Aktuality

S ohledem na koronavirus banky plánují úlevy pro klienty

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Bankovní a nebankovní poskytovatele si uvědomují vážnost situace a hledají způsoby, jak vyjít vstříc všem klientům, kteří mohou mít se splácením stávajících závazků značné potíže v důsledky poklesu či ztráty příjmu kvůli vzniklé pandemii. Situaci neustále sledujeme a pravidelně vám budeme přinášet nejnovější zprávy.

Banky zvažují odklad splátek až o tři měsíce

Prvním krokem, které banky zvažují, je odklad splácení o tři měsíce. Některé banky dokonce plánují, že odklad nebude u klientů započítán do jejich platební registrace a nebudou tedy zapsáni do registru dlužníků. To je však na rozhodnutí každé banky.

Česká bankovní asociace žádá klienty, které o odklad splátek mají zájem, aby byli trpěliví. Zájemců o odložení splátek bude ohromné množství. Nejprve je nutné nastavit potřebné procesy a systémy a návrh prokonzultovat s Českou národní bankou, tak aby nedocházelo k porušení pravidel soutěže.

„Banky budou muset individuálně pracovat s jednotlivými klienty a zjišťovat důvody jejich platebních obtíží, aby přiměřeně tomu upravily jejich splátkové kalendáře. Důležitý bude i průběžný monitoring bonity klientů, kterým odloží splátky, kvůli včasnému zachycení případného dalšího zhoršování jejich situace. Není však možné nadefinovat jednotné 'pracovní postupy', jak by banky měly postupovat, z důvodu různorodosti systémů a přístupů jednotlivých bank,“ sdělila Právu Denisa Všetíčková, mluvčí ČNB.

Podmínky mění i nebankovní společnosti

V důsledku pandemie mění podmínky nejen banky, ale i nebankovní společnosti. Například Creditportal nabízí prodloužení splatnosti půjčky zdarma a ruší úroky z prodlení až na dobu 90 dní. Provident rovněž umožňuje odklad splátek a k novým půjčkám nabízí zdarma pojištění.

Úvěrová společnost Creditportal

Creditportal mění podmínky u již uzavřených půjček na dobu od 20.3. do 20.4. 2020 s možností následujícího prodloužení.

U bezhotovostní půjčky Credit 30 je nyní možné:

  • zrušit úroky z prodlení,

  • zrušit účelně vynaložené náklady spojené s vymáháním dluhu (poplatky za zaslané upomínky)

U půjčky Credit 365 lze:

  • uhradit splátku až 90 dní po splatnosti

  • zrušení všech úroků za půjčku, úroky z prodlení, apod.

Pokud však klient půjčku neuhradí ani za těchto 90 dní, Creditportal veškeré výhody zruší a klient bude muset půjčku uhradit celou včetně všech úroků.

Úvěrová společnost Provident

Provident rovněž umožňuje odložení splátek a pro nové klienty připravil pro období 25.3. až 21.4. 2020 nabídku na půjčku s pojištěním KOMPLEX zdarma. V případě, že by k pojistné události došlo do 6 měsíců od sjednání půjčky, Provident navýší pojistné plnění na dvojnásobek.

Pojištění KOMPLEX kryje:

  • pracovní neschopnost způsobenou následkem úrazu či nemoci po dobu 60 dní (nově činí pojistné plnění až 300 000 Kč),

  • zlomeniny způsobené následkem úrazu (nově činí pojistné plnění až 80 000 Kč),

  • hospitalizaci a rekonvalescenci související s léčbou úrazu či nemoci až po dobu 40 dní, pojištění se rovněž vztahuje na hospitalizaci dítěte (nově činí pojistné plnění až 20 000 Kč).

Pojištění KOMPLEX nelze sjednat pouze u půjčky START nebo v případě nesplnění podmínky pro pojištění.

Když nemáte na splátku, jednejte ihned

Splácíte půjčku a v důsledku koronaviru nemáte na splátku? Co nejdříve kontaktujte bankovní nebo nebankovní společnosti a podrobně ji informujte o své finanční situaci. Společnosti se vám nyní budou snažit maximálně vyjít vstříc a upravit podmínky, aby byly schůdné pro obě strany.

Při uzavíraní nové půjčky v krizovém období ještě více dbejte na zásady odpovědného půjčování.

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×