu domů a v klidu si ji pročtěte. Pokud některé části nerozumíte, nechte si vše vysvětlit, nebo se poraďte se svým právníkem. Pokud na vás bude firma tlačit se slovy “tato nabídka platí pouze nyní a tady” a odmítne vám smlouvu půjčit, ihned odejděte.

Štítky: lichváři | nebankovní půjčky | nebankovní půjčky online | podvodné půjčky | podvodníci půjčky | půjčky

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality