Aktuality

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Ztráta příjmu nebo jeho podstatné části v důsledku ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci, úrazu, trvalé invalidity následkem úrazu a bohužel i úmrtí bývá častou příčinou platební neschopnosti. Pokud na ni člověk není připravený, mohou se jeho problémy ještě více prohloubit. Jaké existují způsoby řešení? Ve všech následujících případech je nutné nad možnými situacemi přemýšlet dlouho dopředu již při sjednávání půjčky.

Situaci řešte s úvěrovou společností co nejdříve

Pokud se dostanete do platební neschopnosti a víte, že bude trvat delší dobu, na nic nečekejte a ihned vzniklý problém řešte se svou úvěrovou společností. Solidní společnosti samy navrhnou řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Může se jednat o snížení či dokonce odklad měsíčních splátek.

Mějte vlastní finanční rezervu

Život není vždy procházka růžovou zahradou, proto je důležité mít vlastní úspory, které vám pomohou překonat těžší životní období. Finanční odborníci doporučují mít v záloze nejméně tři až šest měsíčních platů. Dojde-li k výše uvedenému problému, splátky a další výdaje jsou uhrazeny z úspor až do doby, dokud se problém nevyřeší. Bohužel ne každý má natolik vysoké příjmy, aby si mohl odkládat peníze stranou. Mnohé české domácnosti žijí od výplaty k výplatě, jak se říká.

Pojištění schopnosti splácet

Banky k půjčkám nabízí pojištění schopnosti splácet, které by mělo klienta uchránit přesně před takovými událostmi. Na první pohled se pojištění jeví jako velmi výhodné. Vy pojišťovně platíte nemalou smluvenou částku za pojištění, a když se vám přihodí úraz, onemocníte nebo přijdete o zaměstnání, pojišťovna zaplatí splátky půjčky za vás.

 

Bohužel to není tak jednoduché, jak se zdá, a pojistné je navíc relativně drahé. Nejlevněji vychází pojištění na riziko úmrtí a invalidity, nejdráže rozšířené pojištění zahrnující navíc i riziko ztráty zaměstnání či dlouhodobé pracovní neschopnosti.

 

Pojišťovny mají u tohoto typu pojištění nastavené přísné podmínky, které vyplácení pojistného plnění značně oddaluje. U trvalé invalidity je nutné splnit stupeň invalidity, aby pojišťovna uhradila nesplacenou část půjčky. Člověk musí  být nemocný několik týdnů až měsíců (tzv. karenční doba), než pojišťovna začne platit splátky. A platit je bude pouze po omezenou dobu, například šest až dvanáct měsíců. Podobné je to u ztráty zaměstnání. Bez práce musí být pojištěný delší dobu a opět platí, že pojišťovna zaplatí pouze určitý počet splátek. Jistotu má pojištěný pouze v případě úmrtí, kdy je dané, že pojišťovna zaplatí zbytek půjčky až do výše sjednaného pojistného limitu.

 

Štítky: pojištění | půjčky

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality