Aktuality

Úvěrové moratorium: Vyplatil se odklad splátek?

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Kdo mohl o odklad splátek požádat?

Úvěrové moratorium, které se řídilo zákonem č. 177/2020 Sb. o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií covid-19, nabylo účinnosti 17. dubna 2020. Možnost odložení splátek v režimu zákonného moratoria se tehdy vztahovala na spotřebitelské a podnikatelské úvěry, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020. U hypoték bylo možno odložit splátky úvěrů sjednaných před 26. březnem. Novějších úvěrů sjednaných po 26. březnu 2020 se toto opatření netýkalo.

Úvěrové moratorium se dále netýkalo:

  • Revolvingu
  • Faktoringu
  • Kontokorentu
  • Operativního leasingu
  • Kreditních karet
  • Úvěrů, s jejichž splácením měli dlužníci problém už před 26. 3. 2020
 

O odklad bylo nutno požádat banku nebo nebankovní společnost, u níž měl klient půjčku, úvěr nebo hypotéku sjednanou. Rozhodně tak neplatilo, že klient přestal závazek ze dne na den splácet. Banky ale v případě žádostí postupovaly individuálně a naprosté většině klientů vyhověly. 

Každá strana má dvě mince

Vládou vyhlášené úvěrové moratorium mnohým domácnostem, jednotlivcům i podnikatelům ulehčilo. Na druhou stranu bylo potřeba počítat s tím, že jistina půjčky (základní peněžní částka, kterou si klient vypůjčil) se během celého období úročila dál. Jinak řečeno, úroky se i během moratoria dál počítaly a klient je tak bude muset doplatit na konci splatnosti úvěru. Celková zaplacená částka bude tedy ve finále vyšší. Na druhou stranu nebudou mít lidé, kteří o odklad požádali, negativní záznam v registrech dlužníků. Není proto třeba se obávat, že by klientovi do budoucna komplikoval další žádosti o úvěry.

S prodloužením moratoria se (zatím) nepočítá

Úvěrové moratorium skončilo 31. října minulého roku. Podle bank a nebankovních společností má po jeho skončení problémy se splácením svých závazků zhruba třetina současných klientů. Tomu ovšem odporuje průzkum České bankovní asociace uvedený v tiskové zprávě níže.  

Pokud vy sami máte problém se splácením, je nesmírně důležité s úvěrovou společností nebo bankou komunikovat. A to co nejdřív. Nestrkejte hlavu do písku, a pokud máte problém, přiznejte ho. Domluvit se můžete na dalším odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Jednou z možností, jak případné nevýhodné úvěry, půjčky nebo hypotéky řešit, je i refinancování nebo konsolidace

Co se týče pokračování úvěrového moratoria, které by vyhlásila opět vláda, v blízké době se s ním podle oficiální tiskové zprávy Ministerstva financí, Ministerstva průmyslu a obchodu a České bankovní asociace nepočítá. Situace bude ale do budoucna sledována, a pokud zástupci bank a Ministerstva financí vyhodnotí, že je potřeba moratorium znovu obnovit, mohlo by k tomu opět dojít.

Tuhle informaci ostatně uvedla sama ministryně financí ve zmíněné zprávě ze dne 15. 1. 2021: „Těší mě, že situace na bankovním trhu odpovídá tomu, na čem jsme se zástupci bankovní asociace na podzim domluvili. Opakovaně jsem zdůraznila, že jakmile budu vnímat potřebu plošného řešení odkladů splátek úvěrů jako na jaře, jsem připravena moratorium obnovit.  

Rozhodně to tedy není o žádném hledání páky na banky, ale o nalezení společensky prospěšného řešení. To i nadále spatřuji v individuálním jednání banky a klienta a přípravě vhodného řešení šitého na míru“.  

Ministerstvo financí přitom počítá s dalšími pravidelnými setkáními a vyhodnocováním vývoje bankovního trhu. „Budu situaci dál pozorně sledovat a komunikovat s bankami, ale i s neziskovkami a nebankovým sektorem. Jednoznačným společným úkolem je ochránit naše občany před dluhovou pastí,“ dodala Schillerová.

Štítky: hypoteční úvěry | koronavirus | půjčky | spotřebitelské úvěry

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Chcete si vzít svou první půjčku, ale máte obavy? Ať už se týkají čehokoliv, pokud dodržíte následujících 5 pravidel, které jsme pro vás sepsali, nemusíte se ničeho bát. Jen vždy myslete na to, že půjčovat si musíte především zodpovědně.

Zobrazit

Sjednání půjčky je dnes otázkou několika mála minut a kliknutí. Vlastně stačí jenom vybrat vhodného poskytovatele, nastavit parametry půjčky, počkat si na schválení žádosti a následně připsání peněz na účet. I přes novelu spotřebitelského zákona, která měla za úkol pročistit trh od nesolidních společností a nepoctivců, je ale mnohdy komplikované zorientovat se v nabídkách jednotlivých půjček. Naštěstí existují vodítko jménem RPSN, podle kterého poznáte, jak moc je půjčka výhodná či nikoli.

Zobrazit

O odkladu splátek se v posledních měsících hovořilo nejčastěji ve spojitosti s pandemií nového typu koronaviru. Plošné splátkové moratorium, které vyhlásila ministryně financí Alena Schillerová, sice v říjnu skončilo, řada bank ale stále svým klientům nabízí možnost splátky odložit. Má to ale jeden háček. Další odložení se už zapíše do úvěrového registru a může negativně ovlivnit jejich případné další žádosti o úvěr. Přesto je odklad splátek pro mnohé jediným způsobem, jak se se současnou situací vypořádat.

Zobrazit

S nějakou formou půjčky má podle aktuálních průzkumů zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci nového či stávajícího bydlení. V pozadí ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské půjčky a úvěry. Půjčujeme si na vybavení domácnosti, stěhování za prací nebo studiem, ale třeba i vánoční dárky nebo nečekané výdaje. Bohužel existuje řada z nás, kterým přerostou půjčky přes hlavu a stanou se proto krajně nevýhodné. Pro tuto skupinu osob je vhodným způsobem řešení refinancování nebo konsolidace. Jaký je mezi těmito procesy rozdíl? Prozradíme na následujících řádcích!

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Náš TIP na půjčku

První půjčka od Zaplo.cz ZDARMA

×

Náš TIP na půjčku

Zažádejte si nezávazně třeba až o 16 000 Kč u Zaplo.cz a první půjčku budete mít ZDARMA.

bubble side banner

Pokud nemáte bankovní účet, nevadí. Zaplo.cz nabízí také půjčku v hotovosti. Peníze si můžete vyzvednout pohodlně v síti trafik GECO.

Mám zájem

×