Aktuality

Půjčky ve zkušební době

Ať se nám to líbí či ne, s vyřízením půjčky souvisí trocha neoblíbené administrativy. Papírování zahrnuje doložení totožnosti, zaměstnání a příjmu, tedy informací, které jsou pro poskytovatele půjček zásadní. Právě na základě těchto informací se rozhodují, zda půjčku dotyčné osobě poskytnou či nikoliv.

Poskytovatelé půjčky, kteří slibují peníze bez jakýchkoliv informací, nezní příliš důvěryhodně. Každý rozumný člověk by se jim měl vyhnout a to pořádně velkým obloukem. Ruku na srdce. Vy byste půjčili peníze někomu, koho neznáte a vůbec nic o něm nevíte? Je tedy jen logické, že poskytovatelé půjček chtějí o potencionálních klientech vědět více. K žádosti o půjčku tak standardně požadují následující doklady:

  • doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmu zaměstnavatelem či daňové přiznání

Krok první: Ověření totožnosti

Každá banka či nebankovní společnost chce vědět, s kým má čest jednat a kdo chce využít jejích služeb. Za tímto účelem požaduje doložit jeden až dva platné doklady totožnosti. V případě občana ČR se jedná o občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas či rodný list. Je-li žadatelem o půjčku cizinec, bude potřebovat povolení k přechodnému či trvalému pobytu na území ČR.

Na základě výše uvedených dokladů si poskytovatel půjčky rovněž ověří bonitu žadatele. K tomu slouží tzv. registry dlužníků, které shromažďují informace o všech existujících půjčkách poskytnutých bankami a nebankovními společnostmi na území ČR. Informace získané v registrech dlužníků přesně vypovídají o úvěrové historii a platební morálce každého žadatele o půjčku.

Některé registry obsahují pouze informace o pohledávkách, které nejsou splácené. V takovém případě hovoříme o tzv. negativních registrech. Pozitivní registry obsahují kompletní informace. To znamená, že poskytovatel se dozví i to, že klient sice půjčku má, ale splácí jí řádně dle domluvených podmínek.

Krok druhý: Bez peněz nejsou peníze

Stejně jako vy byste nepůjčili peníze osobě, která vám je nemůže vrátit, nechce tak činit ani seriózní poskytovatel půjčky. A proto požaduje písemné potvrzení o výši příjmu v případě zaměstnance a daňové přiznání v případě podnikatelů. Tento doklad je důkazem, že žadatel je pracujícím, vydělává a disponuje pravidelným příjmem.

Zaměstnanci mohou o půjčku žádat tehdy, pokud se nenachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Ideálním případem je smlouva na dobu neurčitou. V opačném případě je pro banku riskantní půjčovat někomu, kdo může každým dnem přijít o práci (zkušební doba) nebo ji v brzké době ztratí určitě (výpovědní doba). Půjčky ve zkušební době jsou u seriózních společností velmi neobvyklé a pokud ano, tak je nabízí pouze nebankovní půjčky. V jejich případě je důležité si dávat velký pozor, aby vás taková půjčka nevyšla příliš draho.

Podnikatelé zase musí doložit daňové přiznání, tudíž jsou na tom podstatně hůře. Začínající podnikatel, který si potřebuje půjčit, tak může učinit až po prvním zdaněném období. Daňové období však trvá 12 měsíců a běží přesně od 1. ledna do 31. prosince bez výjimky. V jejich případě je pro poskytovatele rovněž důležité, aby měl řádně uhrazenou nejenom daň z příjmu, ale také zálohy na sociálním a zdravotním pojištění.

Nestačilo by tedy doložit například pracovní smlouvu nebo výpis z živnostenského rejstříku? Bohužel ne. Poskytovatel půjčky chce vědět, kolik žadatel vydělává z jednoho prostého důvodu. Podle výše příjmu lze usoudit, zda si člověk může půjčku dovolit nebo lze očekávat v budoucnosti problémy se splácením půjčky. Podle výše uvedených informací se poskytovatel půjčky může odpovědně rozhodnout, zda půjčku poskytne a za jakých podmínek.

Štítky: nebankovní půjčky | potvrzení o výši příjmu | půjčky pro podnikatele | půjčky pro zaměstnance | půjčky ve zkušební době | spotřebitelské půjčky

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×