Aktuality

Parametry, které při výběru půjčky hrají roli. Nejde jen o úrok

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Začněte u aktuální finanční situaci

Než se pustíte do srovnání půjček a výběru nejlepší nabídky, zvažte, zda si půjčku vůbec můžete dovolit. Přesněji řečeno, zda jste schopni ji splácet. Zhodnoťte svou aktuální finanční situaci a spočítejte si, kolik si můžete půjčit. Pokud by pro vás splácení půjčky představovalo zásadní problém, vyhněte se jí a hledejte rozumnější řešení.

NÁŠ TIP: V případě dlouhodobé finanční tíže spíše než půjčku využijte bezplatnou pomoc u některé z poraden ve finanční tísni.

Při výběru půjčky sledujte RPSN

Mezi nejdůležitější parametry, které byste měli při hledání té pravé půjčky sledovat, patří RPSN. Zkratka vyjadřuje roční procentní sazbu nákladů a zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou. Tedy nejen úrok, ale také ostatní poplatky, které mohou půjčku značně prodražit.

Vysvětlení a pochopení RPSN usnadní názorný příklad: Půjčka ve výši 50 000 Kč s úrokovou sazbou 5,9 % vypadá více než dobře. Aby byla půjčka opravdu výhodná, RPSN by mělo být ideálně stejné nebo mírně vyšší. Stejný úrok a RPSN znamená, že se k půjčce nevážou žádné další poplatky. Pokud je RPSN dvojnásobně či ještě vyšší, znamená to, že hodně peněz zaplatíte za poskytnutí půjčky, její vyřízení, za správu úvěrového účtu nebo všechno dohromady.

Dávejte pozor na poplatky

Mnozí poskytovatelé půjček, bankovní i ti nebankovní, od poplatků za poskytnutí, vyřízení a vedení půjčky upouští, jiní se jich drží zuby nehty. Velký pozor dávejte zejména na skryté poplatky, které se ukrývají ve smluvních podmínkách pod čarou nebo jsou psané velmi malým písmem.

Smluvní podmínky si přečtěte vždy. Zdají-li se vám příliš dlouhé a nesrozumitelné, berte to jako důvod jít jinam. Moderní a seriózní společnosti svým klientům předkládají stručné a krátké smlouvy.

“Úrok od” není určen pro každého

Pozor také na lákavé reklamy. Uváděný výhodný “úrok již od”, znamená, že na něj dosáhnou jen někteří zájemci. Většina žádajících obdrží nabídku na půjčku s o dost vyšší sazbou. Jiné reklamní nabídky lákají na nízkou měsíční splátku. Ta ale nevypovídá nic o tom, kolik půjčka stojí. Být informovaný a orientovat se ve světě finančních pojmů, reklamních sloganů a triků se při výběru správné půjčky rozhodně vyplatí.

Srovnání půjček online pomůže s výběrem

Častou chybou lidí při hledání výhodné půjčky bývá zaměření se na úrok nebo měsíční splátku a přehlížení důležitějšího parametru, kterým je RPSN. Přitom mají neskutečnou výhodu v tom, že poskytovatelé půjček v Česku tyto údaje musí uvádět povinně ze zákona.

Volbu bezpečné a výhodné půjčky navíc usnadňují pomocníci v podobě online srovnávačů, které porovnávají různé parametry a nabízí půjčky pouze od prověřených poskytovatelů, tedy od bank a nebankovních společností s licencí od ČNB.

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Zobrazit

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem