Aktuality

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Ztráta příjmu nebo jeho podstatné části v důsledku ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci, úrazu, trvalé invalidity následkem úrazu a bohužel i úmrtí bývá častou příčinou platební neschopnosti. Pokud na ni člověk není připravený, mohou se jeho problémy ještě více prohloubit. Jaké existují způsoby řešení? Ve všech následujících případech je nutné nad možnými situacemi přemýšlet dlouho dopředu již při sjednávání půjčky.

Situaci řešte s úvěrovou společností co nejdříve

Pokud se dostanete do platební neschopnosti a víte, že bude trvat delší dobu, na nic nečekejte a ihned vzniklý problém řešte se svou úvěrovou společností. Solidní společnosti samy navrhnou řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Může se jednat o snížení či dokonce odklad měsíčních splátek.

Mějte vlastní finanční rezervu

Život není vždy procházka růžovou zahradou, proto je důležité mít vlastní úspory, které vám pomohou překonat těžší životní období. Finanční odborníci doporučují mít v záloze nejméně tři až šest měsíčních platů. Dojde-li k výše uvedenému problému, splátky a další výdaje jsou uhrazeny z úspor až do doby, dokud se problém nevyřeší. Bohužel ne každý má natolik vysoké příjmy, aby si mohl odkládat peníze stranou. Mnohé české domácnosti žijí od výplaty k výplatě, jak se říká.

Pojištění schopnosti splácet

Banky k půjčkám nabízí pojištění schopnosti splácet, které by mělo klienta uchránit přesně před takovými událostmi. Na první pohled se pojištění jeví jako velmi výhodné. Vy pojišťovně platíte nemalou smluvenou částku za pojištění, a když se vám přihodí úraz, onemocníte nebo přijdete o zaměstnání, pojišťovna zaplatí splátky půjčky za vás.

 

Bohužel to není tak jednoduché, jak se zdá, a pojistné je navíc relativně drahé. Nejlevněji vychází pojištění na riziko úmrtí a invalidity, nejdráže rozšířené pojištění zahrnující navíc i riziko ztráty zaměstnání či dlouhodobé pracovní neschopnosti.

 

Pojišťovny mají u tohoto typu pojištění nastavené přísné podmínky, které vyplácení pojistného plnění značně oddaluje. U trvalé invalidity je nutné splnit stupeň invalidity, aby pojišťovna uhradila nesplacenou část půjčky. Člověk musí  být nemocný několik týdnů až měsíců (tzv. karenční doba), než pojišťovna začne platit splátky. A platit je bude pouze po omezenou dobu, například šest až dvanáct měsíců. Podobné je to u ztráty zaměstnání. Bez práce musí být pojištěný delší dobu a opět platí, že pojišťovna zaplatí pouze určitý počet splátek. Jistotu má pojištěný pouze v případě úmrtí, kdy je dané, že pojišťovna zaplatí zbytek půjčky až do výše sjednaného pojistného limitu.

 

Štítky: pojištění | půjčky

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×