Aktuality

Půjčky ve zkušební době

Ať se nám to líbí či ne, s vyřízením půjčky souvisí trocha neoblíbené administrativy. Papírování zahrnuje doložení totožnosti, zaměstnání a příjmu, tedy informací, které jsou pro poskytovatele půjček zásadní. Právě na základě těchto informací se rozhodují, zda půjčku dotyčné osobě poskytnou či nikoliv.

Poskytovatelé půjčky, kteří slibují peníze bez jakýchkoliv informací, nezní příliš důvěryhodně. Každý rozumný člověk by se jim měl vyhnout a to pořádně velkým obloukem. Ruku na srdce. Vy byste půjčili peníze někomu, koho neznáte a vůbec nic o něm nevíte? Je tedy jen logické, že poskytovatelé půjček chtějí o potencionálních klientech vědět více. K žádosti o půjčku tak standardně požadují následující doklady:

  • doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmu zaměstnavatelem či daňové přiznání

Krok první: Ověření totožnosti

Každá banka či nebankovní společnost chce vědět, s kým má čest jednat a kdo chce využít jejích služeb. Za tímto účelem požaduje doložit jeden až dva platné doklady totožnosti. V případě občana ČR se jedná o občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas či rodný list. Je-li žadatelem o půjčku cizinec, bude potřebovat povolení k přechodnému či trvalému pobytu na území ČR.

Na základě výše uvedených dokladů si poskytovatel půjčky rovněž ověří bonitu žadatele. K tomu slouží tzv. registry dlužníků, které shromažďují informace o všech existujících půjčkách poskytnutých bankami a nebankovními společnostmi na území ČR. Informace získané v registrech dlužníků přesně vypovídají o úvěrové historii a platební morálce každého žadatele o půjčku.

Některé registry obsahují pouze informace o pohledávkách, které nejsou splácené. V takovém případě hovoříme o tzv. negativních registrech. Pozitivní registry obsahují kompletní informace. To znamená, že poskytovatel se dozví i to, že klient sice půjčku má, ale splácí jí řádně dle domluvených podmínek.

Krok druhý: Bez peněz nejsou peníze

Stejně jako vy byste nepůjčili peníze osobě, která vám je nemůže vrátit, nechce tak činit ani seriózní poskytovatel půjčky. A proto požaduje písemné potvrzení o výši příjmu v případě zaměstnance a daňové přiznání v případě podnikatelů. Tento doklad je důkazem, že žadatel je pracujícím, vydělává a disponuje pravidelným příjmem.

Zaměstnanci mohou o půjčku žádat tehdy, pokud se nenachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Ideálním případem je smlouva na dobu neurčitou. V opačném případě je pro banku riskantní půjčovat někomu, kdo může každým dnem přijít o práci (zkušební doba) nebo ji v brzké době ztratí určitě (výpovědní doba). Půjčky ve zkušební době jsou u seriózních společností velmi neobvyklé a pokud ano, tak je nabízí pouze nebankovní půjčky. V jejich případě je důležité si dávat velký pozor, aby vás taková půjčka nevyšla příliš draho.

Podnikatelé zase musí doložit daňové přiznání, tudíž jsou na tom podstatně hůře. Začínající podnikatel, který si potřebuje půjčit, tak může učinit až po prvním zdaněném období. Daňové období však trvá 12 měsíců a běží přesně od 1. ledna do 31. prosince bez výjimky. V jejich případě je pro poskytovatele rovněž důležité, aby měl řádně uhrazenou nejenom daň z příjmu, ale také zálohy na sociálním a zdravotním pojištění.

Nestačilo by tedy doložit například pracovní smlouvu nebo výpis z živnostenského rejstříku? Bohužel ne. Poskytovatel půjčky chce vědět, kolik žadatel vydělává z jednoho prostého důvodu. Podle výše příjmu lze usoudit, zda si člověk může půjčku dovolit nebo lze očekávat v budoucnosti problémy se splácením půjčky. Podle výše uvedených informací se poskytovatel půjčky může odpovědně rozhodnout, zda půjčku poskytne a za jakých podmínek.

Štítky: nebankovní půjčky | potvrzení o výši příjmu | půjčky pro podnikatele | půjčky pro zaměstnance | půjčky ve zkušební době | spotřebitelské půjčky

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality