Aktuality

Pozor na dluhovou spirálu

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Toužíte po nové televizi či po novém autě? Chtěli byste strávit dovolenou v exotické zemi nebo svým dětem udělat bohatého Ježíška? Není nic jednoduššího, než si půjčit. Ale pozor! Takto splněný sen Vám může způsobit velké potíže, pokud své finance nedokážete trvale udržet pod kontrolou.

Spousta lidí si bere půjčky a neuvědomuje si, že za ně musí zaplatit. Pomalu se tak dostávají do tzv. duhové spirály, kdy půjčky splácí dalšími a dalšími půjčkami. Nakonec se tak dostanou do situace, kdy už nejsou své závazky schopni splácet, a na řadu přichází hrozba exekuce. Nejlepší je, se do takové situace vůbec nedostat.

Kdy je půjčka dobrým pomocníkem

V první řadě by si měl člověk uvědomit, zda půjčku vůbec potřebuje, a zda ji bude schopen bez problémů splácet. Pokud má člověk jasno, pak je půjčka naprosto v pořádku. Díky půjčce není nutné dlouhodobě šetřit a potřebnou věci si člověk pořídí prostě ihned. S vhodně vybranou půjčkou také příliš nepřeplatíte.

Ověřená společnost je základ

Důležitý je také výběr spolehlivého a důvěryhodného poskytovatele půjčky. Na trhu dnes působí společnosti, které půjčky poskytují desítky let, a stojí za nimi tisíce spokojených klientů. Raději půjčku od nich, než od pochybné společnosti, o které nevíte zhola nic. S výběrem správné společnosti Vám mohou pomoci stránky České bankovní asociace a České leasingové a finanční asociace.

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality