Aktuality

Začínáte podnikat a chystáte se žádat o úvěr? Připravte se s námi!

Nadějný podnikatelský plán k úspěchu nestačí. Na počátku totiž nestojí pouze myšlenka, ale také schopnost nápad zrealizovat. A k realizaci jsou potřebné peníze. Právě v tento moment se spousta podnikatelských plánů zhroutí jako domeček z karet, pokud podnikatel neuspěje se svou žádostí o úvěr.

Peníze, peníze a zase peníze. Ať už chcete či nikoliv, podnikání je téměř vždy o penězích. Nemáte-li peníze, podnikání lze rozjet ale pomalu a s velkými obtížemi, pokud vůbec. Největší potíže se získáním potřebného investičního obnosu mívají střední a malí podnikatelé. Je známo, že banky drobnější podnikatele nepodporují s nijak velkým nadšením a ještě s menším nadšením půjčují peníze začínajícím podnikatelům.

Jejich postoj není sice žádoucí, nicméně je pochopitelný. Je snazší investovat do velkého podniku s jistým úspěchem než do desítek menších nových podniků, u kterých je šance na úspěch relativně nízká a zisky mizivé. Nemluvě o tom, že zkušenosti bank s menšími podniky nebývají z velké částí pozitivní.

Začínajícím podnikatelům fandí Evropská unie

Postoj bank se v posledních letech změnil a začínající podnikatelé začínají vnímat jako zajímavou možnost investování. Velkým pomocníkem jim přitom je Evropský investiční fond, díky kterému se bankám snížilo riziko neúspěchu. Průkopníkem je v tomto směru Komerční banka.

“Česká republika v loňském roce zaznamenala nejvyšší nárůst nových firem za posledních sedm let. Většina z nich bude v začátcích hledat možnosti financování. Velice mě proto těší, že se nám s podporou Evropského investičního fondu podařilo nabídnout těm, kteří jsou ve svém podnikání na startovní čáře, produkt, díky němuž budou moci snadněji realizovat své záměry,” říká Albert Le Dirac’h, generální ředitel Komerční banky.

Komerční banka začínajícím podnikatelům nabídla speciální půjčku, k níž nepotřebují podnikatelskou historii, ale pouze živnostenské oprávnění a především podnikatelský záměr, který ji jako investora osloví. Za podnikatele se postaví právě Evropský investiční fond, který bance v případě neúspěchu uhradí 80 procent pohledávek.

K podobnému kroku se chystají také UniCredit Bank a GE Money Bank, které budou stejně jako Komerční banka spolupracovat s výše zmíněným Evropským investičním fondem. Jejich nové půjčky pro začínající podnikatele lze očekávat v polovině letošního roku.

Další možnosti financování

Kromě půjček mají podnikatelé i jiné způsoby, jak sehnat peníze do začátku podnikání. Jsou to spíše alternativní způsoby, které jsou vhodné teprve v případech, kdy padnou veškeré naděje získat výhodnou půjčku. A vzhledem k nižším částkám jsou vhodné spíše pro drobné živnostníky.

Jedním ze způsobů je například kontokorent pro podnikatele. Nabízí je více bank, ale za úvahu stojí například Fio banka nabízející kontokorent až do výše 1,5 milionů korun. A to je již zajímavá částka, se kterou lze počátky podnikání profinancovat. Fio banka je však neposkytne každému a k úspěšné žádosti je nutné mít smysluplný podnikatelský záměr.

Kontokorent pro podnikatele bez nutnosti dokládat příjem ve výši až 150 tisíc korun nabízí UniCredit Bank. Česká spořitelna poskytuje speciální bankovní konto pro podnikatele. Zajímavější je ale úvěr poskytovaný v rámci projektu Inostart. “Podnikatel může využít našeho programu Inostart, díky kterému nabízíme jako jediná banka v České republice úvěry určené pro klienty s inovačním záměrem. Pro start-upy nabízíme zdarma půl roku konzultací podnikatelských plánů s firemním bankéřem z dané oblasti,” vysvětluje projekt Veronika Exnerová, mluvčí České spořitelny.
 
TIP: Máte skvělý nápad na podnikání, ale nevíte, kde vzít peníze? Inspirujte se na Půjčky.cz a sjednejte si výhodnou půjčku pro podnikatele!

Štítky: bankovní půjčky pro podnikatele | Evropský investiční fond | kontokorent pro podnikatele | podnikatelská půjčka | půjčky pro podnikatele | půjčky pro začínající podnikatele

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality