Aktuality

Parametry, které při výběru půjčky hrají roli. Nejde jen o úrok

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Začněte u aktuální finanční situaci

Než se pustíte do srovnání půjček a výběru nejlepší nabídky, zvažte, zda si půjčku vůbec můžete dovolit. Přesněji řečeno, zda jste schopni ji splácet. Zhodnoťte svou aktuální finanční situaci a spočítejte si, kolik si můžete půjčit. Pokud by pro vás splácení půjčky představovalo zásadní problém, vyhněte se jí a hledejte rozumnější řešení.

NÁŠ TIP: V případě dlouhodobé finanční tíže spíše než půjčku využijte bezplatnou pomoc u některé z poraden ve finanční tísni.

Při výběru půjčky sledujte RPSN

Mezi nejdůležitější parametry, které byste měli při hledání té pravé půjčky sledovat, patří RPSN. Zkratka vyjadřuje roční procentní sazbu nákladů a zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou. Tedy nejen úrok, ale také ostatní poplatky, které mohou půjčku značně prodražit.

Vysvětlení a pochopení RPSN usnadní názorný příklad: Půjčka ve výši 50 000 Kč s úrokovou sazbou 5,9 % vypadá více než dobře. Aby byla půjčka opravdu výhodná, RPSN by mělo být ideálně stejné nebo mírně vyšší. Stejný úrok a RPSN znamená, že se k půjčce nevážou žádné další poplatky. Pokud je RPSN dvojnásobně či ještě vyšší, znamená to, že hodně peněz zaplatíte za poskytnutí půjčky, její vyřízení, za správu úvěrového účtu nebo všechno dohromady.

Dávejte pozor na poplatky

Mnozí poskytovatelé půjček, bankovní i ti nebankovní, od poplatků za poskytnutí, vyřízení a vedení půjčky upouští, jiní se jich drží zuby nehty. Velký pozor dávejte zejména na skryté poplatky, které se ukrývají ve smluvních podmínkách pod čarou nebo jsou psané velmi malým písmem.

Smluvní podmínky si přečtěte vždy. Zdají-li se vám příliš dlouhé a nesrozumitelné, berte to jako důvod jít jinam. Moderní a seriózní společnosti svým klientům předkládají stručné a krátké smlouvy.

“Úrok od” není určen pro každého

Pozor také na lákavé reklamy. Uváděný výhodný “úrok již od”, znamená, že na něj dosáhnou jen někteří zájemci. Většina žádajících obdrží nabídku na půjčku s o dost vyšší sazbou. Jiné reklamní nabídky lákají na nízkou měsíční splátku. Ta ale nevypovídá nic o tom, kolik půjčka stojí. Být informovaný a orientovat se ve světě finančních pojmů, reklamních sloganů a triků se při výběru správné půjčky rozhodně vyplatí.

Srovnání půjček online pomůže s výběrem

Častou chybou lidí při hledání výhodné půjčky bývá zaměření se na úrok nebo měsíční splátku a přehlížení důležitějšího parametru, kterým je RPSN. Přitom mají neskutečnou výhodu v tom, že poskytovatelé půjček v Česku tyto údaje musí uvádět povinně ze zákona.

Volbu bezpečné a výhodné půjčky navíc usnadňují pomocníci v podobě online srovnávačů, které porovnávají různé parametry a nabízí půjčky pouze od prověřených poskytovatelů, tedy od bank a nebankovních společností s licencí od ČNB.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality