Aktuality

Vysoká inflace zlevňuje půjčky: Má smysl se v této době zadlužit?

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Za rok 2021 činila inflace 3,8 %, přičemž Česká národní banka (ČNB) se snaží, aby se toto číslo pohybovalo okolo 2 %. Této ideální hodnoty se však letos nepodaří dosáhnout. Inflace jde nahoru příliš rychle a už za prosinec 2021 činila 6,6 %.

V měsíci leden meziroční inflace činila dokonce 9,9 %. To znamená, že ceny zboží a služeb, které průměrná česká domácnost spotřebovává, vzrostly o tuto hodnotu oproti lednu v roce 2021. Pro celý rok 2022 se odhaduje inflaci ve výši 8,5 %.

Ve světě úvěrů vysoká inflace nahrává dlužníkům

Zatímco u zboží a služeb je vysoká inflace nežádoucí, protože je příčinou rostoucích cen, ve světě půjček je tomu naopak. Míra inflace vyšší než nominální úroková míra totiž způsobuje pokles hodnoty vkladů a půjček. Zatímco dlužníci získávají, věřitelé ztrácí. Jak je to možné?

Na úvěry se je třeba podívat z pohledu věřitelů jakožto poskytovatelů půjček. Jsou to právě oni, kdo volné finanční prostředky ukládají u dlužníků. Po jejich zpětném vyplacení musí od zisků, připsaných úroků, odečíst míru inflace a ta je nyní vysoká. Reálná hodnota splátky tak klesá a vliv inflace je silnější než růst splátky půjčky.

Není až tak důležité, jak vysoká bude splátka na konci doby splatnosti, ale to, že vám inflace pomůže, protože splátku sníží. Na počátku se úvěr splácí obtížněji, ale s postupem času to bude lepší.

Orientační příklad: Částka ve výši 1 000 korun není to samé jako 1 000 korun před deseti lety. Ve skutečnosti má současná tisícovka výrazně nižší hodnotu. To však platí i pro splátku, která zůstane stejná, avšak její hodnota bude nižší. To, co si dnes koupíte za úvěr, bude za několik let více než dobrou koupí, protože daná věci bude s největší pravděpodobností výrazně dražší.

Pro zajímavost: 100 000 Kč v roce 1993 je ekvivalentem pro 242 000 Kč v roce 2019. Za stejné peníze si tedy koupíme významně méně zboží a služeb než před 25 lety.

Je půjčka v době inflace výhodnější či nikoliv?

Pokud vysoká inflace znamená levnější úvěr, znamená to pobídku vzít si půjčku právě teď? Určitě není vhodné zadlužovat se z důvodu, že by to mohlo být výhodnější.  Pro ty, co ale o půjčce vážně uvažuji, nastala doba, kdy se finančně opravdu vyplatí. V příštích letech ji totiž budou splácet s již znehodnocenými korunami. Vysoká inflace znamená snížení reálné budoucí hodnoty těchto dluhů.

Pokud zvažujete investici do nemovitosti či jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka nebo hypotéka může být výhodná. Pozor však na půjčky bez zajištění či s nízkou mírou vlastních zdrojů, kdy pravděpodobně narazíte na překážky v podobě limitů DSTI a DTI.

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem