Aktuality

Vánoce na splátky? O vánoční půjčce uvažuje až 25 % Čechů

O tom, že Vánoce patří k finančně nejnáročnějším obdobím v roce, nelze pochybovat. Za vánoční dárky, jídlo a pití a nezbytné dekorace utratí Češi tisíce korun. A jelikož ne každý si na takové Vánoce vydělá, vezme si “malou” půjčku. V letošním roce se průměrná výše vánoční půjčky odhaduje na 10 000 korun.

Svátky klidu a míru. Ačkoliv toto a podobná hesla vídáme v obchodech kolem nás dlouhé týdny před Vánoci, není to tak úplně pravda. Vánoce dělají s lidmi divy a období kolem nich se tak mění v nákupní šílenství. Každý si chce dopřát krásného a bohatého Ježíška. Bohužel ne každý si může dovolit nakupovat drahé dárky pro celou rodinu. Někteří se uskrovní, jiní si nebojí vzít půjčku.

Vánoční půjčku si letos plánuje vzít čtvrtina Čechů

Z výsledku mezinárodního průzkumu společnosti Profi Credit, jež zorganizovala a uskutečnila agentura Ipsos, vyplynulo, že půjčku si na vánoční dárky plánuje vzít více než čtvrtina Čechů. Průzkumu se účastnilo 1 200 respondentů. Lidé uvažují o půjčce v průměrné výši 10 000 Kč s tím, že je využijí na nákupy před i po Vánocích, kdy přichází období velkých slev. Nejčastěji sahají po elektronice, nábytku a domácích spotřebičích.

„Už vloni jsme zaznamenali, že si lidé půjčovali vyšší sumy, protože využívají vánočních a povánočních slev k větším investicím do svých domácností,“ uvedla Dana Hakavcová ze společnosti Profi Credit. Vánoce jsou jednoduše dobrým důvodem, proč si do domácnosti pořídit něco hezkého a zároveň užitečného.

Půjčka ano, ale s rozumem

Dárky jsou milou pozorností, neměly by však být důvodem k zadlužení. „Půjčky by měly sloužit k nákupu věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok,“ zdůrazňuje Dana Hakavcová. Nejen ona, ale i další odborníci varují před unáhleným zadlužením kvůli vánočním dárkům. Prvotní radost přejde, ale splátky zůstanou.

Nejvíce riskantní jsou tzv. mikropůjčky. Na první pohled nevypadají nebezpečně, ale pokud se dostanete do problémů se splácením, může vás taková půjčka na dárek vyjít pekelně draho. Tyto půjčky lze získat velice snadno a bez přísných podmínek. Problémem však bývají vysoké úroková sazby, drahé poplatky či skryté poplatky.

Rady a tipy, jak si vzít vánoční půjčku a nezadlužit se:

  • Neberte si vyšší půjčku, než dokážete bez problémů splácet.
  • Výše půjčky by neměla přesahovat hodnotu koupené věci a neměli byste ji splácet déle, než je její funkčnost (dovolená vs. pračka)
  • Půjčku si vezměte u ověřených společností.
  • Zjistěte si veškeré informace o půjčce, a především to, kolik vás bude půjčka stát (RPSN).

Určitá dávka obezřetnosti je důležitá při nákupu konkrétního zboží. Obchodníci nejsou charita a nic na tom nemění ani nakažlivá vánoční atmosféra. Pokud se jedná o nákup zboží na splátky, vždy se zajímejte o podmínky úvěru stejně jako u standardní půjčky. U konkrétního zboží nebuďte ukvapení a podívejte se, za jakou cenu lze zboží koupit u konkurence. Divili byste se, jaké velké cenové rozdíly mohou u jednoho výrobku být.

TIP: Půjčka nebo kreditka? Řešením může být i kreditní karta. Zde si však dávejte velký pozor, protože úrokové sazby u kreditních karet bývají vysoké. Kreditní karta se vyplatí pouze tehdy, pokud víte, že použité peníze splatíte nejlépe v bezúročném období.

Na dárky nejčastěji “padne” 5 000 Kč

A teď se podíváme na konkrétní čísla konkrétně z loňských Vánoc. Podle výsledných statistiky a průzkum pouze 7 % Čechů utratilo za dárky více než 10 000 Kč. Nejvíce Čechů utratilo za dárky průměrně 3 000 až 5 000 Kč (31 %). Dárky se rozdávaly především v rámci rodiny a mezi dobrými přáteli. Za dárky pro přátele však utrácíme výrazně méně nejvýše do 1 000 Kč.

Češi mají rádi tradice, i když to tak ne vždy vypadá. Vánoce jsou v tomto směru velkou výjimkou. Samozřejmostí je vánoční stromeček, který nesmí chybět ve 47 % českých domácností. Ženy s oblibou nakupují tradiční vánoční hvězdu a jmelí a stále více rodin má rádo adventní věnec. Někteří si jej dokonce vyrábí sami.

Další finance spolkne jídlo. A ne málo. Za slavnostní štědrovečerní večeři Češi utratí nejčastěji 500 až 1 500 Kč. Stále se nosí domácí pečení cukroví a za potřebné ingredience utratíme opět 500 až 1 500 Kč. Pokud připočteme náklady za nealkoholické a alkoholické nápoje, dostaneme se na částku převyšující dalších 5 000 Kč.

Štítky: mikropůjčky | půjčky na vánoční dárky | půjčky online | vánoční dárky | vánoční půjčka

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit

Letošní svátky provází vedle pokračující pandemie strach z rostoucích cen. Zdražuje vše, od energie, přes potraviny až po náklady na pohonné hmoty a veřejnou dopravu. Spousta Čechů proto upřednostní skromnější Vánoce. Stále se však najdou i tací, již si na dárky vezmou půjčku.

Zobrazit

Když se nedostává peněz, nabízí se tři možnosti, jak je získat - kontokorent, kreditní karta a půjčka. Každá z nich se hodí na jiné situace. Důležité je znát jejich výhody a nevýhody a naučit se je využít ve svůj prospěch.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Půjčte si 10 až 250 tis. Kč na cokoliv a splácejte svobodně víc nebo míň, jak sami zrovna chcete. Stačí když pošlete alespoň minimální splátku. Splacené peníze můžete navíc opakovaně využívat. Bez oznamování.

bubble side banner

Vše vyřídíte kompletně ONLINE do 15 minut na webu a peníze máte na účtu nejpozději 2. den po podpisu. Vyřízení, vedení i doplacení flexibilní půjčky je zcela zdarma. Stačí vyplnit nezávaznou žádost a ihned se dozvíte výsledek.

Mám zájem