Aktuality

Porovnání půjček v 2022: Češi jsou obezřetnější a více věří bankám

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Podle ČBA se platební morálka zlepšila a klesl počet nesplácených úvěrů. Češi se bojí zadlužit a se žádostí o půjčku se častěji obrací na banky. Větší pozornost také věnují samotnému výběru a porovnání půjčky.

Zároveň ale ČBA upozorňuje, že současná ekonomická situace se jen tak nezlepší a příští rok se v ohrožení může ocitnout mnoho domácností. "Udržet rodinný rozpočet v plusu je čím dál tím obtížnější. Rostou nejen ceny energií, ale nahoru jdou i potraviny, pohonné hmoty a řada dalších položek. O půjčce proto začínají uvažovat i lidé, kteří to v minulosti dělat nemuseli," uvedl David Borges, analytik Člověka v tísni, pro portál Aktuálně.cz.

Roste zájem o bezpečnější bankovní půjčky

Oproti loňskému roku vzrostl počet žádostí o bankovní půjčky z 29 % na 53 %. Nadpoloviční počet Čechů preferoval půjčky od banky. Důvodem je vyšší bezpečnost a nižší míra rizika, že se dlužník ocitne v potížích se splácením.

Za větším zájmem o bankovní půjčky stojí kromě lepší finanční gramotnosti též nový přístup bank, které zjednodušují procesy a sjednávání půjček přesouvají do online prostředí. To bylo nedávno silnou stránkou nebankovních společností.

Na nebankovní společnosti se obrátilo 28 % a dalších 23 % dotázaných o půjčku požádalo rodinu a blízké přátele. U žádostí o nebankovní půjčku se ukázalo, že si lidé neověřují, zda má oslovená společnosti licenci od ČNB. Podle průzkumu si držení licence ověřovalo jen 25 % dotázaných a u půjček přímo od prodejců dokonce necelých 20 %. Takové půjčky mohou být vysoce rizikové.

Větší pozornost Češi věnují i porovnání půjček

Z průzkumu také vyplynulo, že přes 40 % respondentů porovnává několik nabídek na půjčky, než o některou z nich požádá. Téměř 25 % lidí se bez srovnání obrátí se žádostí o půjčku rovnou na svou banku. Každý osmý Čech osloví svou banku, ale zároveň se podívá na úvěry u konkurenčních společností. Srovnáním půjček přitom lze ušetřit až několik tisíc korun.

Při výběru půjčky Češi více srovnávají několik parametrů. Nejdůležitější sice zůstává úroková sazba, sledují však i RPSN, poplatky, celkovou výši půjčky i výši měsíční splátky. Zvýšil se také počet lidí a to na 30 %, kteří mají zájem o sjednání pojištění schopnosti splácet za účelem ochrany v případě ztráty příjmů. 

„Na to, že ekonomika podle všeho vstoupila do recese a mediální obraz je špatný, je to velmi dobrá zpráva. Souhrnné statistiky sice neposkytují plastický pohled na finanční pozici jednotlivých domácností, nicméně nadále platí, že domácnosti mají v bankách uloženo více prostředků, než kolik jim dluží, a nadále velmi dobře splácejí,“ hodnotí současnou situaci právník ČBA Filip Hanzlík, pro portál Novinky.cz.

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Zobrazit

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem