Aktuality

Porovnání půjček v 2022: Češi jsou obezřetnější a více věří bankám

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Podle ČBA se platební morálka zlepšila a klesl počet nesplácených úvěrů. Češi se bojí zadlužit a se žádostí o půjčku se častěji obrací na banky. Větší pozornost také věnují samotnému výběru a porovnání půjčky.

Zároveň ale ČBA upozorňuje, že současná ekonomická situace se jen tak nezlepší a příští rok se v ohrožení může ocitnout mnoho domácností. "Udržet rodinný rozpočet v plusu je čím dál tím obtížnější. Rostou nejen ceny energií, ale nahoru jdou i potraviny, pohonné hmoty a řada dalších položek. O půjčce proto začínají uvažovat i lidé, kteří to v minulosti dělat nemuseli," uvedl David Borges, analytik Člověka v tísni, pro portál Aktuálně.cz.

Roste zájem o bezpečnější bankovní půjčky

Oproti loňskému roku vzrostl počet žádostí o bankovní půjčky z 29 % na 53 %. Nadpoloviční počet Čechů preferoval půjčky od banky. Důvodem je vyšší bezpečnost a nižší míra rizika, že se dlužník ocitne v potížích se splácením.

Za větším zájmem o bankovní půjčky stojí kromě lepší finanční gramotnosti též nový přístup bank, které zjednodušují procesy a sjednávání půjček přesouvají do online prostředí. To bylo nedávno silnou stránkou nebankovních společností.

Na nebankovní společnosti se obrátilo 28 % a dalších 23 % dotázaných o půjčku požádalo rodinu a blízké přátele. U žádostí o nebankovní půjčku se ukázalo, že si lidé neověřují, zda má oslovená společnosti licenci od ČNB. Podle průzkumu si držení licence ověřovalo jen 25 % dotázaných a u půjček přímo od prodejců dokonce necelých 20 %. Takové půjčky mohou být vysoce rizikové.

Větší pozornost Češi věnují i porovnání půjček

Z průzkumu také vyplynulo, že přes 40 % respondentů porovnává několik nabídek na půjčky, než o některou z nich požádá. Téměř 25 % lidí se bez srovnání obrátí se žádostí o půjčku rovnou na svou banku. Každý osmý Čech osloví svou banku, ale zároveň se podívá na úvěry u konkurenčních společností. Srovnáním půjček přitom lze ušetřit až několik tisíc korun.

Při výběru půjčky Češi více srovnávají několik parametrů. Nejdůležitější sice zůstává úroková sazba, sledují však i RPSN, poplatky, celkovou výši půjčky i výši měsíční splátky. Zvýšil se také počet lidí a to na 30 %, kteří mají zájem o sjednání pojištění schopnosti splácet za účelem ochrany v případě ztráty příjmů. 

„Na to, že ekonomika podle všeho vstoupila do recese a mediální obraz je špatný, je to velmi dobrá zpráva. Souhrnné statistiky sice neposkytují plastický pohled na finanční pozici jednotlivých domácností, nicméně nadále platí, že domácnosti mají v bankách uloženo více prostředků, než kolik jim dluží, a nadále velmi dobře splácejí,“ hodnotí současnou situaci právník ČBA Filip Hanzlík, pro portál Novinky.cz.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality