Aktuality

Úrokový strop. Nejlepší obrana proti lichvě?

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Co je lichva?

Vzhledem k rostoucím případům neseriozních až lichvářskchý půjček se stále více řeší možnosti, jak lidi před lichvou ochránit. Jedním z možných řešení by mohlo být uzákonění úrokového stropu. Co však lze za lichvu považovat?

V podstatě se jedná o poskytování půjček s nepřiměřeně vysokým úrokem ve výši i stovek procent za jeden den. Cílem je získat maximální zisk pro poskytovatele. Užitek pro pro dlužníka v tomto případě není žádný. Český zákon lichvu označuje jako trestný čin, avšak zatím neexistuje žádná procentuální hranice, která by jasně definovala, která půjčka je či není lichvou. Nový občanský zákoník, který platí od 1. ledna 2014, poprvé zavedl institut lichvy. Zahrnuje definici lichvářské smlouvy, která umožňuje soudům lichvu jednoznačně určit, a takovou smlouvu zneplatnit.

Podaří se úrokovému stropu omezit lichvu?

Lichvu se zatím nepodařilo eliminovat a nalézt správné řešení není zdaleka jednoduché. Mohl by tím nejlepším řešením být právě úrokový strop? Ten je v současné době zaveden v USA, Kanadě a některých evropských zemích. Právě na základě údajů z těchto zemích je možné posoudit efektivitu takového opatření a zejména možné negativní důsledky.

Hlavním negativním důsledkem je snížení šance úvěr získat. To znamená, že úvěr získá menší počet lidí, než je tomu nyní. Finanční instituce bude totiž daleko méně poskytovat úvěry rizikovým klientům z obavy před možným nesplacením. Navíc je možné, že v důsledku zavedení úrokového stropu, by došlo ke zdražení úvěru pro všechny klienty. Hlavním problém by však bylo stanovení výše úrokového stropu. Nízký limit by vedl k nižším ziskům a naopak vyšší limit by vedl k celkovému navýšení úroků. Úrokový strop by navíc mohl být obcházen zavedením dalších poplatků.

Nejjednodušší je se lichvářům vyhnout

Stále tak platí, že nejlepší je se lichvářům vyhnout velkým obloukem. V případě zvažování půjčky je důležité si dobře vybrat. Půjčky s vyššími úroky i celkovým náklady jsou vždy rizikové. Jednoznačně je doporučeno obrátit se na bankovní instituce a značkové úvěrové společnosti. Obracet se na neznámé společnosti je krajně rizikové a nerozumné.

Dobrým pomocníkem může být projekt Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP Navigátor bezpečného úvěru, který radí, jak si správně vybrat půjčku. Zároveň tak přispívá i ke zlepšení finanční gramotnosti.

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality