Aktuality

Začínáte podnikat a chystáte se žádat o úvěr? Připravte se s námi!

Nadějný podnikatelský plán k úspěchu nestačí. Na počátku totiž nestojí pouze myšlenka, ale také schopnost nápad zrealizovat. A k realizaci jsou potřebné peníze. Právě v tento moment se spousta podnikatelských plánů zhroutí jako domeček z karet, pokud podnikatel neuspěje se svou žádostí o úvěr.

Peníze, peníze a zase peníze. Ať už chcete či nikoliv, podnikání je téměř vždy o penězích. Nemáte-li peníze, podnikání lze rozjet ale pomalu a s velkými obtížemi, pokud vůbec. Největší potíže se získáním potřebného investičního obnosu mívají střední a malí podnikatelé. Je známo, že banky drobnější podnikatele nepodporují s nijak velkým nadšením a ještě s menším nadšením půjčují peníze začínajícím podnikatelům.

Jejich postoj není sice žádoucí, nicméně je pochopitelný. Je snazší investovat do velkého podniku s jistým úspěchem než do desítek menších nových podniků, u kterých je šance na úspěch relativně nízká a zisky mizivé. Nemluvě o tom, že zkušenosti bank s menšími podniky nebývají z velké částí pozitivní.

Začínajícím podnikatelům fandí Evropská unie

Postoj bank se v posledních letech změnil a začínající podnikatelé začínají vnímat jako zajímavou možnost investování. Velkým pomocníkem jim přitom je Evropský investiční fond, díky kterému se bankám snížilo riziko neúspěchu. Průkopníkem je v tomto směru Komerční banka.

“Česká republika v loňském roce zaznamenala nejvyšší nárůst nových firem za posledních sedm let. Většina z nich bude v začátcích hledat možnosti financování. Velice mě proto těší, že se nám s podporou Evropského investičního fondu podařilo nabídnout těm, kteří jsou ve svém podnikání na startovní čáře, produkt, díky němuž budou moci snadněji realizovat své záměry,” říká Albert Le Dirac’h, generální ředitel Komerční banky.

Komerční banka začínajícím podnikatelům nabídla speciální půjčku, k níž nepotřebují podnikatelskou historii, ale pouze živnostenské oprávnění a především podnikatelský záměr, který ji jako investora osloví. Za podnikatele se postaví právě Evropský investiční fond, který bance v případě neúspěchu uhradí 80 procent pohledávek.

K podobnému kroku se chystají také UniCredit Bank a GE Money Bank, které budou stejně jako Komerční banka spolupracovat s výše zmíněným Evropským investičním fondem. Jejich nové půjčky pro začínající podnikatele lze očekávat v polovině letošního roku.

Další možnosti financování

Kromě půjček mají podnikatelé i jiné způsoby, jak sehnat peníze do začátku podnikání. Jsou to spíše alternativní způsoby, které jsou vhodné teprve v případech, kdy padnou veškeré naděje získat výhodnou půjčku. A vzhledem k nižším částkám jsou vhodné spíše pro drobné živnostníky.

Jedním ze způsobů je například kontokorent pro podnikatele. Nabízí je více bank, ale za úvahu stojí například Fio banka nabízející kontokorent až do výše 1,5 milionů korun. A to je již zajímavá částka, se kterou lze počátky podnikání profinancovat. Fio banka je však neposkytne každému a k úspěšné žádosti je nutné mít smysluplný podnikatelský záměr.

Kontokorent pro podnikatele bez nutnosti dokládat příjem ve výši až 150 tisíc korun nabízí UniCredit Bank. Česká spořitelna poskytuje speciální bankovní konto pro podnikatele. Zajímavější je ale úvěr poskytovaný v rámci projektu Inostart. “Podnikatel může využít našeho programu Inostart, díky kterému nabízíme jako jediná banka v České republice úvěry určené pro klienty s inovačním záměrem. Pro start-upy nabízíme zdarma půl roku konzultací podnikatelských plánů s firemním bankéřem z dané oblasti,” vysvětluje projekt Veronika Exnerová, mluvčí České spořitelny.
 
TIP: Máte skvělý nápad na podnikání, ale nevíte, kde vzít peníze? Inspirujte se na Půjčky.cz a sjednejte si výhodnou půjčku pro podnikatele!

Štítky: bankovní půjčky pro podnikatele | Evropský investiční fond | kontokorent pro podnikatele | podnikatelská půjčka | půjčky pro podnikatele | půjčky pro začínající podnikatele

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×