Aktuality

Úrokový strop. Nejlepší obrana proti lichvě?

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Co je lichva?

Vzhledem k rostoucím případům neseriozních až lichvářskchý půjček se stále více řeší možnosti, jak lidi před lichvou ochránit. Jedním z možných řešení by mohlo být uzákonění úrokového stropu. Co však lze za lichvu považovat?

V podstatě se jedná o poskytování půjček s nepřiměřeně vysokým úrokem ve výši i stovek procent za jeden den. Cílem je získat maximální zisk pro poskytovatele. Užitek pro pro dlužníka v tomto případě není žádný. Český zákon lichvu označuje jako trestný čin, avšak zatím neexistuje žádná procentuální hranice, která by jasně definovala, která půjčka je či není lichvou. Nový občanský zákoník, který platí od 1. ledna 2014, poprvé zavedl institut lichvy. Zahrnuje definici lichvářské smlouvy, která umožňuje soudům lichvu jednoznačně určit, a takovou smlouvu zneplatnit.

Podaří se úrokovému stropu omezit lichvu?

Lichvu se zatím nepodařilo eliminovat a nalézt správné řešení není zdaleka jednoduché. Mohl by tím nejlepším řešením být právě úrokový strop? Ten je v současné době zaveden v USA, Kanadě a některých evropských zemích. Právě na základě údajů z těchto zemích je možné posoudit efektivitu takového opatření a zejména možné negativní důsledky.

Hlavním negativním důsledkem je snížení šance úvěr získat. To znamená, že úvěr získá menší počet lidí, než je tomu nyní. Finanční instituce bude totiž daleko méně poskytovat úvěry rizikovým klientům z obavy před možným nesplacením. Navíc je možné, že v důsledku zavedení úrokového stropu, by došlo ke zdražení úvěru pro všechny klienty. Hlavním problém by však bylo stanovení výše úrokového stropu. Nízký limit by vedl k nižším ziskům a naopak vyšší limit by vedl k celkovému navýšení úroků. Úrokový strop by navíc mohl být obcházen zavedením dalších poplatků.

Nejjednodušší je se lichvářům vyhnout

Stále tak platí, že nejlepší je se lichvářům vyhnout velkým obloukem. V případě zvažování půjčky je důležité si dobře vybrat. Půjčky s vyššími úroky i celkovým náklady jsou vždy rizikové. Jednoznačně je doporučeno obrátit se na bankovní instituce a značkové úvěrové společnosti. Obracet se na neznámé společnosti je krajně rizikové a nerozumné.

Dobrým pomocníkem může být projekt Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP Navigátor bezpečného úvěru, který radí, jak si správně vybrat půjčku. Zároveň tak přispívá i ke zlepšení finanční gramotnosti.

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×