Aktuality

Poskytovatelům půjček se blýská na horší časy

Nový zákon o spotřebitelském úvěru brzy vejde v platnost a s ním skončí zlaté časy poskytovatelům půjček. Zatímco dosud si vystačili se živnostenským listem, za pár měsíců bude moci poskytovat půjčky jen ten, kdo bude mít složenou maturitu, zkoušku ze znalosti finančního trhu a požadovaný kapitál.

Je všeobecně známo, že úroveň valné většiny poskytovatelů půjček není vysoká. Přitom na trhu působí přes 50 tisíc firem a osob, které se živí právě poskytováním nebankovních půjček! Není divu, že velké procento z nich tvoří méně solidní až nepoctivé společnosti. Smyslem nového zákona má být nejen pročištění trhu od nekalých prodejců, ale také zvýšení úrovně. Po uvedení zákona se očekává, že počty poskytovatelů půjček klesnou na pár stovek až desítek.

Poskytovatelé půjček musí prokázat znalosti z finančního trhu

„Je to velký krok vpřed. Úvěry tak nebude moci nabízet kdekdo a zajistí se jednotná úroveň znalostí napříč trhem,“ uvedl Stanislav Holeš, šéf právníků Partners. Všichni poskytovatelé půjček budou muset prokázat ukončené vzdělání maturitní zkouškou. Dále budou povinni absolvovat s pozitivním výsledkem zkoušku ze znalosti finančního trhu trvající dvě hodiny. Součástí zkoušky bude zodpovězení 60 otázek a vyřešení dvou případových studií. Zkouškou úspěšně projde pouze ten, který správně zodpoví nejméně 75 procent otázek.

„Zavedením přísné zkoušky sledujeme hlavně to, aby úvěry poskytovali jen lidé s dostatečnými odbornými znalostmi. Cílem je, aby zákazníkovi uměli srozumitelně vysvětlit, k čemu se půjčkou zavazuje, a zodpověděli mu i komplikovanější otázky,“ doplnil Martin Pros, ekonomický expert ČSSD, jenž je jedním z tvůrců nového zákona.

Nově bude kontrolou všech subjektů poskytujících půjčky pověřená Česká národní banka. Ta má také za úkol připravit 1 200 otázek a 40 případových studií. Poskytovatelé půjček se na změny pomalu začínají připravovat. Na trhu se s velkou pravděpodobností udrží především velké společnosti, které disponují dostatečným kapitálem. „U nás je v přímém kontaktu se zákazníky zhruba 3 000 pracovníků. Jakmile budeme vědět víc, začneme je na složení zkoušky připravovat,“ řekl například Ondřej Holoubek, mluvčí druhé největší nebankovní firmy Provident.

Odborníci kritizují požadavek na maturitu

O významu odborné zkoušky nikdo nepochybuje. Jinak je tomu v případě maturity. Podle některých odborníků není úspěšně sloužená maturitní zkouška zárukou skutečných schopností a znalostí. Na rozdíl od bank, které na své zaměstnance kladou větší nároky, zdaleka ne každý zaměstnanec nebankovní společnosti má totiž ukončené středoškolské vzdělání.
 
„Nemyslím, že maturita je nějaká červená čára, která by oddělovala dobrého úvěráře od špatného. Tato státní zkouška nezajistí, že klient bude upozorněn na to podstatné, co s sebou úvěr nese,“ upozorňuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni. Nebankovní společnosti navíc namítají, že vinou tohoto “nesmyslného” požadavku mohou o práci přijít stovky kvalitních úvěrářů.

Jaké změny náš čekají?

  • Nově se zákon bude vztahovat také na půjčky do 5 000 korun a na hypotéky.
  • Poskytovatel půjčky musí splnit tři základní požadavky: maturita, odborná zkouška ze znalosti finančního trhu a základní kapitál ve výši 20 milionů korun.
  • Poskytovatelé půjček budou povinní posoudit finanční bonitu každého žadatele o půjčku bez výjimky.
  • Zákon snižuje penále a smluvní pokuty a stanovuje jejich maximální limity.
  • Předčasné splacení hypotéky bude levnější a v některých případech dokonce zdarma.
  • Banky budou povinny podávat opravdu přehledné informace o úvěrech.

TIP: Chcete vědět o chystaných změnách a novinek zavčasu? Sledujte Úspory.cz, kde vám pravidelně přinášíme informace, které byste měli vědět. Zároveň máte možnost si porovnat půjčky od ověřených poskytovatelů a sjednat si půjčku on-line.

Štítky: maturita | nebankovní půjčky | poskytovatelé půjček | srovnání půjček | zákon o spotřebitelském úvěru | zkouška ze znalosti finančního trhu

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality