Aktuality

Poplatkové iniciativy kritizují postupy soudů

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Trestní oznámení podala společnost BSP Lawyer Parnter, která sdružuje poplatkové iniciativy Bankovnipoplatky.cz, PoplatkyZpět.cz a Jdeto.cz. Soudce a zároveň místopředseda Michal Holub je obviňován například z toho, že rozsudky vynáší u žalob, u kterých však ještě nebyly uhrazeny ani soudní poplatky, či že nevyčkává na stanovisko Ústavního soudu.

Z tohoto důvodu iniciativy požádaly o pozastavení rozhodování i další soudy. Michal Holub však v činnosti pokračuji nadále. „Nevíme, proč pan Holub přidělává práci Ústavnímu soudu tím, že nadále rozhoduje, protože my se i v těchto případech také obrátíme k Ústavnímu soudu,“ řekl právník Petr Němec, který v Česku otázku sporů o účtování poplatků za vedení úvěrových účtů vyvolal.

Spor o vrácení poplatků trvá již od loňského roku

První spory o oprávněnosti poplatků za vedení úvěrových účtu proběhly v dubnu loňského roku. Češi se nechali inspirovat u zahraničních sousedů, kde byli žalující úspěšní. Prvním soudem u nás, který začal podobné spory řešit, byl právě Obvodní soud pro Prahu 5. Zde také vznikl první spor, kdy soudce Michal Holub jako jediný rozhodoval pouze ve prospěch bank. Zároveň také zřídil jednočlenný senát pro řešení těchto sporů, v němž rozhodoval on sám. Dále zvýšil soudní poplatek ze 400 korun na 1 000 korun a v mnoha případech rozhodoval sám bez soudního stání. Iniciativy dále tvrdí, že Holub bankám přiznal náklady na právní zastupování i tehdy, kdy banka žádné zastoupení nevyužila.

Spotřebitelé prohrávají 4 ku 138

Celkem iniciativy prohrály 138 sporů. 76 jich pochází právě z Prahy 5. Celkově je podáno na 25 tisíc žalob. Jak se bude spor o bankovní poplatky vyvíjet, je velmi těžké odhadnout. Banky proto poplatky snižují nebo dokonce úplně ruší. Některé z nich nabízí tzv. bezpoplatkové prázdniny.

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality