Aktuality

Začínáte podnikat a sháníte peníze? Vyzkoušejte crowdfunding

Rozhodneme-li se pro vlastní podnikání, zpravidla je nutné sehnat potřebný finanční obnos pro jeho rozjezd. Většina začínajících podnikatelů se snaží získat půjčku, což může být zásadní problém. Banky a další úvěroví poskytovatelé totiž podnikatelům bez podnikatelské minulosti půjčují velice neradi.

Naštěstí existují i jiné způsoby financování podnikání a jedním z nich je právě crowdfunding neboli získání finančních prostředků pro určitý účet od velkého počtu osob (crowdu), nejčastěji od široké veřejnosti. Crowdfunding patří mezi aktuálně nejnovější a nejvýkonnější metody, které využívají podnikatelé k získání potřebného kapitálu za relativně krátký časový úsek. Umožňují to sociální sítě, které jsou pro crowdfundingové kampaně stěžejní.

Kde se crowdfunding vzal? První crowdfundingové projekty se objevily kolem roku 2003. Od této doby se vyvíjí a vznikají jeho nové podoby. Stále více podnikajících osob, ale i nepodnikatelů crowdfunding využívá jako alternativní zdroj financování. Odhaduje se, že od této doby bylo tímto způsobem investováno více než pět miliard korun.

Jak crowdfunding funguje?

Proč shánět jednoho velkého sponzora, když můžete mít tisíce menších? Tím je velice jednoduše řečena podstata celého crowdfundingu. Cílem každé crowdfundingové akce je získání potřebných finančních prostředků na investování konkrétního účelu, projektu či podnikatelského záměru po menších částkách od co největšího počtu osob v krátkém čase.

Aby byla akce úspěšná, je nutné mít nejen dobrý a zajímavý projekt, ale především vymyslet a vypracovat dobrou crowdfundingovou kampaň. Právě na kampani a na tom, jak zaujme veřejnost, závisí, zda se podaří projekt prosadit a vybrat dostatečné množství peněz či nikoliv. Celá kampaň po celou svou dobu probíhá online na internetu a je úzce propojená s nejrůznějšími sociálními sítěmi. Bez nich by nebylo možné crowdfunding vůbec rozjet.

Účastníkem crowdfundingu může být kdokoliv, i vy

Kontakt mezi osobami potřebující kapitál a jejich potencionálními investory, potřebný organizační systém a správné podmínky zajišťuje internetový crowdfundingový portál. Ten svou činnost financuje prostřednictvím poplatků od zákazníků.  Investorem přitom může být kdokoliv, kdo má volné prostředky a chce je investovat do konkrétních projektů, které jej osobně zajímají.

Kromě získání peněz má crowdfunding další význam. Každý investor má totiž zájem, aby projekt, kterému fandí a proto jej finančně podpořil, uspěl. Proto jej zcela dobrovolně podporuje v rámci svých sociálních sítí i obchodních možností. Vybraný projekt sdílí na svých sociálních sítích, čímž se podílí na hledání dalších investorů.

Zákazníkem neboli osobou s investiční potřebou jsou nejčastěji malí a střední podnikatelé, živnostníci a startupy, kteří mají sice dobrý nápad, ale už ne potřebné peníze na jeho realizaci. Pokud dokáží dobře svůj projekt prezentovat, mají velkou šanci získat potřebné peníze, aniž by si museli brát půjčku. V případě neúspěšného projektu není nutné hned zoufat. Získané informace lze totiž použít k vylepšení projektu a znovu jej uvést na trh, jen v zajímavější podobě.

Dárcovský versus odměnný model

V rámci crowdfundingu rozlišujeme dva základní typy - dárcovský a odměnný. Oba se hodí pro jednorázové projekty. Úplně první byl dárcovský model, který je typický pro sociální, politické či charitativní projekty. Investor, v tomto případě spíše přispěvovatel, za svůj příspěvek nezíská nic hmotného či službu. Odměnou mu je dobrý pocit, že přispěl na dobrou věc.

V případě odměnného modelu investor za svůj příspěvek získá “odměnu” například v podobě produktu, služby, slevy, reklamy či poděkování. Tento model se v České republice stává velice populárním, protože vlastník projektu získá pro svůj nápad peníze, aniž by je musel vracet. Navíc již v době kampaně pro svůj projekt získává nejen peníze, ale i zákazníky a fanoušky.

Crowdfundingové platformy fungující v České republice:

  • Hithit.cz
  • Katalyzátor.cz

TIP: Je pouze na vás, pro kterou možnost financování se rozhodnete. Pokud zvolit klasickou cestu v podobě půjčky, vybírejte na Půjčky.cz. Máme pro vás připravené půjčky od ověřených poskytovatelů a jejich nabídky si můžete jednoduše porovnat online!

Štítky: crowdfunding | crowdfundingová kampaň | hithit | investor | půjčky | půjčky pro začínající podnikatele | sociální sítě

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality