Aktuality

Přeplatit cenu auta až o 70 procent? S půjčkou z autobazaru to možné je!

Zdaleka ne každý si může dovolit koupit nové a tedy drahé auto. Většina se proto rozhodne pro koupi ojetého vozidla prostřednictvím autobazaru s tím, že si na auto vezme půjčku. Největším rizikem je půjčka přímo od autobazaru, tvrdí odborníci i lidé na základě vlastních špatných zkušeností.

Autobazary prodávají ojetá vozidla za dostupnější ceny než auta nová. To je logické. Uváděná cena však nemusí být tak “výhodná”, jak se na první pohled zdá. Kupující často zaplatí o desítky procent více a to kvůli vysokým poplatkům. Například za poplatek za vyřízení úvěru kupující může zaplatit až 80 tisíc korun! Jak je to možné?

Desetitisícové poplatky jen za sjednání úvěrové smlouvy

Autobazary se snaží nové klienty nalákat na zajímavé slevy. Zároveň však nechtějí na prodeji auta prodělat ani korunu. Proto s oblibou využívají ne zrovna poctivých triků, které kupující prohlédne teprve až po podpisu smlouvy a někdy vůbec. Za auto tak nakonec zaplatí výrazně více. Zatímco autobazary si mnou ruce, kupující platí a platí.

Mnohé autobazary sice kupujícímu poskytnou slevu z ceny auta, ale obratem si naúčtují vysoký poplatek za sjednání úvěrové smlouvy. „Pořizovací cena vozu může být nakonec stejná, nebo dokonce vyšší než před slevou. Autobazary k tomuto triku využívají poplatek za sjednání úvěru. Pokud totiž chce kupující využít nabízené slevy, zaplatí za uzavření úvěrové smlouvy tak vysoký poplatek, že je výsledná cena stejná jako před slevou, často i vyšší. Na naší poradenské lince registrujeme případy, kdy se jednalo třeba o osmdesát tisíc korun,“ upozorňuje Miloš Borovička, právní poradce spotřebitelské poradny d´Test.

Uveďme si jednoduchý příklad. Pan Pavel se rozhodl koupit v autobazaru starší Škodu Octavii Combi za 145 987. V hotovosti uhradil 25 000 Kč a zbytek si půjčil přímo v autobazaru. Za auto nakonec zaplatí celkem 276 096 Kč včetně úroků a dalších nákladů. Jen poplatek za sjednání úvěrové smlouvy činil 42 345 Kč. Také se vám to zdá příliš? Bohužel je tento příběh smutnou realitou. V minulosti jej zveřejnila právě spotřebitelská poradna d´Test, která se s podobnými případy potkává neustále.

Další poplatek klienta čeká za předčasné splacení

Právě spotřebitelská poradna d´Test tvrdí, že takové poplatky jsou v rozporu s dobrými mravy. Další zádrhel nastává, pokud se klient rozhodne půjčku splatit předčasně. Čeká jej hned několik nemilých překvapení. „Běžná výše takového poplatku se totiž pohybuje v řádech tisíců korun. Na spotřebitelskou poradnu se lidé obracejí nejčastěji v okamžiku, kdy chtějí úvěr předčasně splatit. V té chvíli zjistí, že nesplácejí jen auto, ale i jakýsi úvěrový poplatek. Kdyby byl tento poplatek standardně zahrnutý jako náklad do úroku, klient by ho hradil jen za dobu, kdy úvěr čerpal. Takhle zaplatí o hodně víc, než na kolik má úvěrová společnost nárok,“ vysvětluje Miloš Borovička.

A poplatek za předčasné splacení se počítá z celkové ceny úvěru. To znamená, že poplatek zaplatí klient nejen za samotné vozidlo, ale i za výše uvedený poplatek za sjednání úvěrové smlouvy. „Když úvěr splácíte průběžně, rozpočítá se vám poplatek na jednotlivé splátky. Při předčasném splacení je úvěrové společnosti jedno, že po většinu doby sjednaného trvání úvěru ‚nebudete čerpat její služby‘, prostě těch šedesát tisíc zaplatíte,“ komentuje jednu z praktik Miloš Borovička.

V nejhorším možném případě může sjednávání úvěru v autobazaru vypadat i takto:

  • Prodejce ukáže spotřebiteli automobil a láká jej na slevu v případě financování úvěrem.
  • Spotřebitelé musí vyplnit velké množství papírů a doba vyřízení se neustále prodlužuje.
  • Podmínky jsou nakonec ale úplně jiné, než prodejce sliboval.
  • Spotřebitel kapituluje a smlouvu podepíše nebo se snaží dosáhnout slibovaných podmínek.
  • Ve druhém případě spotřebitel čeká na nové papíry, ale odejít nemůže. Autobazar má jeho osobní doklady.
  • Vyřizování smlouvy se mění v několikahodinový psychický nátlak. Spotřebitel nevydrží a smlouvu nakonec podepíše.
  • Teprve později spotřebitel zjišťuje, že se upsal k mnohem vyšší částce, než byla původní. Spočítá si, že kvůli různým poplatkům zaplatí za auto až o 70 procent více.

Rozhodnete-li se koupit ojeté auto na úvěr, nikdy nepodepisujte smlouvy bez důkladného seznámení se s podmínkami. Pokud vám bude cokoliv nejasné a nedoberete se odpovědi, autobazar okamžitě opusťte. Ještě lépe uděláte, pokud si půjčku na auto vyřídíte v klidu z domova na stránkách Půjčky.cz. Pak vás již žádný autobazar nenachytá na švestkách.

Štítky: autobazary a nevýhodné úvěry | koupě auta se slevou | poplatek za předčasné splacení úvěru | poplatek za sjednání úvěru | půjčka na auto | úvěr na auto

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality