Aktuality

Vysoká inflace zlevňuje půjčky: Má smysl se v této době zadlužit?

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Za rok 2021 činila inflace 3,8 %, přičemž Česká národní banka (ČNB) se snaží, aby se toto číslo pohybovalo okolo 2 %. Této ideální hodnoty se však letos nepodaří dosáhnout. Inflace jde nahoru příliš rychle a už za prosinec 2021 činila 6,6 %.

V měsíci leden meziroční inflace činila dokonce 9,9 %. To znamená, že ceny zboží a služeb, které průměrná česká domácnost spotřebovává, vzrostly o tuto hodnotu oproti lednu v roce 2021. Pro celý rok 2022 se odhaduje inflaci ve výši 8,5 %.

Ve světě úvěrů vysoká inflace nahrává dlužníkům

Zatímco u zboží a služeb je vysoká inflace nežádoucí, protože je příčinou rostoucích cen, ve světě půjček je tomu naopak. Míra inflace vyšší než nominální úroková míra totiž způsobuje pokles hodnoty vkladů a půjček. Zatímco dlužníci získávají, věřitelé ztrácí. Jak je to možné?

Na úvěry se je třeba podívat z pohledu věřitelů jakožto poskytovatelů půjček. Jsou to právě oni, kdo volné finanční prostředky ukládají u dlužníků. Po jejich zpětném vyplacení musí od zisků, připsaných úroků, odečíst míru inflace a ta je nyní vysoká. Reálná hodnota splátky tak klesá a vliv inflace je silnější než růst splátky půjčky.

Není až tak důležité, jak vysoká bude splátka na konci doby splatnosti, ale to, že vám inflace pomůže, protože splátku sníží. Na počátku se úvěr splácí obtížněji, ale s postupem času to bude lepší.

Orientační příklad: Částka ve výši 1 000 korun není to samé jako 1 000 korun před deseti lety. Ve skutečnosti má současná tisícovka výrazně nižší hodnotu. To však platí i pro splátku, která zůstane stejná, avšak její hodnota bude nižší. To, co si dnes koupíte za úvěr, bude za několik let více než dobrou koupí, protože daná věci bude s největší pravděpodobností výrazně dražší.

Pro zajímavost: 100 000 Kč v roce 1993 je ekvivalentem pro 242 000 Kč v roce 2019. Za stejné peníze si tedy koupíme významně méně zboží a služeb než před 25 lety.

Je půjčka v době inflace výhodnější či nikoliv?

Pokud vysoká inflace znamená levnější úvěr, znamená to pobídku vzít si půjčku právě teď? Určitě není vhodné zadlužovat se z důvodu, že by to mohlo být výhodnější.  Pro ty, co ale o půjčce vážně uvažuji, nastala doba, kdy se finančně opravdu vyplatí. V příštích letech ji totiž budou splácet s již znehodnocenými korunami. Vysoká inflace znamená snížení reálné budoucí hodnoty těchto dluhů.

Pokud zvažujete investici do nemovitosti či jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka nebo hypotéka může být výhodná. Pozor však na půjčky bez zajištění či s nízkou mírou vlastních zdrojů, kdy pravděpodobně narazíte na překážky v podobě limitů DSTI a DTI.

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality