Aktuality

Pozor na dluhovou spirálu

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Toužíte po nové televizi či po novém autě? Chtěli byste strávit dovolenou v exotické zemi nebo svým dětem udělat bohatého Ježíška? Není nic jednoduššího, než si půjčit. Ale pozor! Takto splněný sen Vám může způsobit velké potíže, pokud své finance nedokážete trvale udržet pod kontrolou.

Spousta lidí si bere půjčky a neuvědomuje si, že za ně musí zaplatit. Pomalu se tak dostávají do tzv. duhové spirály, kdy půjčky splácí dalšími a dalšími půjčkami. Nakonec se tak dostanou do situace, kdy už nejsou své závazky schopni splácet, a na řadu přichází hrozba exekuce. Nejlepší je, se do takové situace vůbec nedostat.

Kdy je půjčka dobrým pomocníkem

V první řadě by si měl člověk uvědomit, zda půjčku vůbec potřebuje, a zda ji bude schopen bez problémů splácet. Pokud má člověk jasno, pak je půjčka naprosto v pořádku. Díky půjčce není nutné dlouhodobě šetřit a potřebnou věci si člověk pořídí prostě ihned. S vhodně vybranou půjčkou také příliš nepřeplatíte.

Ověřená společnost je základ

Důležitý je také výběr spolehlivého a důvěryhodného poskytovatele půjčky. Na trhu dnes působí společnosti, které půjčky poskytují desítky let, a stojí za nimi tisíce spokojených klientů. Raději půjčku od nich, než od pochybné společnosti, o které nevíte zhola nic. S výběrem správné společnosti Vám mohou pomoci stránky České bankovní asociace a České leasingové a finanční asociace.

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×