Aktuality

Praktický průvodce půjčkami: Jak vybrat správně

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Výběr výhodné a zároveň bezpečné půjčky vyžaduje naprostou upřímnost k vlastní finanční situaci. Půjčka není žádný dar, je to zodpovědnost. Čím lépe zvolíte, tím méně bude půjčka stát. A to nejen z finančního pohledu.

Pečlivě zvažte výši a účel půjčky

Nejprve zvažte, zda si půjčku můžete dovolit, na co ji plánujete využít a zda jste připraveni se zadlužit. Solidní poskytovatel půjčky si každého žadatele prověří a zajímat se bude nejen o příjmy, ale také výdaje a dosavadní platební morálku

Potřebovat budete vedle osobních dokladů nějaké potvrzení o příjmu, například výpisy z bankovního účtu nebo v ideálním případě potvrzení od zaměstnavatele. Kromě dostatečně vysokého příjmu bývá nezbytný i pozitivní výpis z registrů dlužníků.

Základní doklady a dokumenty nutné k vyřízení půjčky:

 • jeden až dva osobní doklady,
 • trvalý pobyt na území ČR nebo povolení k pobytu,
 • potvrzení o stabilním příjmu, daňové přiznání, důchodový výměr.

Nezapomínejte na účel půjčky. Platí, že byste si měli brát půjčku pouze na podstatné věci s využitím výrazně delším, než činí doba splácení, a má ideálně přínos navíc. Co se týče výše půjčky, nepůjčujte si nikdy více, než je nezbytné nutné.

Zvolte správný druh půjčky

Každý typ půjčky má specifické vlastnosti, výhody i nevýhody. Třeba půjčky na bydlení mají nižší úrokovou sazbu, ale nelze je využít na nic jiného než koupi nemovitosti. Pak tu máme půjčky na auto, spotřební zboží na splátky, běžné spotřebitelské úvěry a další.

Rozdíly jsou i mezi bankovními a nebankovními půjčkami. Nelze ale už jednoznačně říci, že by jedny byly výhodnější či levnější než ty druhé. Sledujte RPSN, délku splatnosti, měsíční splátku, podmínky splácení a poplatky související s půjčkou. 

Obecně nejdráže vychází mikropůjčky a krátkodobé půjčky s běžnou dobou splatnosti do 12 měsíců.

Základní typy půjček na současném trhu:

 • bankovní a nebankovní půjčky,
 • spotřebitelské úvěry,
 • mikropůjčky a SMS půjčky,
 • krátkodobé půjčky,
 • účelové a neúčelové půjčky,
 • hotovostní půjčka nebo půjčka na účet,
 • půjčky od lidí (P2P půjčky),
 • půjčky na bydlení.

Srovnání půjček online pomůže s výběrem

Ačkoliv počet poskytovatelů půjček díky zákonu o úvěru z roku 2016 klesl na několik desítek, nabídka půjček je stále ohromná. Srovnávače online představují účinný a jednoduchý nástroj, jak se na úvěrovém trhu rychle zorientovat. Jsou nezávislé, zdarma a spolupracují jen s ověřenými společnostmi. Díky tomu mohou při výběru bezpečné půjčky značně usnadnit práci.

Štítky: Poskytnutí půjčky | půjčení peněz | půjčka přes internet | půjčky

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit
Všechny aktuality