Aktuality

Úvěrové moratorium: Vyplatil se odklad splátek?

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Kdo mohl o odklad splátek požádat?

Úvěrové moratorium, které se řídilo zákonem č. 177/2020 Sb. o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií covid-19, nabylo účinnosti 17. dubna 2020. Možnost odložení splátek v režimu zákonného moratoria se tehdy vztahovala na spotřebitelské a podnikatelské úvěry, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020. U hypoték bylo možno odložit splátky úvěrů sjednaných před 26. březnem. Novějších úvěrů sjednaných po 26. březnu 2020 se toto opatření netýkalo.

Úvěrové moratorium se dále netýkalo:

  • Revolvingu
  • Faktoringu
  • Kontokorentu
  • Operativního leasingu
  • Kreditních karet
  • Úvěrů, s jejichž splácením měli dlužníci problém už před 26. 3. 2020
 

O odklad bylo nutno požádat banku nebo nebankovní společnost, u níž měl klient půjčku, úvěr nebo hypotéku sjednanou. Rozhodně tak neplatilo, že klient přestal závazek ze dne na den splácet. Banky ale v případě žádostí postupovaly individuálně a naprosté většině klientů vyhověly. 

Každá strana má dvě mince

Vládou vyhlášené úvěrové moratorium mnohým domácnostem, jednotlivcům i podnikatelům ulehčilo. Na druhou stranu bylo potřeba počítat s tím, že jistina půjčky (základní peněžní částka, kterou si klient vypůjčil) se během celého období úročila dál. Jinak řečeno, úroky se i během moratoria dál počítaly a klient je tak bude muset doplatit na konci splatnosti úvěru. Celková zaplacená částka bude tedy ve finále vyšší. Na druhou stranu nebudou mít lidé, kteří o odklad požádali, negativní záznam v registrech dlužníků. Není proto třeba se obávat, že by klientovi do budoucna komplikoval další žádosti o úvěry.

S prodloužením moratoria se (zatím) nepočítá

Úvěrové moratorium skončilo 31. října minulého roku. Podle bank a nebankovních společností má po jeho skončení problémy se splácením svých závazků zhruba třetina současných klientů. Tomu ovšem odporuje průzkum České bankovní asociace uvedený v tiskové zprávě níže.  

Pokud vy sami máte problém se splácením, je nesmírně důležité s úvěrovou společností nebo bankou komunikovat. A to co nejdřív. Nestrkejte hlavu do písku, a pokud máte problém, přiznejte ho. Domluvit se můžete na dalším odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Jednou z možností, jak případné nevýhodné úvěry, půjčky nebo hypotéky řešit, je i refinancování nebo konsolidace

Co se týče pokračování úvěrového moratoria, které by vyhlásila opět vláda, v blízké době se s ním podle oficiální tiskové zprávy Ministerstva financí, Ministerstva průmyslu a obchodu a České bankovní asociace nepočítá. Situace bude ale do budoucna sledována, a pokud zástupci bank a Ministerstva financí vyhodnotí, že je potřeba moratorium znovu obnovit, mohlo by k tomu opět dojít.

Tuhle informaci ostatně uvedla sama ministryně financí ve zmíněné zprávě ze dne 15. 1. 2021: „Těší mě, že situace na bankovním trhu odpovídá tomu, na čem jsme se zástupci bankovní asociace na podzim domluvili. Opakovaně jsem zdůraznila, že jakmile budu vnímat potřebu plošného řešení odkladů splátek úvěrů jako na jaře, jsem připravena moratorium obnovit.  

Rozhodně to tedy není o žádném hledání páky na banky, ale o nalezení společensky prospěšného řešení. To i nadále spatřuji v individuálním jednání banky a klienta a přípravě vhodného řešení šitého na míru“.  

Ministerstvo financí přitom počítá s dalšími pravidelnými setkáními a vyhodnocováním vývoje bankovního trhu. „Budu situaci dál pozorně sledovat a komunikovat s bankami, ale i s neziskovkami a nebankovým sektorem. Jednoznačným společným úkolem je ochránit naše občany před dluhovou pastí,“ dodala Schillerová.

Štítky: hypoteční úvěry | koronavirus | půjčky | spotřebitelské úvěry

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality