Aktuality

Praktický průvodce půjčkami: Jak vybrat správně

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Výběr výhodné a zároveň bezpečné půjčky vyžaduje naprostou upřímnost k vlastní finanční situaci. Půjčka není žádný dar, je to zodpovědnost. Čím lépe zvolíte, tím méně bude půjčka stát. A to nejen z finančního pohledu.

Pečlivě zvažte výši a účel půjčky

Nejprve zvažte, zda si půjčku můžete dovolit, na co ji plánujete využít a zda jste připraveni se zadlužit. Solidní poskytovatel půjčky si každého žadatele prověří a zajímat se bude nejen o příjmy, ale také výdaje a dosavadní platební morálku

Potřebovat budete vedle osobních dokladů nějaké potvrzení o příjmu, například výpisy z bankovního účtu nebo v ideálním případě potvrzení od zaměstnavatele. Kromě dostatečně vysokého příjmu bývá nezbytný i pozitivní výpis z registrů dlužníků.

Základní doklady a dokumenty nutné k vyřízení půjčky:

 • jeden až dva osobní doklady,
 • trvalý pobyt na území ČR nebo povolení k pobytu,
 • potvrzení o stabilním příjmu, daňové přiznání, důchodový výměr.

Nezapomínejte na účel půjčky. Platí, že byste si měli brát půjčku pouze na podstatné věci s využitím výrazně delším, než činí doba splácení, a má ideálně přínos navíc. Co se týče výše půjčky, nepůjčujte si nikdy více, než je nezbytné nutné.

Zvolte správný druh půjčky

Každý typ půjčky má specifické vlastnosti, výhody i nevýhody. Třeba půjčky na bydlení mají nižší úrokovou sazbu, ale nelze je využít na nic jiného než koupi nemovitosti. Pak tu máme půjčky na auto, spotřební zboží na splátky, běžné spotřebitelské úvěry a další.

Rozdíly jsou i mezi bankovními a nebankovními půjčkami. Nelze ale už jednoznačně říci, že by jedny byly výhodnější či levnější než ty druhé. Sledujte RPSN, délku splatnosti, měsíční splátku, podmínky splácení a poplatky související s půjčkou. 

Obecně nejdráže vychází mikropůjčky a krátkodobé půjčky s běžnou dobou splatnosti do 12 měsíců.

Základní typy půjček na současném trhu:

 • bankovní a nebankovní půjčky,
 • spotřebitelské úvěry,
 • mikropůjčky a SMS půjčky,
 • krátkodobé půjčky,
 • účelové a neúčelové půjčky,
 • hotovostní půjčka nebo půjčka na účet,
 • půjčky od lidí (P2P půjčky),
 • půjčky na bydlení.

Srovnání půjček online pomůže s výběrem

Ačkoliv počet poskytovatelů půjček díky zákonu o úvěru z roku 2016 klesl na několik desítek, nabídka půjček je stále ohromná. Srovnávače online představují účinný a jednoduchý nástroj, jak se na úvěrovém trhu rychle zorientovat. Jsou nezávislé, zdarma a spolupracují jen s ověřenými společnostmi. Díky tomu mohou při výběru bezpečné půjčky značně usnadnit práci.

Štítky: Poskytnutí půjčky | půjčení peněz | půjčka přes internet | půjčky

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Půjčte si 10 až 250 tis. Kč na cokoliv a splácejte svobodně víc nebo míň, jak sami zrovna chcete. Stačí když pošlete alespoň minimální splátku. Splacené peníze můžete navíc opakovaně využívat. Bez oznamování.

bubble side banner

Vše vyřídíte kompletně ONLINE do 15 minut na webu a peníze máte na účtu nejpozději 2. den po podpisu. Vyřízení, vedení i doplacení flexibilní půjčky je zcela zdarma. Stačí vyplnit nezávaznou žádost a ihned se dozvíte výsledek.

Mám zájem