Aktuality

Úvěrové moratorium: Vyplatil se odklad splátek?

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Kdo mohl o odklad splátek požádat?

Úvěrové moratorium, které se řídilo zákonem č. 177/2020 Sb. o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií covid-19, nabylo účinnosti 17. dubna 2020. Možnost odložení splátek v režimu zákonného moratoria se tehdy vztahovala na spotřebitelské a podnikatelské úvěry, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020. U hypoték bylo možno odložit splátky úvěrů sjednaných před 26. březnem. Novějších úvěrů sjednaných po 26. březnu 2020 se toto opatření netýkalo.

Úvěrové moratorium se dále netýkalo:

  • Revolvingu
  • Faktoringu
  • Kontokorentu
  • Operativního leasingu
  • Kreditních karet
  • Úvěrů, s jejichž splácením měli dlužníci problém už před 26. 3. 2020
 

O odklad bylo nutno požádat banku nebo nebankovní společnost, u níž měl klient půjčku, úvěr nebo hypotéku sjednanou. Rozhodně tak neplatilo, že klient přestal závazek ze dne na den splácet. Banky ale v případě žádostí postupovaly individuálně a naprosté většině klientů vyhověly. 

Každá strana má dvě mince

Vládou vyhlášené úvěrové moratorium mnohým domácnostem, jednotlivcům i podnikatelům ulehčilo. Na druhou stranu bylo potřeba počítat s tím, že jistina půjčky (základní peněžní částka, kterou si klient vypůjčil) se během celého období úročila dál. Jinak řečeno, úroky se i během moratoria dál počítaly a klient je tak bude muset doplatit na konci splatnosti úvěru. Celková zaplacená částka bude tedy ve finále vyšší. Na druhou stranu nebudou mít lidé, kteří o odklad požádali, negativní záznam v registrech dlužníků. Není proto třeba se obávat, že by klientovi do budoucna komplikoval další žádosti o úvěry.

S prodloužením moratoria se (zatím) nepočítá

Úvěrové moratorium skončilo 31. října minulého roku. Podle bank a nebankovních společností má po jeho skončení problémy se splácením svých závazků zhruba třetina současných klientů. Tomu ovšem odporuje průzkum České bankovní asociace uvedený v tiskové zprávě níže.  

Pokud vy sami máte problém se splácením, je nesmírně důležité s úvěrovou společností nebo bankou komunikovat. A to co nejdřív. Nestrkejte hlavu do písku, a pokud máte problém, přiznejte ho. Domluvit se můžete na dalším odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Jednou z možností, jak případné nevýhodné úvěry, půjčky nebo hypotéky řešit, je i refinancování nebo konsolidace

Co se týče pokračování úvěrového moratoria, které by vyhlásila opět vláda, v blízké době se s ním podle oficiální tiskové zprávy Ministerstva financí, Ministerstva průmyslu a obchodu a České bankovní asociace nepočítá. Situace bude ale do budoucna sledována, a pokud zástupci bank a Ministerstva financí vyhodnotí, že je potřeba moratorium znovu obnovit, mohlo by k tomu opět dojít.

Tuhle informaci ostatně uvedla sama ministryně financí ve zmíněné zprávě ze dne 15. 1. 2021: „Těší mě, že situace na bankovním trhu odpovídá tomu, na čem jsme se zástupci bankovní asociace na podzim domluvili. Opakovaně jsem zdůraznila, že jakmile budu vnímat potřebu plošného řešení odkladů splátek úvěrů jako na jaře, jsem připravena moratorium obnovit.  

Rozhodně to tedy není o žádném hledání páky na banky, ale o nalezení společensky prospěšného řešení. To i nadále spatřuji v individuálním jednání banky a klienta a přípravě vhodného řešení šitého na míru“.  

Ministerstvo financí přitom počítá s dalšími pravidelnými setkáními a vyhodnocováním vývoje bankovního trhu. „Budu situaci dál pozorně sledovat a komunikovat s bankami, ale i s neziskovkami a nebankovým sektorem. Jednoznačným společným úkolem je ochránit naše občany před dluhovou pastí,“ dodala Schillerová.

Štítky: hypoteční úvěry | koronavirus | půjčky | spotřebitelské úvěry

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem