Aktuality

Poplatkové iniciativy kritizují postupy soudů

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Trestní oznámení podala společnost BSP Lawyer Parnter, která sdružuje poplatkové iniciativy Bankovnipoplatky.cz, PoplatkyZpět.cz a Jdeto.cz. Soudce a zároveň místopředseda Michal Holub je obviňován například z toho, že rozsudky vynáší u žalob, u kterých však ještě nebyly uhrazeny ani soudní poplatky, či že nevyčkává na stanovisko Ústavního soudu.

Z tohoto důvodu iniciativy požádaly o pozastavení rozhodování i další soudy. Michal Holub však v činnosti pokračuji nadále. „Nevíme, proč pan Holub přidělává práci Ústavnímu soudu tím, že nadále rozhoduje, protože my se i v těchto případech také obrátíme k Ústavnímu soudu,“ řekl právník Petr Němec, který v Česku otázku sporů o účtování poplatků za vedení úvěrových účtů vyvolal.

Spor o vrácení poplatků trvá již od loňského roku

První spory o oprávněnosti poplatků za vedení úvěrových účtu proběhly v dubnu loňského roku. Češi se nechali inspirovat u zahraničních sousedů, kde byli žalující úspěšní. Prvním soudem u nás, který začal podobné spory řešit, byl právě Obvodní soud pro Prahu 5. Zde také vznikl první spor, kdy soudce Michal Holub jako jediný rozhodoval pouze ve prospěch bank. Zároveň také zřídil jednočlenný senát pro řešení těchto sporů, v němž rozhodoval on sám. Dále zvýšil soudní poplatek ze 400 korun na 1 000 korun a v mnoha případech rozhodoval sám bez soudního stání. Iniciativy dále tvrdí, že Holub bankám přiznal náklady na právní zastupování i tehdy, kdy banka žádné zastoupení nevyužila.

Spotřebitelé prohrávají 4 ku 138

Celkem iniciativy prohrály 138 sporů. 76 jich pochází právě z Prahy 5. Celkově je podáno na 25 tisíc žalob. Jak se bude spor o bankovní poplatky vyvíjet, je velmi těžké odhadnout. Banky proto poplatky snižují nebo dokonce úplně ruší. Některé z nich nabízí tzv. bezpoplatkové prázdniny.

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality