Aktuality

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

“K úvěru vám nabízíme výhodné pojištění. Když onemocníte nebo ztratíte práci, pojišťovna za vás uhradí splátky i celý úvěr.” Kolikrát už jste tuto větu slyšeli? Pojištění schopnosti splácet nabízí banky k vyšším půjčkám a hypotékám a neváhají vám pojištění vychválit až do nebes. Pokud se necháte přesvědčit, za pojištění zaplatíte ročně i tisíce korun. A výsledek může být značně nejistý.

Pokud k pojistné události nedojde, platili jste pojištění po celou dobu zbytečně. Pokud k pojistné události dojde, nemusí vám pojišťovna zaplatit ani jednu splátku, nejsou-li splněny stanovené podmínky. A pojistné a smluvní podmínky jsou u každého pojištění velmi přesně vymezené. Nelze však ani jednoznačně ukázat prstem a říci, že toto pojištění nemá absolutně žádný význam. Je potřeba se s nabízeným pojištěním důkladně seznámit a ujasnit si, zda má nějaký smysl právě pro vás.

 

(Ne)výhodné balíčky pojištění

V rámci pojištění schopnosti splácet bývají zahrnuty různé kombinace pojistného krytí smrti, pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání a trvalé invalidity. Nejlevnější variantou je standardně pojištění pro riziko smrti a invalidity. Za další rizika si s největší pravděpodobností připlatíte. A k pojistnému plnění navíc dojde pouze za určitých podmínek.

 

Riziko úmrtí a trvalé invalidity

V případě úmrtí pojištěného klienta, se pojišťovna zavazuje uhradit zbytek úvěru. V tomto případě se zpravidla neřeší příčina úmrtí, není-li v pojistné smlouvě staveno jinak. Pojistné plnění je použito pouze na splacení úvěru, nikoliv na další náklady pozůstalých (např. provoz a údržba domácnosti).

Při trvalé invaliditě pojišťovna hradí 4 až 18 splátek, nejčastěji 12 splátek. Nedojde-li ke zlepšení zdravotního stavu, uhradí pojišťovna zbytek půjčky. To však platí pouze pro případy trvalé invalidity III. stupně.

 

Pracovní neschopnost a ztráta zaměstnání

Příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti může být úraz, nemoc i ztráta zaměstnaní. A zde nejsou pojistné podmínky úplně příznivé. Aby došlo k pojistnému plnění, musí pracovní neschopnost trvat nejméně 60 dní a až poté pojišťovna uhradí nejvýše 12 splátek. A co bude dál?

Přijde-li pojištěný o práci, musí se tak stát nedobrovolně. Neuznává se výpověď ze strany zaměstnance ani ukončení pracovního poměru dohodou. A opět platí, že pojištěný musí být bez práce nejméně 60 dní a teprve poté pojišťovna uhradí nejvýše 6 splátek.

Pojištění schopnosti splácet není v žádném případě důvod přestat vytvářet vlastní finanční rezervy! V mnoha případech je výhodnější vlastní spoření než vkládání nadějí do drahého pojištění. Pokud se pro pojištění rozhodnete, rozhodně si nechte vypracovat 3 až 5 konkurenčních nabídek. Jedině tak si budete jistí, že jste si vybrali to nejlepší pojištění.

 

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality