Aktuality

Úvěrové moratorium: Vyplatil se odklad splátek?

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Kdo mohl o odklad splátek požádat?

Úvěrové moratorium, které se řídilo zákonem č. 177/2020 Sb. o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií covid-19, nabylo účinnosti 17. dubna 2020. Možnost odložení splátek v režimu zákonného moratoria se tehdy vztahovala na spotřebitelské a podnikatelské úvěry, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020. U hypoték bylo možno odložit splátky úvěrů sjednaných před 26. březnem. Novějších úvěrů sjednaných po 26. březnu 2020 se toto opatření netýkalo.

Úvěrové moratorium se dále netýkalo:

  • Revolvingu
  • Faktoringu
  • Kontokorentu
  • Operativního leasingu
  • Kreditních karet
  • Úvěrů, s jejichž splácením měli dlužníci problém už před 26. 3. 2020
 

O odklad bylo nutno požádat banku nebo nebankovní společnost, u níž měl klient půjčku, úvěr nebo hypotéku sjednanou. Rozhodně tak neplatilo, že klient přestal závazek ze dne na den splácet. Banky ale v případě žádostí postupovaly individuálně a naprosté většině klientů vyhověly. 

Každá strana má dvě mince

Vládou vyhlášené úvěrové moratorium mnohým domácnostem, jednotlivcům i podnikatelům ulehčilo. Na druhou stranu bylo potřeba počítat s tím, že jistina půjčky (základní peněžní částka, kterou si klient vypůjčil) se během celého období úročila dál. Jinak řečeno, úroky se i během moratoria dál počítaly a klient je tak bude muset doplatit na konci splatnosti úvěru. Celková zaplacená částka bude tedy ve finále vyšší. Na druhou stranu nebudou mít lidé, kteří o odklad požádali, negativní záznam v registrech dlužníků. Není proto třeba se obávat, že by klientovi do budoucna komplikoval další žádosti o úvěry.

S prodloužením moratoria se (zatím) nepočítá

Úvěrové moratorium skončilo 31. října minulého roku. Podle bank a nebankovních společností má po jeho skončení problémy se splácením svých závazků zhruba třetina současných klientů. Tomu ovšem odporuje průzkum České bankovní asociace uvedený v tiskové zprávě níže.  

Pokud vy sami máte problém se splácením, je nesmírně důležité s úvěrovou společností nebo bankou komunikovat. A to co nejdřív. Nestrkejte hlavu do písku, a pokud máte problém, přiznejte ho. Domluvit se můžete na dalším odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Jednou z možností, jak případné nevýhodné úvěry, půjčky nebo hypotéky řešit, je i refinancování nebo konsolidace

Co se týče pokračování úvěrového moratoria, které by vyhlásila opět vláda, v blízké době se s ním podle oficiální tiskové zprávy Ministerstva financí, Ministerstva průmyslu a obchodu a České bankovní asociace nepočítá. Situace bude ale do budoucna sledována, a pokud zástupci bank a Ministerstva financí vyhodnotí, že je potřeba moratorium znovu obnovit, mohlo by k tomu opět dojít.

Tuhle informaci ostatně uvedla sama ministryně financí ve zmíněné zprávě ze dne 15. 1. 2021: „Těší mě, že situace na bankovním trhu odpovídá tomu, na čem jsme se zástupci bankovní asociace na podzim domluvili. Opakovaně jsem zdůraznila, že jakmile budu vnímat potřebu plošného řešení odkladů splátek úvěrů jako na jaře, jsem připravena moratorium obnovit.  

Rozhodně to tedy není o žádném hledání páky na banky, ale o nalezení společensky prospěšného řešení. To i nadále spatřuji v individuálním jednání banky a klienta a přípravě vhodného řešení šitého na míru“.  

Ministerstvo financí přitom počítá s dalšími pravidelnými setkáními a vyhodnocováním vývoje bankovního trhu. „Budu situaci dál pozorně sledovat a komunikovat s bankami, ale i s neziskovkami a nebankovým sektorem. Jednoznačným společným úkolem je ochránit naše občany před dluhovou pastí,“ dodala Schillerová.

Štítky: hypoteční úvěry | koronavirus | půjčky | spotřebitelské úvěry

Osobám v exekuci svítá na lepší časy. Na několik měsíců získají šanci vymanit se z dluhové pasti. V rámci akce nazvané “Milostivé léto” mohou své dluhy splatit za více než výhodných podmínek. Akce startuje za několik dní při příležitosti státního svátku 28. října 2021.

Zobrazit

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit
Všechny aktuality