Aktuality

Vánoce na splátky? O vánoční půjčce uvažuje až 25 % Čechů

O tom, že Vánoce patří k finančně nejnáročnějším obdobím v roce, nelze pochybovat. Za vánoční dárky, jídlo a pití a nezbytné dekorace utratí Češi tisíce korun. A jelikož ne každý si na takové Vánoce vydělá, vezme si “malou” půjčku. V letošním roce se průměrná výše vánoční půjčky odhaduje na 10 000 korun.

Svátky klidu a míru. Ačkoliv toto a podobná hesla vídáme v obchodech kolem nás dlouhé týdny před Vánoci, není to tak úplně pravda. Vánoce dělají s lidmi divy a období kolem nich se tak mění v nákupní šílenství. Každý si chce dopřát krásného a bohatého Ježíška. Bohužel ne každý si může dovolit nakupovat drahé dárky pro celou rodinu. Někteří se uskrovní, jiní si nebojí vzít půjčku.

Vánoční půjčku si letos plánuje vzít čtvrtina Čechů

Z výsledku mezinárodního průzkumu společnosti Profi Credit, jež zorganizovala a uskutečnila agentura Ipsos, vyplynulo, že půjčku si na vánoční dárky plánuje vzít více než čtvrtina Čechů. Průzkumu se účastnilo 1 200 respondentů. Lidé uvažují o půjčce v průměrné výši 10 000 Kč s tím, že je využijí na nákupy před i po Vánocích, kdy přichází období velkých slev. Nejčastěji sahají po elektronice, nábytku a domácích spotřebičích.

„Už vloni jsme zaznamenali, že si lidé půjčovali vyšší sumy, protože využívají vánočních a povánočních slev k větším investicím do svých domácností,“ uvedla Dana Hakavcová ze společnosti Profi Credit. Vánoce jsou jednoduše dobrým důvodem, proč si do domácnosti pořídit něco hezkého a zároveň užitečného.

Půjčka ano, ale s rozumem

Dárky jsou milou pozorností, neměly by však být důvodem k zadlužení. „Půjčky by měly sloužit k nákupu věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok,“ zdůrazňuje Dana Hakavcová. Nejen ona, ale i další odborníci varují před unáhleným zadlužením kvůli vánočním dárkům. Prvotní radost přejde, ale splátky zůstanou.

Nejvíce riskantní jsou tzv. mikropůjčky. Na první pohled nevypadají nebezpečně, ale pokud se dostanete do problémů se splácením, může vás taková půjčka na dárek vyjít pekelně draho. Tyto půjčky lze získat velice snadno a bez přísných podmínek. Problémem však bývají vysoké úroková sazby, drahé poplatky či skryté poplatky.

Rady a tipy, jak si vzít vánoční půjčku a nezadlužit se:

  • Neberte si vyšší půjčku, než dokážete bez problémů splácet.
  • Výše půjčky by neměla přesahovat hodnotu koupené věci a neměli byste ji splácet déle, než je její funkčnost (dovolená vs. pračka)
  • Půjčku si vezměte u ověřených společností.
  • Zjistěte si veškeré informace o půjčce, a především to, kolik vás bude půjčka stát (RPSN).

Určitá dávka obezřetnosti je důležitá při nákupu konkrétního zboží. Obchodníci nejsou charita a nic na tom nemění ani nakažlivá vánoční atmosféra. Pokud se jedná o nákup zboží na splátky, vždy se zajímejte o podmínky úvěru stejně jako u standardní půjčky. U konkrétního zboží nebuďte ukvapení a podívejte se, za jakou cenu lze zboží koupit u konkurence. Divili byste se, jaké velké cenové rozdíly mohou u jednoho výrobku být.

TIP: Půjčka nebo kreditka? Řešením může být i kreditní karta. Zde si však dávejte velký pozor, protože úrokové sazby u kreditních karet bývají vysoké. Kreditní karta se vyplatí pouze tehdy, pokud víte, že použité peníze splatíte nejlépe v bezúročném období.

Na dárky nejčastěji “padne” 5 000 Kč

A teď se podíváme na konkrétní čísla konkrétně z loňských Vánoc. Podle výsledných statistiky a průzkum pouze 7 % Čechů utratilo za dárky více než 10 000 Kč. Nejvíce Čechů utratilo za dárky průměrně 3 000 až 5 000 Kč (31 %). Dárky se rozdávaly především v rámci rodiny a mezi dobrými přáteli. Za dárky pro přátele však utrácíme výrazně méně nejvýše do 1 000 Kč.

Češi mají rádi tradice, i když to tak ne vždy vypadá. Vánoce jsou v tomto směru velkou výjimkou. Samozřejmostí je vánoční stromeček, který nesmí chybět ve 47 % českých domácností. Ženy s oblibou nakupují tradiční vánoční hvězdu a jmelí a stále více rodin má rádo adventní věnec. Někteří si jej dokonce vyrábí sami.

Další finance spolkne jídlo. A ne málo. Za slavnostní štědrovečerní večeři Češi utratí nejčastěji 500 až 1 500 Kč. Stále se nosí domácí pečení cukroví a za potřebné ingredience utratíme opět 500 až 1 500 Kč. Pokud připočteme náklady za nealkoholické a alkoholické nápoje, dostaneme se na částku převyšující dalších 5 000 Kč.

Štítky: mikropůjčky | půjčky na vánoční dárky | půjčky online | vánoční dárky | vánoční půjčka

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality